Головна/Рак сечового міхура
Рак сечового міхура

Рак сечового міхура

Це злоякісне новоутворення, яке розвивається із стінки сечового міхура. Сечовий міхур, якщо розглядати органи, які входять в сечостатеву систему — відділ організму, який найчастіше вражають різного роду патології. Рак сечового міхура, симптоматика якого в багатьох випадках дуже схожа на прояви циститу, виявляється частіше у чоловіків, ніж у жінок. Хворіють зазвичай люди у віці 45-65 років.

Особливість раку сечового міхура в тому, що він може маскуватися під будь-яку хворобу й не мати жодних симптомів взагалі. Іноді пацієнт вважає, що в нього загострилася певна хронічна патологія сечостатевої системи і навіть не здогадується про рак. Тому консультуйтеся у фахівця не рідше, ніж раз на рік, а якщо онкологія виникла, в TomoClinic зможуть провести лікування з мінімальним впливом на здорові тканини й органи навколо пухлини.

Андрій Воробйов – Лікар-радіолог TomoClinic

Розвиток онкології цього органу часто пов’язаний з тютюнопалінням: зокрема зазначається, що люди, які курять, хворіють в 6 разів частіше некурящих. Крім того, доведено, що спровокувати розвиток злоякісної пухлини у чоловіків і у жінок можуть деякі види біо- і хіміо-канцерогенів. Тривалий контакт з хімікатами (анілін, фарби та інші) також надає відповідну дію, яка призводить до виникнення раку сечового міхура. Саме тому часто хворіють люди, робота яких пов’язана з хімічною промисловістю, а також:

 • лікарі-косметологи;
 • працівники хімчистки;
 • лікарі-стоматологи.

Говорячи про фактори ризику, які можуть призвести до розвитку хвороби, фахівці виділяють такі захворювання, як цистит в хронічній формі і шистосомоз, що не виключають потрапляння людини в групу ризику.

Що стосується генетики, то вона особливого значення в розвитку даної патології не грає і тому не збільшує ризик розвитку хвороби для тих людей, у яких хтось із рідних хворів даним видом онкології.

Сьогодні вчені все ще не можуть відповісти на питання, що ж саме є причиною розвитку раку і який фактор впливає на нормальні клітини, змушуючи їх перероджуватися в ракові. Однак в наші дні існують різні гіпотези, які намагаються пояснити загадку розвитку онкології. Дослідники для кожного виду ракової пухлини представляють певні фактори ризику, які призводять до розвитку тієї чи іншої форми злоякісного новоутворення. Зустрічається рак сечового міхура у людей різного віку, способу життя і стану здоров’я. Хворобу неможливо передбачити, але в TomoClinic цей вид онкології успішно лікують, головне вчасно його діагностувати.

Фактори ризику

1

Тютюнопаління

2

Хімічні речовини

3

Хронічне запалення слизової оболонки органу

4

Спадковий фактор

5

Вроджені вади сечового міхура

6

Вік

Вважається що це хвороба людей зрілого та похилого віку
7

Раса і стать

8

Харчові звички

З’ясовано, що вживання смаженого м’яса і тваринних жирів збільшує ризик розвитку онкології
9

Aristolochia fangchi -

це рослина, яке використовується в деяких БАДах і рослинних препаратах в Китаї.

Фактори ризику

1

Тютюнопаління

2

Хімічні речовини

3

Хронічне запалення слизової оболонки органу

4

Спадковий фактор

5

Вроджені вади сечового міхура

6

Вік

Вважається що це хвороба людей зрілого та похилого віку

7

Раса і стать

8

Харчові звички

З’ясовано, що вживання смаженого м’яса і тваринних жирів збільшує ризик розвитку онкології

9

Aristolochia fangchi -

це рослина, яке використовується в деяких БАДах і рослинних препаратах в Китаї.

Симптоми

Рак сечового міхура на перших етапах виявляє незначні симптоми. Фахівці стверджують, що основна причина розвитку пухлини сечового міхура — згубний вплив канцерогенів, які разом з уриною потрапляють на слизову органу. Крім цього в групу ризику входять:

 1. Курці (ризик підвищується в 10 разів).
 2. Люди, які працюють з ароматичними амінами, споживають воду з хлоркою.
 3. Люди, які страждають на хронічний застій сечі і цистити.
 4. Люди, які зазнали радіаційного впливу.
 5. Люди з діагнозом шистосоматоз сечового міхура.

Як таких скарг у людини немає. Зазвичай пацієнти йдуть в медичний центр, коли виявляють кров у сечі під час сечовипускання. При цьому кров може з’являтися і зникати лише час від часу. Часто таким пацієнтам призначаються зупиняючі кров медикаментозні засоби, і на цьому лікування припиняється, але новоутворення не припиняє росту.

Деякі люди скаржаться на часті позиви до сечовипускання. Коли новоутворення поширюється в м’язову тканину, до перерахованих вище ознак приєднується тупий біль над лобковою областю, що віддає в крижі і зону статевих органів. На останніх стадіях люди різко втрачають масу тіла, у них розвивається слабкість, вони швидко втомлюються.

Як тільки проявилися симптоми раку сечового міхура, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, це збільшить шанси на одужання. Чим раніше діагностована онкологія, тим краще прогноз. Рак сечового міхура симптоми у жінок і чоловіків проявляє однаково, і головною ознакою, яку не можна ігнорувати, є наявність крові в сечі. На першій стадії хвороби людина може взагалі не знати про те, що у нього рак, тому рекомендується хоча б раз на рік проходити комплексне обстеження в медичному центрі.

Ознаки

Характерні ознаки раку сечового міхура:

 1. Головним симптомом патології, який спостерігається в 85% випадків, є виявлення в сечі згустків крові або навіть частинок крові, причому це може протікати без больових відчуттів.
 2. Людина може також відчувати печіння, больовий синдром в кінці сечовипускання, тобто у 20% хворих спостерігаються симптоми циститу.
 3. При початкових стадіях хвороби кров у сечі (гематурія) може з’являтися лише час від часу. Причому кількість крові в сечі не пов’язана з розмірами новоутворення. Бувають випадки, що маленька пухлина викликає сильні кровотечі, а велика пухлина навпаки не призводить до рясної кровотечі.
 4. Болі, що розвиваються над лобковою областю, при прогресуванні хвороби можуть поширюватися в промежину, в пряму кишку, в піхву/мошонку.
 5. Якщо пухлина локалізувалася близько до шийки сечового міхура, то відбувається нетримання сечі, хибні позиви до сечовипускання.
 6. При скупченні згустків крові може статися закупорка сечового міхура.

Діагностика

Перед тим, як розглядати методи діагностики даного онкологічного захворювання, треба сказати, що наявність в сечі домішків крові не може стовідсотково вказувати на те, що у людини рак, тому як цей симптом часто супроводжує і ряд інших захворювань. Тим часом цю ознаку не можна ігнорувати, адже рак на ранніх стадіях проходить безсимптомно, а перші ознаки легко переплутати з захворюваннями запального або інфекційного характеру.

При підозрі на рак сечового міхура діагностика проводиться за допомогою таких досліджень:

1. Аналіз сечі. Лікарі звертають увагу на присутність крові в сечі, а також на основні симптоми, які говорять про запальний процес (білки, лейкоцити).

2. Цистоскопія. При онкології діагностика раку сечового міхура даним способом найчастіше є основною. Досліджується порожнина органу шляхом використання спеціального апарату — цистоскопа, який вводиться по сечівнику. При виявленні потенційно патологічного новоутворення діагности беруть на аналіз частинку тканини, яку далі вивчають в лабораторії. Даний метод називається біопсія. Вона, в свою чергу, дає можливість зрозуміти, чи присутні ракові клітини в органі, і при підтвердженні онкології допомагає визначити конкретний тип пухлини.

diagnostika-raka-mochevogo-puzirya

3. УЗД. Дозволяє досліджувати сечовий міхур і нирки, виявити новоутворення або інші присутні патології.

4. Комп’ютерна томографія (КТ) сечового міхура. Дає інформацію про розмір, форму і локалізацію новоутворення. Також метод дозволяє визначити поширення раку в лімфатичні вузли та інші органи.

5. Аналіз сечі на онкомаркери. Дана методика дозволяє виявити наявність/відсутність характерних речовин, які бувають притаманні сечі тільки при онкології даного виду.

Як тільки рак сечового міхура виявляє хоч один з вищеописаних симптомів, людині необхідна термінова консультація та діагностика у фахівця.

Лікування

Якщо фахівці поставили діагноз рак сечового міхура, лікування потрібно почати якомога швидше, а головне, переконатися, що обрана стратегія лікування буде найбільш ефективна і атравматична. Онкологію завжди краще лікувати на початковій стадії, тоді і позитивний прогноз в рази вище, і ймовірність рецидиву значно знижується.

Як тільки рак сечового міхура починає проявляти вже явні симптоми, необхідно негайно звернутися до досвідченого фахівця. Вибір тактики лікування буде прямо залежати від виявленої стадії раку. Крім цього обов’язково враховуються індивідуальні особливості: вік пацієнта, раніше перенесені хвороби та загальне самопочуття на момент початку терапії. Серед основних методик боротьби з раком виділяють:

 1. Хірургію.
 2. Променеву терапію.
 3. Хіміотерапію.

Крім цього незалежно від стадії онкології кожному пацієнтові призначається імунотерапія, яка складається з прийому ліків, які підвищують імунітет. Зазвичай при цьому виді раку такі медикаменти вводяться через катетер прямо в уражений орган. Лікування раку сечового міхура на різних стадіях має свої особливості і відрізняється вибором методик. Лікування патології нульової стадії підбирається в залежності від локалізації і форми новоутворення, що зазвичай включає таки методи, як:

 1. Трансуретральна резекція (новоутворення вирізають через канал сечовипускання).
 2. Вакцина БЦЖ (ставиться в мочевік і допомагає імунній системі впоратися з раком).
 3. Хіміотерапія (спеціальні хіміопрепарати вводяться в сечовий міхур).

На 1 стадії використовуються ті ж методики лікування, що і на нульовій. Але в цьому випадку збільшується ризик рецидиву: майже у 50% пацієнтів йде повторний розвиток патології. Якщо це сталося, орган видаляється. На 2 стадії лікування раку сечового міхура у чоловіків і у жінок майже завжди направлене на видалення ураженого органу.

stadii-raka-mochevogo-puzyrya

На 3 стадії використовують ті ж лікувальні заходи, що і при 2 ступені.  Якщо лікар ставить діагноз рак сечового міхура 4 ступеня, це означає, що метастази пухлини поширилися в інші органи і системи. Щоб уникнути рецидивів на більш ранніх стадіях, проводиться видалення не тільки ракової пухлини, а й усього органу. Щоб організм нормально функціонував після таких змін, зазвичай виконується пластика сечового міхура.

Лікування в TomoClinic

В TomoClinic є зручний стаціонарний блок, оснащений всім необхідним для людей, які проходять лікування. Медичний персонал клініки володіє всіма необхідними навичками і знаннями для роботи з онкологічними пацієнтами. При раку сечового міхура методи лікування підбираються індивідуально для кожного пацієнта залежно від стадії захворювання, локалізації пухлини, наявності метастазів і інших параметрів.

Лікування променевою терапією

Від правильного алгоритму лікування залежить кінцевий результат. Саме тому в TomoClinic підбором методів лікування займаються фахівці різних спеціальностей. Після проведення комплексної діагностики збирається консиліум фахівців, які підбирають найбільш ефективні і щадні методи лікування онкології індивідуально в кожному випадку. Серед них є й наша сучасна променева терапія.
Механізм лікування приблизно такий:

 1. Перший огляд, збір анамнезу, напрямок на діагностику.
 2. Консультація про методики роботи, діагностування та лікування.
 3. Діагностування (УЗД, МРТ, КТ, біопсія і всі необхідні дослідження, які призначаються для кожного випадку індивідуально).
 4. Консиліум лікарів для розробки стратегії лікування: хірургія, хіміотерапія, променева терапія.
 5. Відстеження стану пацієнта під час ведення терапії і після неї.
 6. Підтримка психологічного стану пацієнта.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку сечового міхура:

Bladder_Cancer
ESMO_Bladder_cancer
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Bladder cancer — рак сечового міхура)
https://www.esmo.org/Guidelines/Genitourinary-Cancers/Bladder-Cancer

lechenie-raka-mochevogo-puzirya

Профілактика

Як і у випадку з іншими видами онкології, профілактика ракової пухлини сечового міхура складається, перш за все, в усуненні факторів ризику, які провокують хворобу:

 1. Обмеження тютюнопаління. Як вже говорилося, куріння є фактором ризику. Якщо людина не курить, то не слід піддаватися ніяким обставинам і починати. Якщо курить, то треба кинути, хоча б поступово.
 2. Обмеження контакту з шкідливими хімікатами.
 3. Щодня вживати не менше 1,5 літра рідини. Чим більше в організм надходить рідини, тим активніше в ній йде розчинення токсинів, які потім виходять з організму.
 4. Потрібно споживати більше фруктової і овочевої їжі. Як відомо, в натуральних продуктах багато вітамінів, які можуть володіти профілактичним ефектом відносно розвитку раку.

В якості профілактики слід проходити щорічний медичний огляд.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху