Біопсія шийки матки

Біопсія шийки матки – процедура, що передбачає взяття зразка ураженого матеріалу для гістологічного дослідження з метою виявлення походження та характеру пухлини. Призначається при підозрі на передраковий стан або онкологічне ураження епітелію шийки матки. Завдяки лабораторному дослідженню можна встановити остаточний діагноз для пацієнта.

Показання для проведення біопсії шийки матки

Біопсія призначається тільки після огляду пацієнта у лікаря та проведення кольпоскопії.

В яких випадках призначають біопсію шийки матки:

  • Запальні процеси;
  • Виявлення підозрілих ділянок під час огляду;
  • Ендометріоз;
  • Лейкоплакія;
  • Поверхня шийки матки з характерними горбиками. Патологія може належати до передракового стану;
  • Червоні плями на поверхні шийки матки;
  • Карцинома;
  • Поліпи.

Причиною обстеження може бути дисплазія. Дисплазія – захворювання, що характеризується порушенням будови клітин поверхні шийки матки. Вважається важким патологічним станом та належить до передракових захворювань. Дисплазія не супроводжується вираженою симптоматикою і виявити захворювання можна лише під час гінекологічного огляду. У деяких випадках виявити захворювання допоможуть такі симптоми як свербіж та печіння в області піхви.

Види біопсії шийки матки

Підхожий вид біопсії обирається залежно від ступеню ураження, патологічних змін та загального стану пацієнтки.

Які типи біопсії існують:

  • Пункційна. Найпоширеніший тип біопсії. Для взяття зразку зміненої тканини використовується тонка голка, що вводиться безпосередньо в шийку матки. Акуратними плавними рухами проводиться взяття тканини для дослідження. Процедура безболісна, але може супроводжуватись легким дискомфортом;
  • Радіохвильова. Зразок патологічних тканин беруть за допомогою спеціального інструменту – радіохірургічного ножу. Процедура безболісна, не викликає відчуття дискомфорту та безпечна для жінки. Цей вид біопсії переважно призначають жінкам, які планують вагітність;
  • Електрохірургічна. Цей метод передбачає використання спеціальної петлі під дією струму, що допоможе отримати зразок тканини для дослідження. Недоліком електрохірургічного методу є високий ризик утворення рубців на тілі;
  • Лазерна. Цей тип біопсії використовується рідко через необхідність проведення забору тканин під загальною анестезією;
  • Ножова біопсія шийки матки. Процедура передбачає використання скальпелю для забору тканин;
  • Ендоцервікальний кюретаж. Процедура викликає сильні больові відчуття через що призначається вкрай рідко. Забір матеріалу для дослідження проводиться медичною кюреткою (ложкою).

Підготовка та проведення біопсії шийки матки

Біопсія потребує ретельної підготовки. В першу чергу пацієнтка повинна здати низку аналізів.

Дослідження, що призначаються перед проведенням біопсії:

  • Мазок на визначення мікрофлори піхви;
  • Аналіз на виключення венеричних інфекцій;
  • Аналіз на рівень цукру, білірубіну, печінкових проб;
  • Дослідження на рівень згортання крові;
  • Кольпоскопія.

Дослідження необхідно відкласти у випадку, якщо за результатами аналізів було виявлене інфекційне ураження. Спочатку призначається спеціальне лікування, після якого проводиться біопсія шийки матки. За кілька днів до проведення біопсії необхідно призупинити прийом лікарських препаратів, що впливають на згортання крові. Перед процедурою лікар обов’язково вимірює артеріальний тиск пацієнтки.

Наступним етапом підготовки є розрахунок днів менструального циклу. Підхожим періодом є 5-8 день від початку менструації.

Якщо біопсія шийки матки проводиться з попереднім введенням знеболюючих препаратів, пацієнту не рекомендовано вживати їсти та пити за 10-12 годин до початку процедури. Перед початком процедури пацієнтка має підписати документи, що підтверджують її згоду на проведення біопсії.

Перед забором фрагменту тканини для дослідження, ділянка тіла обробляється антисептичним розчином. Це виключає ризики зараження під час процедури. Анестезія при біопсії шийки матки передбачає введення медичного препарату в тканини органу. Взяття тканини для дослідження проводиться щипцями, скальпелем, кюреткою та іншими медичними інструментами. Після проведення біопсії, в залежності від типу процедури, досліджувана ділянка обробляється речовиною, що зупиняє кров. У разі потреби можуть накласти шви.

Протягом кількох тижнів після проведення біопсії, не рекомендовано піднімати важкі предмети та ходити до спортзалу. Через ризик виникнення кровотечі необхідно користуватися прокладками, але в жодному випадку не тампонами.

Після процедури з використання знеболюючих препаратів пацієнтка може відчувати втому та сонливість. В такому стані не рекомендовано самостійно керувати транспортними засобами, а додому краще їхати у супроводі близьких.

Проведення біопсії шийки матки в онкологічному центрі TomoClinic

У приватній клініці ТомоКлінік біопсія шийки матки проводиться декількома способами. Вибір залежить від показань та загального стану пацієнтки. Медичний персонал з досвідом роботи понад 10 років безпечно проведе процедуру та розшифрує результати біопсії шийки матки.

Фахівці клініки вимагають виконання усіх правил підготовки до біопсії шийки матки задля безпечного проведення процедури. Для комфортного самопочуття під час забору фрагмента досліджуваної тканини, пацієнтам можуть запропонувати анестезію.
Інформативне та точне гістологічне дослідження зразків тканин проводиться в лабораторних умовах з використанням сучасного медичного обладнання.

Розшифрування результатів біопсії шийки матки

Передраковий стан підтверджується у тому випадку, якщо за результатами дослідження були виявлені атипові клітини.

Які зміни показує біопсія шийки матки:

  • Клітини знаходяться у нормальному стані;
  • Виявлена незначна зміна клітин;
  • Передраковий стан (дисплазія, лейкоплакія);
  • Зміни, що мають доброякісний характер (ендометріт, папіломи, псевдоерозія шийки матки);
  • Злоякісний процес.

Залежно від результатів гістологічного аналізу, визначають точний діагноз для пацієнта. Спираючись на загальний стан пацієнтки підбирають тактику лікування.

В яких випадках призначається і як проводиться біопсія шийки матки під час вагітності?

Біопсія шийки матки під час вагітності викликає труднощі та може призвести до серйозних ускладнень. В період вагітності процедура призначається лише в тому випадку, коли присутня реальна загроза злоякісного процесу в тканинах шийки матки. Особливо небезпечним є призначення біопсії у першому та третьому триместрі вагітності, адже виникає ризик переривання вагітності. Небезпека процедури полягає у тому, що під час забору зразка необхідно порушити цілісність тканин шийки матки. Це може спричинити скорочення матки та стати причиною викидню. Зазвичай необхідність термінового проведення біопсії шийки матки під час вагітності індивідуальна у кожному випадку.

Вартість біопсії шийки матки

Вартість проведення біопсії у онкологічному центрі TomoClinic можна дізнатись залишивши заявку на сайті або перетелефонувавши до клініки. Вартість процедури в Україні залежить від метода, що використовується при взятті зразків тканини, застосування анестезії та швидкості проведення гістологічного дослідження.

Задати питання