Онкопластична хірургія грудей

Напевно, немає в світі жінки, яка, дізнавшись, що у неї рак молочної залози, не спитала б: «Лікаре, що буде з моїми грудьми?» Відповідь дає сучасна онкопластична хірургія. Фахівці, які працюють у цій області, можуть видалити пухлину і зберегти жінці красу грудей.

Сам термін «онкопластична хірургія» відноситься до операцій, заснованих на двох найважливіших принципах:

  • онкологічному, який передбачає радикальне хірургічне лікування злоякісної патології молочної залози, тобто повне видалення смертоносного вогнища з організму жінки;
  • естетичному, при якому методи пластичної хірургії застосовують для збереження або відновлення, а часто і поліпшення, форми та об’єму грудей, — щоб зберегти привабливість жінки, її сприйняття свого образу, спокій і впевненість у собі.

Онкопластична хірургія — широке поняття

Цей термін використовують для множинних комбінацій онкологічних і пластичних операцій, зокрема: видалення пухлини і відновлення форми грудей за допомогою пластики своїми тканинами при проведенні органозберігаючих операцій, а також — одномоментній або відстроченій реконструкції в тих випадках, коли все ж таки необхідно повне видалення молочної залози (мастектомія).

«Якщо є можливість зберегти привабливість жінки, це потрібно зробити, але, безумовно, — зі збереженням радикалізму. Ми боремося за красу без шкоди для здоров’я», — підкреслив завідувач хірургічним відділенням TomoClinic, лікар-мамолог, онкохірург вищої категорії Дмитро Караськов.

Досвідчений фахівець відповів на питання, які хвилюють усіх жінок з діагнозом рак молочної залози.

У чому полягає радикалізм? Як ви можете бути впевнені в тому, що в грудях жінки не залишилося злоякісної пухлини?

В онкопластичній хірургії є важливий момент — при видаленні пухлини в межах здорових тканин обов’язково проводиться інтраопераційний (під час операції) контроль. У медицині це називається контролем чистоти резекції країв рани. Потім вже відбувається переміщення тканини молочної залози і заміщення дефекту, який утворився, щоб груди зберегла форму і об’єм.

Такі операції можуть бути самими різними: по-різному заміщають об’єм, застосовують різні техніки — все залежить від конкретної ситуації. Використовуємо методи пластичної хірургії і видаляємо пухлину. Тобто проводимо радикальне хірургічне лікування раку грудей із урахуванням естетичних принципів. При цьому може одномоментно виконуватися і сіметрізуюча операція для того, щоб обидві молочні залози практично не відрізнялися розміром і формою. Робимо все, щоб зберегти жінці і здоров’я, і ​​красу.

Тобто після операції пацієнтка виходить з клініки з однаково гарними молочними залозами і в її грудях вже немає небезпечної пухлини?

Саме так і відбувається. Іноді бувають випадки, коли ми все-таки рекомендуємо відкласти сіметрізуючий етап і повернутися до нього вже після закінчення подальшого спеціального лікування. Нерідко жінки виписуються з нашого відділення з більш гарними грудьми, ніж до лікування.

У ситуації, коли все ж необхідно повне видалення молочної залози (мастектомія), як відновити груди?

Після мастектомії ми проводимо реконструкцію з установкою імпланта і одномоментно — сіметрізуючу операцію на другій молочній залозі. Або, в залежності від індивідуальної ситуації, спочатку виконуємо реконструкцію експандером, а пізніше замінюємо його на імплант.

Що таке експандер?

Це спеціальний пристрій (тканинний розширювач), який встановлюється замість видаленої залози як тимчасовий наповнювач. Призначений для створення і збільшення «кишені», в яку пізніше ми помістимо постійний імплант. У таких експандерів бувають різні характеристики.

Відразу постійний імплант або спочатку експандер — як ви приймаєте рішення?

Вибір залежить від певної клінічної ситуації, також не можна не враховувати вподобання самої пацієнтки. Якщо попереду променеве лікування, краще пройти його з експандером, щоб уникнути деформацій, оскільки променеві навантаження можуть вплинути на тканини грудної залози і на імплант. З іншого боку, це означає, що пізніше жінці потрібна буде ще одна операція. Тому все вирішується індивідуально.

Ми завжди приймаємо рішення разом із пацієнткою, обговорюємо ситуацію, зважуємо всі «за» і «проти». Тут немає загального правила і певного алгоритму, бокожна людина унікальна, у всіх може бути різна чутливість до опромінення. Тому проводимо мастектомію з одноетапною або двоетапною реконструкцією — в залежності від того, яке профілактичне лікування ще має пройти пацієнтка.

Питання, яке хвилює багатьох жінок, — чи можна взагалі уникнути мастектомії при раку грудей?

Завжди, коли можна уникнути, ми це робимо!

У більшості випадків проводимо органозберігаючі операції. Однак виникають іноді ситуації, коли видалення молочної залози необхідно: наприклад, якщо вражена шкіра грудей на великій ділянці або злоякісне утворення досить об’ємне, а також, якщо діагностуємо кілька пухлинних вогнищ угрудях. Іноді жінка сама наполягає на повному видаленні молочної залози.

Крім того, ми рекомендуємо двосторонню мастектомію, якщо у пацієнтки виявлена ​​злоякісна пухлина молочної залози і є мутації (дефекти) генів BRCA1 і BRCA2, — одномоментно видалити молочні залози і поставити імпланти, тобто провести так звану ризик-редукційну операцію.

Ви вважаєте, це виправдано?

Безумовно. Така операція значно зменшує ризик розвитку раку в другій молочній залозі. Якщо присутні мутації і вже є злоякісна пухлина в одній залозі, ризик збільшується до 80 відсотків. Це означає, що протягом життя хвороба може наздогнати пацієнтку, причому може розвиватися в агресивній формі. Ми рекомендуємо провести операцію і захистити жінку в майбутньому від біди. Так роблять у всьому світі. Адже дефекти генів BRCA1 і BRCA2 — верхівка айсберга в тій великій кількості мутацій, які призводять до раку. Якщо вони вже є, — це однозначно показ до профілактичної мастектомії зі збереженням шкірно-підшкірного покриття, щоб красиво реконструювати молочну залозу.

Як лікар-мамолог, онкохірург, у чому ви бачите свою основну задачу?

Для мене, як і для моїх пацієнток, важливий і онкологічний, і естетичний результат лікування. Тому моя задача і основна мета — видалити з організму пухлину, яка загрожує життю, відновити жінці форму і об’єм грудей, домогтися симетрії обох молочних залоз. Які методи і техніки застосовувати — залежить від багатьох індивідуальних чинників. Головне, щоб пацієнтки одужали і були задоволені остаточним результатом.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Задати питання