Хіміотерапія

Що таке хіміотерапія?

Хіміотерапія — один з класичних методів лікування багатьох видів раку за допомогою препаратів, які називаються цитостатиками. У самій назві закладений сенс дії (cyto — клітина, statis — зупинка): ці препарати вбивають клітини злоякісної пухлини або пригнічують їх ділення. Такі ліки «втручаються» в процес росту ракової клітини.

Цитостатики особливо підходять для лікування злоякісних утворень, тому що саме для пухлин є характерним прискоренне ділення клітин. Тому вони більш чутливі до хіміотерапевтичних препаратів, ніж здорові клітини.

Цитостатики також впливають і на нормальні клітини, які швидко діляться, що може викликати різні побічні ефекти. Слід пам’ятати, що побічні явища поступово зменшуються після закінчення лікування, і наші лікарі обов’язково проводять супровідну терапію, яка полегшує стан пацієнтів і допомагає успішно пройти хіміотерапію.

Завжди консультуйтеся з фахівцем у разі побічних ефектів і при виникненні додаткових питань.

У чому відмінність хіміотерапії від інших методів лікування раку?
На відміну від цілеспрямованих методів (хірургії або променевої терапії), хіміотерапія — загальне, системне лікування. Це означає, що препарати можуть потрапити в будь-яку точку тіла. Отже, цитостатики мають величезне значення, перш за все, для боротьби з можливими метастазами, тобто з поширенням раку по організму. Нижче ми розглянемо, коли і як застосовують хіміотерапію.

Важливо знати, що існують різні типи ліків — кожен зі своєю дією. Препарати вводять також різними способами: у вигляді інфузії (внутрішньовенно), таблеток або ін’єкцій. Ліки поширюються по організму через кров і можуть досягати ракових клітин практично у всіх місцях. Часто призначають різні комбінації препаратів.

Як отримують хіміотерапію?

Хіміотерапевтичні препарати вводять курсами за певним графіком. Потім йде період відпочинку тривалістю кілька днів або тижнів, протягом якого пацієнти не отримують цитостатики. Такий графік із подальшим періодом відпочинку називається курсом хіміотерапії, і зазвичай курс повторюється кілька разів.

«У кожному конкретному випадку, в залежності від результату гістологічного аналізу, хіміотерапія призначається за різними схемами і має персональні особливості, тобто препарати, дози і тривалість лікування ми підбираємо строго індивідуально», — пояснює завідувачка хіміотерапевтичного відділення нашого центру Оксана Фрідман.

Коли і як застосовують хіміотерапію?

Хіміотерапію можуть призначити після операції і / або променевої терапії (ад’ювантна) або перед операцією (неоад’ювантна). Ад’ювантну застосовують, якщо є ризик рецидиву захворювання. Неоад’ювантна допомагає зменшити пухлину і дозволяє лікарям оцінити, як працює обрана хіміотерапія. Крім того, хіміотерапію використовують як паліативне (підтримуєче) лікування.

Розглянемо докладніше мету лікування:
  • неоад’ювантна хіміотерапія — призначають перед операцією, щоб зменшити розмір пухлини (нерідко і перевести з неоперабельного стану в операбельний) і виявити чутливість клітин раку до медикаментів для подальшого лікування після хірургії;
  • ад’ювантна хіміотерапія — призначають після операції, щоб значно знизити ризик повернення хвороби;
  • паліативна (підтримуюча) хіміотерапія — проводять, якщо рак поширився і повне зцілення вже неможливе: спрямована на продовження життя і зменшення симптомів хвороби з максимально можливою якістю життя (це означає, що при виборі такого лікування ми завжди враховуємо ймовірність побічних ефектів і побажання пацієнта).
При лікуванні яких видів раку ми застосовуємо хіміотерапію?
  • Метастази злоякісних пухлин з невиявленим первинним вогнищем.Пухлини головного мозку.
  • Пухлини органів голови і шиї (рак гортані, рак глотки, рак щитоподібної залози, рак порожнини рота, рак верхньої та нижньої щелепи, рак язика).
  • Рак легень.
  • Рак стравоходу.
  • Рак кишківника.
  • Рак шлунку.
  • Рак молочної залози.
  • Рак передміхурової залози.
  • Рак підшлункової залози.
  • Рак сечового міхура.
  • Рак яєчка.
  • Рак статевого члена.
  • Рак яєчників.
  • Рак шийки матки.
  • Рак тіла матки.
  • Пухлини шкіри, м’яких тканин і кісток.
  • Лімфома Ходжкіна і неходжінская лімфома.
Як проводять хіміотерапію?

Хіміотерапію наші пацієнти отримують у комфортних умовах денного стаціонару. Відділення обладнане зручними кріслами, використовуються ультрасучасні інфузомати фірми B. Braun і спеціальні світлозахисні системи. Ми застосовуємо тільки оригінальні ліки від провідних світових виробників, строго дотримуємося дозування і режиму введення.

Якщо у вас є питання або вам потрібно проконсультуватися з нашими фахівцями, задайте питання консультантам. Для цього заповніть форму внизу екрана або зателефонуйте за номером, який бачите на сайті.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

У яких випадках призначають хіміотерапію?

Для проведення хіміотерапії завжди є чіткі показання, і ці показання обумовлені безліччю клінічних досліджень, які проводять у світі, та міжнародними рекомендаціями. Такими рекомендаціями в своїй роботі керуються наші клінічні онкологи і хіміотерапевти.

У більшості випадків при ракових захворюваннях хіміотерапію ми використовуємо в якості комплексного і комбінованого лікування (із застосуванням хірургії та променевої терапії), що дозволяє домогтися кращих результатів при місцево-поширених захворюваннях молочної залози, раку шлунка, недрібноклітинного і дрібноклітинного раку легень, раку яєчників, раку шийки матки.

Чи можливе лікування тільки за допомогою хіміотерапії?

У ряді випадків можливе, тому що чутливість до хіміотерапії у пухлин різного походження неоднакова. Високочутливими утвореннями, при яких можливе лікування тільки за допомогою хіміотерапії, є: хоріонепітеліома матки, лімфома Ходжкіна, злоякісні пухлини яєчка.

Що обов'язково враховують лікарі при призначенні хіміотерапії?

Хіміотерапію проводять курсами. Призначаючи лікування, наші фахівці беруть до уваги кілька факторів:

  • стадію захворювання;
  • біологічні характеристики пухлини;
  • вік і загальний стан здоров’я;
  • очікуваний результат хіміотерапії.

Іноді використовують поєднання різних видів хіміотерапії, що дає сильніший ефект.

Як подолати побічні явища хіміотерапії?

Проведення хіміотерапії пов’язане з побічними ефектами. Перед початком лікування пацієнт обов’язково повинен бути ознайомлений з побічними явищами, які можуть у нього розвинутися. Для кожного хіміотерапевтичного препарату характерні свої побічні ефекти; про це лікар докладно розповідає пацієнту, і, найголовніше, дає усні і письмові рекомендації, що робити в тих чи інших ситуаціях.

Це завжди достатньо довга розмова, під час якої наші пацієнти отримують знання: як впоратися з нудотою, проносами, запорами, спастичним болем у животі, онімінням рук і стоп; що робити, якщо підвищується температура тіла; коли здати кров для загального аналізу, щоб вчасно зреагувати на знижений рівень лейкоцитів або тромбоцитів. Пацієнти TomoClinic завжди мають можливість зв’язатися зі своїм лікарем  і отримати додаткову консультацію по телефону.

Що таке хіміопроменева терапія і коли її призначають?

Хіміопроменева терапія (використання одночасно хіміотерапії і променевої терапії) — світовий стандарт при лікуванні цілого ряду злоякісних пухлин. Найчастіше ми застосовуємо цей метод для пацієнток з раком шийки матки, якщо хвороба не метастатична, але в пухлинний процес втягнута велика зона і лімфатичні вузли і є ризики для проведення операції. Як правило, 2-а або 3-я стадія. Головним методом залишається променева терапія, однак при додаванні хіміотерапії ефективність вище, відповідь на лікування краще.

Рак шийки матки і рак органів голови-шиї — основні напрямки. Також використовуємо хіміопроменеву терапію при лікуванні пухлин стравоходу (якщо вражена верхня третина і неможлива операція), при раку сечового міхура, раку легень 2-й або 3-й стадій (при неможливості хірургічного втручання). Препарати, дози, тривалість лікування — все чітко прописано в протоколах, яких ми дотримуємося.

Задати питання