Пухлини головного мозку

Оncological Center TomoClinic>Види раку>Пухлини головного мозку

Що таке рак головного мозку?

Рак мозку — це «народна» назва пухлин, розташованих в мозкових клітинах. Для кожної вікової групи характерні свої новоутворення, які можуть різнитися ознаками та швидкістю росту.

Особливістю пухлин голови є те, що їх розташування ускладнює хірургічний доступ до вогнища, якій доволі часто стає неможливим. Саме в таких випадках високу ефективність може дати високоточна променева терапія.

Види пухлин мозку

Взагалі на сьогоднішній день розрізняють більше 100 типів утворень центральної нервової системи (ЦНС). За гістологічними ознаками розрізняють астроцитоми, олігодендрогліоми та гліобластоми.

Остання з них вважається найбільш агресивною, прорастає у сусідні зони мозку та складно лікується. В той час як астроцитома дає більш сприятливий прогноз через свій найбільш доброякісний перебіг серед усіх різновидів пухлин ЦНС. Але іноді вона може перетворитися на злоякісну, вимагаючи додаткового лікування та контролю.

Симптоми

Невеликі утворення іноді можуть давати більшу симптоматику, ніж великі новоутворення, що розвиваються всередині черепу роками. Тому ознаки захворювання залежать від розміру новоутворення голови, стадії, розташування.

При появі перелічених нижче симптомів звертайтеся до спеціаліста, не зволікаючи часу:

 • головний біль та запаморочення;
 • порушення рівноваги, хиткість при ході;
 • складнощі з мовою, зором, пам’яттю;
 • зміна в поведінці;
 • нудота і блювота;
 • епілептичні напади, психічні розлади;
 • параліч, судоми;
 • зміна тактильної та больової чутливості;
 • зміни сприйняття.

Стискання тих чи інших частин головного мозку новоутворенням дає відповідну симптоматику.

Стадії раку мозку

Класифікація пухлин за ступенем розвитку хвороби:

 • I ступінь — утворення, що не мають ознак злоякісності та ростуть повільно.
 • II ступінь — повільний зріст, але новоутворення вже починає набувати злоякісності, клітини стають атипічними.
 • III ступінь — злоякісні утворення, що швидко ростуть.
 • IV ступінь — дуже швидкий зріст та агресивність новоутворення, проростання в сусідні відділи мозку, стискання його частин.

Діагностика

Лікар проводить первинне неврологічне обстеження пацієнта, перевіряючи на огляді чутливість, рефлекси, рухові функції кінцівок, орієнтацію в просторі. При необхідності спеціаліст призначає спеціальні методи дослідження (КТ, МРТ або УЗД для діагностики утворення ЦНС).

Зазвичай для дослідження голови призначають МРТ з контрастною речовиною, адже це дослідження дозволяє краще за все просканувати м’які тканини, виявити локалізацію новоутворення та зробити його 3D-модель. В TomoClinic на томографі Toshiba рентгенолог може дослідити головний мозок пацієнта та виявити пухлини, які мають в діаметрі навіть 2 мм.

Якщо розташування новоутворення дозволяє провести втручання та біопсію, то дослідження частки тканини допоможе встановити остаточний діагноз.

Лікування пухлини мозку

Для видалення, максимального зменшення об’єму утворення або остаточного знищення залишків ракових клітин після операції, для мінімізації порушень ЦНС та поліпшення якості життя хворого використовують різні методи лікування. У випадку внутрішньочерепних пухлин головного мозку з важкодоступною локалізацією хіміотерапію та хірургію застосувати не завжди можливо, тому типи терапії можуть бути скомбіновані для досягнення найкращого результату. В TomoClinic лікування пухлин головного мозку проводиться виключно за міжнародними протоколами.

Інноваційні рішення в TomoClinic

Наш медичний заклад може запропонувати пацієнтам з пухлинами головного мозку такий інноваційний метод, як радіохірургія. Цей вид променевої терапії є неінвазивним, має низький ризик ускладнень та проводиться під контролем КТ або МРТ. Також ми пропонуємо хіміопроменеву терапію, що ефективна до і після операції для скорочення ризиків повернення хвороби у майбутньому.

Лікування променевою терапією

Часто саме променева терапія стає дієвим методом лікування до операції і після неї, а іноді вона є самостійним засобом лікування, коли висічення пухлини головного мозку неможливе. В цьому випадку лікарям вдається спинити зріст новоутворення.

Прогноз

Чим раніше у пацієнта діагностують так званий «рак головного мозку», тим більше у нього шансів на гарний прогноз. Найкращого результату можна досягти, коли захворювання було виявлено на 1 стадії. Неврологічні симптоми з’являються вже на 2 стадії, і виявлений «рак головного мозку» дає вже не такі сприятливі прогнози. Тривалість життя пацієнта скорочується при діагностуванні пухлини головного мозку на 3 та 4 стадіях, коли перебіг хвороби є активним і утворення швидко зростає.

Профілактика раку голови

Щоб запобігти появі пухлин головного мозку, треба:

 • достатньо спати й відпочивати;
 • уникати надмірного споживання алкоголю;
 • віддавати перевагу натуральній їжі та відмовлятися від копченостей;
 • скоротити використання мобільного телефону.

Захворювання частіше за все виявляється у людей 50-60 років, тому радимо стежити за здоров’ям та не провокувати рак через нездоровий спосіб життя.

Часто задавані питання

Скільки розвивається пухлина мозку?

Зазвичай, агресивна злоякісна пухлина швидко зростає протягом декількох тижнів або місяців, потребує операції. Доброякісні пухлини частіше за все розвиваються повільно і роками, можуть бути успішно пролікована декількома методиками. З такими новоутвореннями пацієнти можуть жити все життя або принаймні багато років без виявлення незвичних симптомів.

Чи можна намацати пухлину головного мозку?

Знайти у себе новоутворення самостійно і навпомацки доволі складно, адже утворення знаходиться в черепній коробці, хоча й може бути доволі великим. Частіше за все спостерігаються інші ознаки пухлини головного мозку: зміни в слизовій, асиметрія зіниць, безпричинний головний біль, дезорієнтація у просторі стануть тими ознаками, які мають спонукати вас до візита в лікарню, ранньої діагностики та повноцінного обстеження.

З чим можна переплутати пухлину мозку?

Лікарі відзначають, що багато дорослих пацієнтів звертаються до лікарні, зволікаючи перші ознаки хвороби, тільки коли є підозри на інсульт, склероз, послаблення органів відчуття або деменцію. Деякі плутають симптоми пухлин головного мозку з віковими особливостями та гормональними коливаннями. Але треба звертати увагу навіть на найдрібніші та епізодичні зміни в організмі: може погіршитися сон, пам’ять, увага, мова, хода, рівновага та навіть характер!

Чим небезпечна пухлина голови?

На це питання не можна відповісти однозначно, адже велике значення має локалізація та ступінь розвитку хвороби. Тиск новоутворення на оточуючі відділи мозку може негативно вплинути на органи відчуття та поведінку людини, порушити координацію та загрожувати цілому організму, здоров’ю та життю.

Чому утворюється пухлина головного мозку?

Точні причини й досі не встановлені. Гліоми зазвичай виникають через злоякісні переродження клітин і порушення генів. Але через дію іонізуючого випромінювання, користування мобільними телефонами, тривале перебування в зоні електромагнітного випромінювання шанси захворіти на рак можуть зрости, особливо з віком.

Який аналіз показує пухлину мозку?

Рекомендуємо відвідати терапевта та невролога для обстеження. За необхідності спеціаліст призначить додаткові аналізи, КТ та МРТ головного мозку з контрастним підсиленням.

Як виключити пухлину мозку?

Не займатися самолікуванням, а замість цього звернутися до лікаря і пройти необхідне діагностичне обстеження. Остаточний діагноз з’ясується після гістологічного дослідження частки тканини новоутворення, який беруть під час біопсії (якщо доступ до пухлини головного мозку був можливий).

Що не можна робити при раку голови?

Перебувати довго на сонці або користуватися солярієм, допускати небажані теплові процедури, перегріватися в саунах та банях, приймати гарячі ванни та душ.

Що таке метастази в головному мозку?

Це вторинні новоутворення, які виникають в мозку через появу інших онкологічних захворювань в інших частинах організму. Вторинні вогнища (метастази) зустрічаються значно частіше, ніж первинні, і можуть бути різними за розміром та кількістю.

Що таке первинні пухлини головного мозку?

Це безпосередньо новоутворення, які виникли саме в головному мозку. Агресивні новоутворення можуть давати метастази, в той час як пухлини мозку з низьким ступенем злоякісності рідко метастазують в інші органи.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування пухлин мозку, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic