Емболізація

Емболізація — це малоінвазивна рентгенохірургічна маніпуляція. Метод полягає у спеціальній закупорці судин за допомогою уведення ембол. Процедура проводиться для запобігання кровопостачання тканин та органів з метою припинити живлення злоякісних пухлин.

За допомогою невеликого надрізу спеціальний катетер вводять спочатку в периферичну стегнову артерію, а потім в судину, яку досліджують. За допомогою трубки в судини вводять контрастну речовину, що дозволяє оцінити стан судин, візуалізувати їхню структуру та характер поширення в орган. Так само, як і діагностичне обстеження, проводиться лікувальна процедура — емболізація.

Застосування метода

Ендоваскулярна хірургія передбачає малотравматичне лікування. Операції з оклюзії артерій за допомогою спеціально введених ембол проводять для ефективного лікування різних патологій.

Емболізацію судин часто призначають для лікування первинних пухлин та метастазів. Процедура провокує ішемію тканин пухлини з їх подальшим лізисом. Особлива ефективність методу відзначена при лікуванні раку печінки: лікарям часто вдається досягти ремісії без оперативного втручання.

Емболізація судин пухлини допомагає зменшити розміри новоутворення та сповільнити його ріст — це полегшує операцію з видалення. Емболізація знижує біль та рекомендована для лікування неоперабельних ракових новоутворень.

Хіміоемболізація передбачає введення катетера в периферичну артерію з подальшим потраплянням в судину, що живить пухлину. Після введення катетера трубку заповнюють медикаментами, які сповільнюють ріст пухлини та блокують рух крові.

Емболізація судин печінки

Емболізація судин печінки проводиться при неопарабельних формах новоутворення, а також для сповільнення росту пухлини. Метод емболізації судин печінки передбачає введення катетера в периферичну артерію з подальшим прониканням у печінкову артерію. Після того, як катетер буде в судині, починають уведення медикаментів. Спеціальні препарати сприяють закупорці судини та зменшуюють рух крові до злоякісних утворень печінки.

Перед початком процедури пацієнту необхідно пройти комплексне обстеження. Емболізація печінки в окремих випадках протипоказана пацієнтам, що страждають на печінкову недостатність. Процедура проводиться за умови відносно збережених функцій печінки, при відсутності тромбозу головного стовбуру комірної вени та якщо пухлина не поширилася на оточуючі тканини.

Емболізація маткових артерій

Маткові артерії — головне джерело кровопостачання матки, незалежно від інших артерій, що також живлять орган. Емболізація маткових артерій проводиться механічною закупоркою кровоточивої судини з подальшим утворенням тромбу. Це дозволяє зупинити кровопостачання міоматозних вузлів у матці.

Емболізація проводиться шляхом введення катетера в маткові артерії. Трубку інструмента наповнюють полімерними емболами, які гальмують рух крові. Це провокує зміну розмірів вузлів та зупиняє їхній ріст.
Процедура емболізації маткових артерій дозволяє уникнути резекції матки та зберегти репродуктивну функцію жінки.

Емболізація також ефективна при множинній міомі матки. Процедура не вимагає введення препарату в кожну судину, що окремо живить вузли. Завдяки руху крові в міоматозних вузлах введення препарату в стовбур маткової артерії забезпечує потрапляння медикаментів в усі судини, що живлять вузли.

Емболізація артерій простати

Емболізація артерій простати проводиться при аденомі — захворюванні, що характеризується доброякісною дисплазією передміхурової залози. Мета процедури полягає у закупорці судин, що живлять пухлину кров’ю.

Переваги процедури:

 • Емболізація проводиться під місцевою анастезією, що забезпечує безболісність
 • Проведення емболізації під контролем ангіографічного апарату забезпечує точне потрапляння катетера в потрібну судину
 • Емболізація артерій передміхурової залози забезпечує зменшення розміру аденоми, сповільнює ріст новоутворення, нормалізує функцію сечоспуску, сексуальну функцію, дозволяє уникнути оперативного лікування
 • Емболізація артерій простати має ряд показань, серед яких — наявність хвороб серцево-судинної системи, перенесений інфаркт міокарда, цукровий діабет та порушення згортання крові. У таких випадках емболізація артерій простати є найбільш безпечним та ефективним методом лікування.

Як проводиться емболізація?

Процедуру проводять лікарі-рентгенохірурги, що мають досвід роботи з дрібними судинами. Перед емболізацією артерій роблять ангіографію з попереднім уведенням контрастної речовини. Це дозволяє оцінити стан артерій, виявити, які судини живлять новоутворення.

Процедура проводиться під місцевою анестезією, але в окремих випадках може використовуватися загальне знеболювання. Перед емболізацією пацієнту заборонено їсти за 5-7 годин до процедури.

Емболізація проводиться через стегнову артерію, але використовують і методики з іншими артеріями (променевою та плечовою).

Перший етап — обробка антибактеріальним розчином місця проколу. Другий — введення катетера та максимально точне його просування до потрібної судини. Через катетер вводять емболи — препарати, що утворюють тромб. Заключним етапом емболізації є ангіографія, яка показує відсутність чи зменшення живлення новоутворення.

Протягом доби у просвітку артерії утворюється тромб, який перешкоджає циркуляції крові.

Метод емболізації — ефективна процедура при підготовці до операції та у випадках неоперабельних новоутворень.

Переваги методу емболізації:

 • це неінвазивна операція, а тому максимально безпечна для пацієнтів;
 • зазвичай процедура проводиться під місцевим знеболенням, але в окремих випадках вимагає загального наркозу;
 • ймовірність розвитку ускладнень після використання методу невисока, що підтверджує ефективність лікування;
 • процедура не вимагає спеціальної підготовки (важливо не їсти за 4-7 годин до операції).

Чому обирають TomoClinic?

У нашому онкологічному центрі процедура емболізації проводиться під контролем інноваційного ангіографічного апарату Toshiba Infinix-i Dual Plane. Система дозволяє проводити лікування у кожному клінічному випадку, тому ця методика поширена на території України. Кількість сеансів та вартість процедури будуть відомі після збору анамнезу та комплексного обстеження пацієнта.

Сучасне обладнання в TomoClinic дозволяє:

 • отримувати високоякісні зображення;
 • встановлювати необхідну дозу опромінення;
 • проводити процедуру без ризику ускладнень та негативних наслідків для організму.

В операційній TomoClinic проводять кардіологічні та васкулярні втручання. Використання режиму Dynamic Trace максимально покращує візуалізацію кровоносних судин та спрощує хід процедури. Спеціалісти суміжного фаху в кожному індивідуальному випадку розробляють ефективні плани лікування онкологічних захворювань для покращення якості життя пацієнта.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Чим відрізняється емболізація від хіміоемболізації?

Термін хіміоемболізація найчастіше використовують, коли емболізація проводиться із введенням хіміотерапевтичного препарату. Зокрема, хіміоемболізація — один із найефективніших методів лікування раку печінки. Фахівці використовують хіміоемболізацію для боротьби з первинними пухлинами, які утворюються в печінці (гепатоцелюлярна карцинома), і з метастазами, тобто з пухлинами, які поширюється на печінку. Виконує процедуру досвідчений лікар — інтервенційний радіолог.

Як працює хіміоемболізація при раку печінки?

Печінкова артерія є великою кровоносною судиною, яка посилає в печінку кров. Щоб рости, пухлина бере більшу частину своєї крові з цієї артерії. Під час процедури через маленький розріз у паху чи на руці лікар вводить гнучку трубочку (катетер), через яку хіміотерапевтичні препарати надходять до печінкової артерії. Потім артерія блокується від решти тіла за допомогою спеціальних дрібних частинок. Такі частинки називаються емболами, саме вони перекривають кровопостачання пухлини. Це гарантує, що препарат залишиться в печінці і буде відрізана кров до пухлини.

Чи застосовується емболізація для лікування доброякісних пухлин?

Цей метод широко та успішно застосовують при лікуванні доброякісних пухлин печінки. Такі пухлини у печінці називаються гемангіомами, найчастіше вони безпечні та не вимагають лікування. Однак загрожують здоров’ю, якщо досягають великих розмірів: навіть незначна травма, наприклад випадковий удар у живіт, може викликати розрив гемангіоми з тяжкими наслідками. Тому з профілактичною метою проводиться тільки емболізація (без введення хіміопрепарату, тому що це доброякісне утворення), тобто перекривається кровоток до пухлини, щоб знищити її.

Як проводять процедуру?

Через маленький розріз у паху або на руці лікар вводить гнучку трубочку (катетер), через яку хіміотерапевтичні ліки надходять до печінкової артерії. Потім артерія блокується від решти тіла за допомогою спеціальних дрібних частинок. Такі частинки називаються емболами, саме вони перекривають кровопостачання пухлини. Це гарантує, що препарат залишиться в ураженому органі і буде відрізана кров до пухлини.

Що забезпечує результативність проведення процедур у TomoClinic?

Сучасна ангіографічна станція, новітня система Toshiba Infinix-i Dual Plane, якою обладнана TomoClinic, дає можливість досвідченим фахівцям центру ефективно проводити емболізацію і хіміоемболізацію. Інтервенційний радіолог постійно стежить на екрані монітора за рухом катетера і регулює його. У процесі лікар бачить, як перекриваються судини. Людина не відчуває жодних неприємних ознак завдяки знеболенню. Фахівці підбирають необхідну дозу рентгенівського випромінювання для безпеки пацієнта.

У чому переваги методу?

 • Нетравматичність.
 • Можливість повторювати процедуру стільки разів, скільки потрібно.
 • Істотне зменшення кількості ускладнень порівняно з хірургічною операцією.
 • При хіміоемболізації менший токсичний вплив на організм у порівнянні з хіміотерапією, тому що препарат вводиться у невеликій кількості.
 • Швидке відновлення організму: крихітний отвір у судині заростає через добу після процедури.
 • Короткий термін госпіталізації.
  Ще одна важлива перевага при лікуванні злоякісних пухлин — коли хіміотерапевтичний препарат вимивається з пухлини і надходить у загальне кров’яне русло, він вбиває і ракові клітини, які «мандрують» по тілу людини.