Рак легенів

«Чоловікам-курцям після 40 років варто з особливою увагою поставитися до свого здоров’я, відстежувати симптоми і проводити низкодозне КТ-сканування для раннього виявлення раку легенів. Хіміотерапія в багатьох випадках покращує ситуацію пацієнта, коли онкологія була зафіксована порівняно рано».

Андрій ГардашниковЛікар-онколог і хіміотерапевт TomoClinic

Що таке рак легенів?

Рак легенів — це група злоякісних пухлин. Новоутворення розвивається з клітин, які вистилають бронхи або легені. Хвороба частіше вражає праву легеню, але також страждають і верхні частки органу.

Прогресує рак легенів не стрімко, а на протязі багатьох років. Він часто не обмежується легенями, пухлина може поширювати метастази в інші органи і тканини людського організму.

Рак легенів — це один з найбільш часто виявлених та небезпечних видів онкології. За поширеністю він стоїть на 2 місці після раку шкіри, а за рівнем несприятливого результату — на першому. Тому настільки важливо мати уявлення про причини розвитку пухлини, симптоматику, методики діагностування та лікування.

Види раку легенів

Захворювання має такі види:

  1. Центральний рак легені — захворювання легенів, яке починає розвиватися в великих і навіть в області сегментарних бронхів. Центральний рак — це найчастіше дрібноклітинна або плоскоклітинна форма новоутворення. При цьому виді раку на лікування впливає рівень поширеності ракового новоутворення і загальний стан пацієнта.
  2. Периферичний рак легені. Симптоматика даного виду легеневої онкології розвивається пізніше, ніж при центральному раку. При цьому злоякісне утворення формується не швидко, розростається тривалий час. Іноді цей вид раку легенів діагностується, коли новоутворення стає вже великим.
  3. Мезотеліома плеври. Виникнення раку легенів даного різновиду діагностують рідко. Патологічний процес розвивається в плевральних оболонках. При цьому виді раку лікування виконують із застосуванням всіх сучасних методик онкології. Мезотеліома — це агресивна пухлина, яку важливо діагностувати якомога раніше.

У TomoClinic є все необхідне, щоб виявити онкологічне захворювання на ранній стадії раку — тоді результат лікування буде успішним. При цьому різновиді раку треба якомога швидше виконати лікування. Це онкологічне захворювання небезпечне для людини, тому що метастази можуть стрімко поширюватися. Чоловіки хворіють в 7-10 разів частіше, ніж жінки. Крім цього, є прямий зв’язок з віковими показником: у чоловіків в 60-69 років рівень захворюваності в рази вище, ніж у людей 30-39 років.

Причини

Точних причин, які можуть спровокувати розвиток ракової пухлини, не визначають. Однак деякі фактори все ж є, і вони наступні:

  • Тютюнопаління. Саме ця шкідлива звичка в 90% випадків стає головною причиною розвитку смертельно небезпечної хвороби. Причина прихована в смолах, нікотині та інших канцерогенних речовинах, які людина вдихає разом з димом. Також треба розуміти, що і пасивні курці ризикують захворіти на рак легенів. На появу онкології впливає кількість викурених сигарет, їх склад і стаж куріння.
  • Хімічні речовини. Найсильнішу небезпеку для людського організму несуть такі речовини як: азбест, миш’як, радон, кадмій, нікель, хром. Люди, які систематично вдихають отруйні пари або стикаються з цими речовинами, ризикують захворіти на рак.
  • Екологія. Систематичне вдихання дрібнодисперсного пилу збільшує ризик розвитку раку легенів.

Також медицина називає декілька факторів, які додатково підвищують ризик розвитку онкології в цілому і раку легенів зокрема.

Фактори ризику

Для ракової пухлини легенів існують такі чинники ризику:

  • Контактування з хлорметиловим ефіром та іншими шкідливими речовинами
  • Радіоактивне опромінення
  • Хронічні легеневі захворювання: запалення легенів, бронхіт, бронхоектатична хвороба, Туберкульоз

Стать також має значення. Жінки, які мають таку шкідливу звичку, як куріння, хворіють цим видом раку частіше. А жителі сільської місцевості страждають від захворювання рідше, ніж люди, що проживають в мегаполісах.

Симптоми

Основні симптоми захворювання такі:

  • Кашель не від простудного захворювання
  • Задишка
  • Біль у грудній клітці
  • Кровохаркання кров’ю
  • Швидка втрата ваги

Виявлення цих симптомів має насторожити людину, і їй потрібно обов’язково звернутися до дільничного лікаря, який у разі підозри на важке захворювання випише напрямок до вузькопрофільного фахівця. Треба сказати, що цей рак з неспецифічними ознаками несе небезпеку саме тим, що дані симптоми властиві великій кількості хвороб органів дихальної системи. Тому пацієнти часто зовсім не поспішають йти до лікарні.

Потрібно звертати увагу й на такі непрямі симптоми онкології, як млявість, апатія, швидка стомлюваність, підвищена температури тіла без причини. Температура може маскувати ракову пухлину під уповільнений бронхіт або запалення легенів. Крім названих симптомів треба сказати також про лабораторно-клінічний паранеопластичний синдром. Ознаками цього синдрому служать, наприклад, гіперкальціємія (при плоскоклітинному раку) та гіпонатріємія (при дрібноклітинному раку легені).

Лікування раку призводить до ліквідації симптоматики паранеопластичного синдрому. Але в 15% випадків на першому етапі розвитку захворювання симптоми не проявляються, і розпізнати хворобу можна тільки після повної діагностики. Зазвичай виявити хворобу можна на щорічному рентгенівському обстеженні грудної клітини. Якщо на знімках присутнє затемнення, то діагноз «рак легені» не знімається, поки лікар не підтвердить його відсутність.

Потрібно терміново звернутися до лікаря, якщо спостерігаються наступні ознаки:

  • Тривалий кашель, який не проходить
  • Больовий синдром, який стає сильнішим при вдиханні повітря
  • Розвиток хрипоти
  • Задишка
  • Зниження маси тіла
  • Часті легеневі патології, що повторюються знову і знову

Якщо у хворого на рак почалося метастазування, може спостерігатися наступна симптоматика:

  • Больовий синдром в кістках
  • Слабкість в руках і ногах
  • Кружляння голови
  • Жовтушність шкіри і очей

Важливо почати лікування якомога раніше: наприклад, рак легенів 1 стадії добре піддається впливу. Сучасні методи діагностики дозволяють виявити рак на початкових етапах розвитку.

Діагностика

Діагностика легеневої онкології на першій стадії розвитку недуги не проста, тому що діагностування не завжди може в потрібній мірі відображати розвиток пухлинного процесу або доктор може поставити невірний діагноз. Однак в TomoClinic правильне використання повного комплексу інноваційних методик дає можливість виявити новоутворення на перших етапах, що, в свою чергу, в рази збільшує шанси на вдале лікування аж до цілковитого одужання пацієнта.

Основним способом діагностики карциноми легені є рентген. З метою підтвердження діагнозу застосовується такий метод діагностування, як комп’ютерна томографія (КТ). При мезотеліомі плеври цей вид діагностики проводиться в обов’язковому порядку. Новітній метод ПЕТ-КТ використовують для того, щоб виявити захворювання у людей з дрібноклітинним раком легені та пухлиною Панкоста (пухлина верхньої борозни легенів), а також для пацієнтів, яким можна робити радикальну резекцію.

Поряд з основними методиками діагностування раку в медичному центрі використовують також ряд додаткових способів, які дозволяють визначити тип новоутворення, і, якщо воно злоякісне, вид, ступінь поширеність та стадії. Серед додаткових методик діагностування особливе значення має бронхоскопія. У деяких випадках методика дає можливість побачити карциному, яка вийшла в просвіт бронхів, інфільтровані стінки легенів або їх здавлювання.

Бронхоскопія виконується за допомогою введення в бронхи людини гнучкої трубочки з камерою, завдяки чому фахівець візуально може спостерігати симптоматику захворювання легенів або її відсутність, взяти матеріал для того, щоб провести гістологію. За допомогою ендоскопічного обстеження лікарі медичного центру не тільки з’ясовують морфологію пухлини, а й уточнюють межі її поширення (стадії).

При хірургії планується обсяг і характер резекції, включаючи можливість виконання реконструкції. Якщо завдяки діагностиці не виключити ракову пухлину не можна, то проводять діагностичну торакоскопію або торакотомію. Під час торакотомії роблять термінову біопсію з новоутворення і близько розташованих лімфовузлів. У складних ситуаціях можлива резекція ділянки легенів або навіть лобектомія з гістологією. Завдяки цьому у лікарів є можливість поставити правильний діагноз і призначити хірургічне лікування. Проведення в TomoClinic всього комплексу потрібних досліджень дає можливість поставити точний діагноз і призначити ефективну терапію.

Лікування раку легенів

На практиці онкологи використовують комбіноване лікування, підбираючи більш підходящу для кожного окремого пацієнта стратегію:

  1. Хірургія. На перших етапах розвитку новоутворення ще не метастазує і локалізовано в одній області, його можливо повністю прибрати. Проводять повне видалення пухлини. Якщо ж легеню повністю видаляти не можна, то пухлину видаляють частково, щоб полегшити стан онкохворого та скоротити прояв симптоматики. На пізніх стадіях є протипоказання до оперативного лікування: серцева або дихальна недостатність, метастазування в далекі органи, підвищений ризик кровотеч.
  2. Променева терапія. Одночасно з хірургією або в разі, якщо операцію робити не можна, призначається ПТ. Вона застосовується для радикальної або паліативної терапії.
  3. Хіміотерапія. Застосування таких медикаментів може допомогти скоротити розмір первинної пухлини, метастаз, але повністю їх видалити виходить не часто.

Вірно обрана комбінація способів лікування при своєчасній діагностиці забезпечує якщо не цілковите одужання, то хоча б значне поліпшення стану.

Хіміотерапія при раку легенів

Хіміотерапія — це методика, заснована на введенні в організм онкохворого спеціальних медикаментів, які здатні пригнічувати розростання клітин раку без значного пошкодження здорових тканин та органів пацієнта.

У TomoClinic для проведення хіміотерапії застосовують унікальні лікарські засоби. Метод лікування раку легенів варіюється в залежності від місця локалізації новоутворення, його гістологічного типу, стадії розвитку і загального стану онкохворого. На початкових етапах хвороби недрібноклітинної пухлини в разі локалізованих утворень більш ефективною є хірургія, видалення пухлини в процесі оперативного втручання. Однак хірургія призначається тільки тоді, коли загальний стан онкохворого дає можливість виконати таку складну операцію.

Інноваційні рішення в TomoClinic

Клініка закуповує виключно якісні препарати відомих західних фармацевтичних компаній, що допомагає перешкоджати розвиток побічних ефектів або пост-реакцій організму на лікування. Також хіміотерапія в TomoClinic дає добрі результати для уповільнення зростання і поширення метастаз, які при раку легенів часто діагностуються в головному мозку та хребті.

Лікування променевою терапією

Променева терапія (ПТ) — лікування іонізуючим випромінюванням. При цьому виконується вплив на новоутворення як для лікування онкохворого (радикальна ПТ), так і для тимчасового полегшення симптоматики раку (паліативна ПТ). Метод може бути застосований як для терапії раку, так і при деяких непухлинних патологіях (запалення типу маститу, панарицію, гідраденіту, екземи, нейродерміту) в тих випадках, коли інші методики не дали позитивного результату. В основі методу лікування захворювань легенів лежить відома в радіобіології особливість неоднакової чутливості здорових і уражених тканин. З огляду на більшу радіочутливість ракові клітини уражаються, а здорові не зачіпаються. Чим більше терапевтичний інтервал, тим легше ліквідувати новоутворення шляхом опромінення без нанесення шкоди здоровим тканинам. Найбільш часто цей метод лікування використовують в комбінації з хірургією або хіміотерапією.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку легенів:

Профілактика

Профілактика онкологічної патології, як і будь-якої іншої хвороби, значно скорочує шанси на її розвиток або, принаймні, дозволяє підвищити ефект від проведеного згодом лікування. До профілактичних заходів можна віднести наступні:

  1. Відмова від тютюнопаління. Ця згубна звичка негативно впливає на весь людський організм, але найбільш негативний вплив виявляється на дихальну систему і зокрема на легені. Зрозуміло, що найкраще взагалі не починати курити, але якщо людина вже курить, треба постаратися зав’язати з згубною пристрастю. Також потрібно намагатися не перебувати поруч з курцем, тому як пасивне куріння також може спровокувати розвиток захворювання.
  2. Усунення чинників ризику. Якщо робота або спосіб життя пов’язані з систематичним контактуванням з канцерогенами, потрібно постаратися звести до мінімуму їх вплив на людський організм.

Важливо пам’ятати, що рання діагностика — це реальний шанс на повне одужання.

Медицина не стоїть на місці і з кожним роком з’являються все нові способи профілактики, діагностування та терапії новоутворень, в тому числі і злоякісної пухлини легенів. Існують перспективні розробки з раннього діагностування, а також методики по визначенню генетичної схильності до раку. Інноваційні ліки, методики, новітні підходи до розуміння природи онкології і способів боротьби з нею дають надію, що в майбутньому ця смертельно небезпечна хвороба буде лікуватися в 100% випадків. Поки ж тільки профілактичні заходи, систематичні обстеження і своєчасна терапія можуть врятувати людині життя.

В TomoClinic проводять лікування раку різної етіології. В клініці застосовуються новітні запатентовані методики, завдяки яким вдається вилікувати або досягти ремісії навіть в важких випадках.

Відгуки пацієнтів про лікування раку методом ПТ в TomoClinic та іншу більш детальну інформацію про центр ви можете знайти на нашому сайті, запитати за телефоном або задати питання нашим фахівцям.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку легенів, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Чи можна запобігти раку легень? Чи існує профілактика?

Найкраща профілактика — ніколи не починати курити чи кинути якомога раніше. Таким чином, можна значно знизити ризик розвитку цього захворювання. Крім того, є дуже важлива процедура, яка називається скринінг раку легень — низькодозова комп’ютерна томографія. Скринінг дозволяє виявити хворобу до появи симптомів на ранній виліковній стадії. Низькодозове КТ легень доступне нашим пацієнтам.
Це дуже важливо, тому що результат масштабних досліджень, проведених у США, показав, що такий скринінг знижує смертність від раку легень на 20 відсотків, що може призвести до порятунку десятків тисяч життів щороку!

Кому необхідний скринінг раку легень?

Дослідники виділили категорію високого ризику: групу людей, яким насамперед потрібен скринінг:
• люди віком від 55 до 74 років (у США визначають цю групу як ширшу — до 80 років);
• курці, а також люди, які курили у минулому і кинули менше 10 років тому;
• люди, що зазнають професійного опромінення, впливу азбесту, радону тощо.
Тобто для багатьох чоловіків і жінок є тест, і будь-яка людина може пройти скринінг раку легень у нашому центрі швидко, безпечно та комфортно — з використанням одного з найсучасніших апаратів КТ.
Знайте, що у США такий скринінг рекомендований із 2015 року. Можливість його застосування на державному рівні вивчають у багатьох країнах Європи. Сподіваємось, що Україна піде за ними. У нашій країні поки що немає державної програми скринінгу раку легень, і багато що залежить від ваших знань і правильних дій: грамотне володіння інформацією може врятувати життя. Проходження низькодозової комп’ютерної томографії легень залишається індивідуальним рішенням, яке необхідно обговорити з фахівцем. Консультація досвідченого лікаря допоможе зважити переваги процедури.

Що робити, якщо результати КТ покажуть відхилення від норми?

Це не означає, що у вас обов’язково рак. Якщо наші фахівці визначать, що у вас є ущільнення в легені (маса) або вузлики, вам можуть порадити кілька підходів. Багато залежатиме від різних факторів, у тому числі від ступеня ризику раку легень, розташування вузла або ущільнення. З урахуванням цих факторів лікар може запропонувати кілька варіантів подальших дій. Все вирішується індивідуально для конкретної ситуації. Деякі варіанти можуть включати:
• динамічний нагляд;
• бронхоскопію;
• біопсію легень під контролем КТ.
Існує безліч причин виникнення вузликів у легенях — від інфекцій до туберкульозу та ущільнень, пов’язаних із ревматоїдним артритом, та інших. Наші спеціалісти установлять правильний діагноз, від якого залежатимуть ваші подальші дії.

Що таке радіохірургія при раку легень?

Цей метод лікування можна назвати операцією без скальпеля. Руйнування злоякісної пухлини відбувається під впливом високих доз випромінювання з максимальним захистом оточуючих здорових тканин. Незважаючи на назву, радіохірургія не передбачає жодного хірургічного втручання. Метод безболісний і нетравматичний. Існує висока ймовірність, що ми повністю знищимо вогнище саме завдяки підведенню високих доз. Тобто це лікування не паліативне (підтримуюче), а радикальне — альтернатива класичній хірургії для пацієнтів з І та ІІ стадії раку легень, яким протипоказана операція.
Важливо. У рамках клінічних досліджень план опромінення для кожного пацієнта (учасника клінічних досліджень) перевіряє та підтверджує організація QARC. Тільки після схвалення QARC ми ​​розпочинаємо проведення сеансів радіохірургії. Таких сеансів може знадобитися від трьох до п’яти — вирішується індивідуально для конкретного випадку.

Що таке хіміопроменева терапія при раку легень та у яких випадках призначають?

Хіміопроменева терапія — комбінація хіміотерапії та опромінення. Пацієнт отримує щоденно променеву терапію та раз на тиждень хіміотерапію. Призначають таке лікування, якщо є поширення хвороби у грудній порожнині. Це стосується і третьої стадії. Хіміотерапія та опромінення посилюють дію один одного. Мета терапії — вилікувати людину від раку легені.
Важливо знати, що хіміопроменева терапія — нелегке лікування. Тому призначають лише пацієнтам, які мають задовільний стан здоров’я. Хіміопроменева терапія не показана, якщо є метастази в інших органах. Бажано пройти променеву терапію у той самий період, що й хіміотерапію. Тоді ефект від комбінованого лікування є найбільшим.
Для деяких пацієнтів проходити променеву та хіміотерапію одночасно складно: наприклад, за наявності безлічі побічних ефектів. У таких випадках можна отримати опромінення незабаром після хіміотерапії.
Усі проблеми, які вас турбують, ви обговорите з лікарем і разом знайдете правильне рішення — як пройти необхідний курс лікування та впоратися з побічними явищами.

У яких випадках при раку легень застосовують імунотерапію?

Імунотерапію призначають, насамперед, пацієнтам із метастатичним раком легені. У ряді випадків лікування допомагає перевести захворювання з невиліковного у хронічне. При метастатичному раку легені імунотерапія можлива як основне лікування, іноді у поєднанні з хіміотерапією. Імунотерапія також може призначатися як наступний етап після хіміотерапії.
Важливо знати, що імунотерапія — це лікування, яке стимулює імунну систему атакувати ракові клітини. Простими словами, імунна система визначає ракові клітини як чужорідні та атакує їх. Лікування має не прямого впливу на пухлину (як таргетна терапія), а «фокусується» на самій імунній системі. Це унікальна властивість імунотерапії.
Наші лікарі дадуть відповіді на ваші запитання, пояснять, як буде проходити лікування і чого очікувати. Ми готові допомагати вам і підтримувати у всьому як у процесі лікування, так і після його закінчення.

Задати питання