КТ поперекового відділу хребта
КТ поперекового відділу хребта (комп’ютерна томографія поперекового відділу) — це метод діагностичної візуалізації, що використовують для отримання детальних зображень кісткових структур, дисків і нервів в області попереку. Завдяки цьому методу можна отримати поперечні зрізи поперекового відділу хребта, що допоможе у діагностиці захворювань або травм.
КТ поперекового відділу: що показує
В основі методу комп’ютерної томографії лежить використання рентгенівських променів, які по різному поглинаються тканинами різної щільності. Дані пошарового сканування, яке виконується на томографі, обробляються на комп’ютері, з урахуванням чого вибудовується знімок.
Отримана на КТ інформація використовується для об’ємних реконструкцій ділянок тіла, що дозволяє об’єктивно аналізувати стан тканин та структур, ставити діагноз.
У порівнянні з рентгенографією, КТ поперекового відділу більш інформативна і не така чутлива до рухів пацієнта, як МРТ. До того ж, навіть за наявності імплантованих електронних пристроїв чи металевих предметів пацієнти можуть проходити обстеження хребта на комп’ютерному томографі.
КТ поперекового відділу: що виявить?
- Анатомічну будову поперекового відділу хребта.
- Протрузії та екструзії міжхребцевих дисків
- Аномалії розвитку.
- Новоутворення та запалення.
- Стан кісткових та хрящових структур хребта при остеопорозі.
- Зміщення хребців.
- Вивихи та переломи.
- Порушення постави.
КТ поперекового відділу хребта виконують на етапі планування оперативного втручання та після нього, щоб оцінити динаміку відновлення та результати лікування.
Показаннями до КТ попереку можуть бути запальні захворювання, різкі болі в спині після перенесених травм, обмеженість рухів, «прострілювання» у спині, оніміння та параліч ніг. Комп’ютерну томографію призначають як додатковий метод обстеження, коли потрібно підтвердити підозру або виключити міжхребцеві грижі, метастатичне ураження хребців.
Що краще – МРТ чи КТ поперекового відділу хребта?
Технологія КТ (комп’ютерна томографія) забезпечує детальну візуалізацію кісткових та хрящових структур, відображаючи найдрібніші елементи кісток та патологічні зміни на ранніх стадіях. У той же час, МРТ віддають перевагу за необхідності дослідження навколишніх м’яких тканин, нервових корінців та спинного мозку. Тому говорити про взаємозамінність методів не доводиться: вони доповнюють один одного і служать різним цілям.
КТ поперекового відділу хребта: протипоказання
Оскільки в основі технології лежить застосування рентгенівського випромінювання, актуальним є питання про шкоду КТ. Використання сучасних комп’ютерних томографів на кшталт Toshiba Prime 160, де час дослідження скорочено, дозволяє знизити променеве навантаження на організм – до біологічно допустимого рівня. Проте рішення про частоту проведення комп’ютерної томографії приймає лікар.
Обмеженням до проведення КТ поперекового відділу хребта є вагітність та грудне вигодовування, вага пацієнта понад 160 кг. Окремо розглядається доцільність проведення КТ дітям: лікар співвідносить потенційну користь дослідження та шкоду, яку може завдати організму.
Перед проведенням КТ з контрастом пацієнт здає аналіз на креатинін. Діагностика із застосуванням йодовмісного препарату не проводиться при алергії на йод, нирковій недостатності, тяжких захворюваннях щитовидної залози.
КТ поперекового відділу з контрастом
Найчастіше стандартної процедури КТ достатньо для візуалізації досліджуваної області. Але в деяких ситуаціях лікар може призначити проходження КТ з контрастом, наприклад, коли потрібне більш чітке і точне відображення меж новоутворення, поширення ракових клітин та метастазів.
Хід процедури з використанням контрастної речовини не відрізняється від стандартної КТ, лише перед скануванням пацієнту внутрішньовенно вводять йодовмісний препарат, непроникний для рентгенівських променів. Потрапляючи в кровотік, він накопичується в ділянках з інтенсивним кровообігом, посилюючи візуалізацію цих зон на зображеннях.
Препарат із вмістом йоду виводиться протягом доби і не викликає побічних ефектів.
Як проходить КТ поперекового відділу
З собою в клініку потрібно взяти направлення від лікаря, витяг з історії хвороби та результати минулих досліджень. Перед КТ пацієнт знімає металеві предмети та прикраси, після чого укладається на рухомий стіл томографа, яки буде проходити крізь кільце томографа під час сканування. Сама процедура займає від 15 до 30 хвилин. За процесом спостерігає фахівець, який перебуває у сусідньому кабінеті. Саме він дає вказівки пацієнтові через спікерфон.
Список літератури:
-
Прокоп М. Спіральна і багатошарова комп’ютерна томографія. Навчальний посібник. В 2-х томах. 2020 рік Том 2.
-
Cramer, G. D., Darby, S. A. (2014). Clinical Anatomy of the Spine, Spinal Cord, and ANS. Великобритания: Elsevier. Джерело: google.com.ua/books/
-
Хофер М. Комп’ютерна томографія. Базове керівництво 3-є видання
Щоб записатися на КТ поперекового відділу у Кропивницькому, зателефонуйте за телефоном або скористайтесь формою на сайті.