Найкраща профілактика — ніколи не починати курити чи кинути якомога раніше. Таким чином, можна значно знизити ризик розвитку цього захворювання. Крім того, є дуже важлива процедура, яка називається скринінг раку легень — низькодозова комп’ютерна томографія. Скринінг дозволяє виявити хворобу до появи симптомів на ранній виліковній стадії. Низькодозове КТ легень доступне нашим пацієнтам.
Це дуже важливо, тому що результат масштабних досліджень, проведених у США, показав, що такий скринінг знижує смертність від раку легень на 20 відсотків, що може призвести до порятунку десятків тисяч життів щороку!
Дослідники виділили категорію високого ризику: групу людей, яким насамперед потрібен скринінг:
• люди віком від 55 до 74 років (у США визначають цю групу як ширшу — до 80 років);
• курці, а також люди, які курили у минулому і кинули менше 10 років тому;
• люди, що зазнають професійного опромінення, впливу азбесту, радону тощо.
Тобто для багатьох чоловіків і жінок є тест, і будь-яка людина може пройти скринінг раку легень у нашому центрі швидко, безпечно та комфортно — з використанням одного з найсучасніших апаратів КТ.
Знайте, що у США такий скринінг рекомендований із 2015 року. Можливість його застосування на державному рівні вивчають у багатьох країнах Європи. Сподіваємось, що Україна піде за ними. У нашій країні поки що немає державної програми скринінгу раку легень, і багато що залежить від ваших знань і правильних дій: грамотне володіння інформацією може врятувати життя. Проходження низькодозової комп’ютерної томографії легень залишається індивідуальним рішенням, яке необхідно обговорити з фахівцем. Консультація досвідченого лікаря допоможе зважити переваги процедури.
Це не означає, що у вас обов’язково рак. Якщо наші фахівці визначать, що у вас є ущільнення в легені (маса) або вузлики, вам можуть порадити кілька підходів. Багато залежатиме від різних факторів, у тому числі від ступеня ризику раку легень, розташування вузла або ущільнення. З урахуванням цих факторів лікар може запропонувати кілька варіантів подальших дій. Все вирішується індивідуально для конкретної ситуації. Деякі варіанти можуть включати:
• динамічний нагляд;
• бронхоскопію;
• біопсію легень під контролем КТ.
Існує безліч причин виникнення вузликів у легенях — від інфекцій до туберкульозу та ущільнень, пов’язаних із ревматоїдним артритом, та інших. Наші спеціалісти установлять правильний діагноз, від якого залежатимуть ваші подальші дії.
Цей метод лікування можна назвати операцією без скальпеля. Руйнування злоякісної пухлини відбувається під впливом високих доз випромінювання з максимальним захистом оточуючих здорових тканин. Незважаючи на назву, радіохірургія не передбачає жодного хірургічного втручання. Метод безболісний і нетравматичний. Існує висока ймовірність, що ми повністю знищимо вогнище саме завдяки підведенню високих доз. Тобто це лікування не паліативне (підтримуюче), а радикальне — альтернатива класичній хірургії для пацієнтів з І та ІІ стадії раку легень, яким протипоказана операція.
Важливо. У рамках клінічних досліджень план опромінення для кожного пацієнта (учасника клінічних досліджень) перевіряє та підтверджує організація QARC. Тільки після схвалення QARC ми розпочинаємо проведення сеансів радіохірургії. Таких сеансів може знадобитися від трьох до п’яти — вирішується індивідуально для конкретного випадку.
Хіміопроменева терапія — комбінація хіміотерапії та опромінення. Пацієнт отримує щоденно променеву терапію та раз на тиждень хіміотерапію. Призначають таке лікування, якщо є поширення хвороби у грудній порожнині. Це стосується і третьої стадії. Хіміотерапія та опромінення посилюють дію один одного. Мета терапії — вилікувати людину від раку легені.
Важливо знати, що хіміопроменева терапія — нелегке лікування. Тому призначають лише пацієнтам, які мають задовільний стан здоров’я. Хіміопроменева терапія не показана, якщо є метастази в інших органах. Бажано пройти променеву терапію у той самий період, що й хіміотерапію. Тоді ефект від комбінованого лікування є найбільшим.
Для деяких пацієнтів проходити променеву та хіміотерапію одночасно складно: наприклад, за наявності безлічі побічних ефектів. У таких випадках можна отримати опромінення незабаром після хіміотерапії.
Усі проблеми, які вас турбують, ви обговорите з лікарем і разом знайдете правильне рішення — як пройти необхідний курс лікування та впоратися з побічними явищами.
Імунотерапію призначають, насамперед, пацієнтам із метастатичним раком легені. У ряді випадків лікування допомагає перевести захворювання з невиліковного у хронічне. При метастатичному раку легені імунотерапія можлива як основне лікування, іноді у поєднанні з хіміотерапією. Імунотерапія також може призначатися як наступний етап після хіміотерапії.
Важливо знати, що імунотерапія — це лікування, яке стимулює імунну систему атакувати ракові клітини. Простими словами, імунна система визначає ракові клітини як чужорідні та атакує їх. Лікування має не прямого впливу на пухлину (як таргетна терапія), а «фокусується» на самій імунній системі. Це унікальна властивість імунотерапії.
Наші лікарі дадуть відповіді на ваші запитання, пояснять, як буде проходити лікування і чого очікувати. Ми готові допомагати вам і підтримувати у всьому як у процесі лікування, так і після його закінчення.