«Меланома поширена серед пацієнтів будь-якого віку і відома нам як рак шкіри. Добрі результати демонструє імунна терапія, яку здійснюють в TomoClinic. Якісна променева терапія при цьому онкологічному захворюванні потрібна для усунення метастазів, які не можна видалити за допомогою хірургії. Також її застосовують після ліквідації великих вторинних вогнищ, щоб уникнути рецидиву».
Захворювання розвивається через пігментні клітини шкіри — меланоцити, а також з родимих плям (їх часто називають пігментними новусами). Даному виду онкології притаманний стрімкий розвиток, а на пізніх стадіях — ураження внутрішніх органів. Саме тому дуже важливо вчасно виявити новоутворення і вибрати правильну тактику лікування, щоб допомогти пацієнту назавжди позбутися хвороби.
Рання діагностика меланоми дуже важлива, тому що в іншому випадку через стрімке метастазування пухлини вилікувати захворювання не вдасться. Для цього необхідно звернутися до досвідченого клінічного онколога. Обстеження спочатку проводиться шляхом огляду і лабораторних, інструментальних досліджень. Якщо на консультації онколог підозрює меланому шкіри, подальше обстеження проводиться за допомогою:
Діагностика меланоми методом дерматоскопія дає можливість розглянути поверхню пігментного новоутворення при збільшенні в 10 разів. Результати дерматоскопії можливо висловлювати в балах, які відображають ступінь асиметрії, число відтінків, структуру пігментації і чіткість кордонів, корелюючи з ризиком переродження.
Під час біопсії ділянку новоутворення видаляють цілком, захоплюючи невражену область шкірних покривів і підшкірну клітковину приблизно на 5 мм. Для гістології надається взята ділянка цілком, так як патоморфолог повинен зробити з нього зрізи для вимірювання максимальної товщини новоутворення по Бреслоу. Ранка, яка залишилася після зрізу невеликого осередка, вшивається первинним швом.
Якщо видалено велике новоутворення, рана закривається пов’язкою і не вшивається, поки не буде поставлений діагноз. Поверхнева і пункційна біопсія не рекомендується. Іноді проводиться інцизійна біопсія, наприклад, для диференціальної діагностики лентіго-меланоми на обличчі або акральної форми новоутворення. Дуже важливо вчасно виявити захворювання для подальшого ефективного лікування. Діагностика та обстеження в TomoClinic дають реальні шанси на одужання. Паралельно з вищеописаними методами дослідження призначається рентген, УЗД, МРТ, КТ, біохімія крові.
Злоякісний наріст лікують оперативним шляхом. Хірургічне висічення меланоми і метастазів в регіонарних лімфовузлах сьогодні є основним методом терапії. Хірургія має на увазі висічення новоутворення в єдиному блоці з шкірних покривів, які його оточують. Також відбувається висічення підшкірної клітковини, що підлягає фасції. Дефект на шкірних покривах після операції коригується за допомогою пластики.
Найбільш дієвими хіміопрепаратами при терапії раку шкіри є дакарбазін (ДТІК). При терапії можуть призначатися різні хіміопрепарати, а також їх комбінації. Якщо рівень ЛДГ (лактатдегідрогеназа) не перевищує 1,5 верхньої межі норми, лікар може призначити лікування меланоми хіміоіммунотерапією, в тому числі із застосуванням високих доз інтерлейкіну-2.
Використання інших методів лікування проводиться тільки після аналізу клінічної картини пацієнта та консиліуму лікарів. В ряді випадків ці методи лікування можуть загальмувати розвиток раку, скоротити розміри і кількість пухлинних утворень. До додаткових способів терапії можна віднести фотодинамічну терапію (ФДТ) та загальну гіпертермію (ЗГТ), яка застосовується для терапії метастазів внутрішніх органів, тканин і шкірних покривів. ЗГТ не призначається, якщо є метастази на голові і шиї. ФДТ призначається при терапії внутрішньошкірних метастазів малого розміру. Вона не виліковує хворобу, але терапія надасть виражену місцеву протипухлинну дію і не дасть патології розвиватися.
У медичному центрі застосовуються інноваційні протипухлинні ліки, які призначаються в індивідуальному порядку. Проведення хіміотерапії циклічне, щоб організм міг відновитися. У комплексі з основним лікуванням проводиться ефективна підтримуюча терапія. Її мета — усунення негативної симптоматики і поліпшення загального стану пацієнта.
Томотерапія — це інноваційний метод терапії ракової пухлини. Даний метод лікування онкології поєднує нові форми модулювання інтенсивності дозування, а також передові методи планування опромінення, максимум точності КТ. Система томотерпії заснована на інноваційних технологіях в області радіотерапії.
У медичному центрі України TomoClinic проводять також паліативне лікування. Воно дозволяє полегшити стан людини, захворювання якої не піддається терапії. До паліативного лікування вдаються, коли не можна провести радикальну терапію. Ця методика продовжує життя пацієнтові, а також скорочує його страждання, покращує якість життя. Основна мета паліативного лікування — усунути біль і симптоми раку. У терапію входить:
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку шкіри (меланоми):
Рак шкіри може виникати de novo або утворюватися з придбаного, або вродженого невоклітинного невуса. Пухлина на місці великого невуса нерідко утворюється в підлітковому віці.
Меланоми на місці вроджених невусів утворюються частіше, що свідчить про збільшення ризику переродження в ракове новоутворення. Основною ознакою переродження невуса є його асиметричність.
Асиметрія може проявлятися наступними ознаками:
Наприклад, на одному невусі можливо спостерігати різні відтінки кольору:
Симптоми меланоми шкіри пізніх стадій розвитку раку проявляються кровотечею з пухлини, але цьому можуть передувати подразнення, зміна забарвлення родимки або зміна розміру невуса. Дані зміни відображені в спеціальних анкетах з 5 і 7 пунктів та правилі ABCD. Також меланома шкіри на пізніх стадіях може мати такі ознаки:
Меланома поверхневого типу характеризується повільним розростанням родимки протягом декількох років. Стрімке розростання характерно для пухлини вузлової форми. Цей вид онкології характеризується крихкістю тканин і схильністю до виразки шкірних покривів в місці новоутворення.
Злоякісне лентиго або веснянки Хатчінсона діагностуються часто у літніх людей. Ще один різновид пухлини — периферичний лентіго, зазвичай діагностується у людей з темним кольором шкірних покривів і на більш пізніх стадіях, так як цей вид раку розвивається в важкодоступних для ока місцях, наприклад, на стопі.
Важливо розуміти, що як тільки розвинулася негативна симптоматика, слід негайно звернутися в хороший медичний центр. Повинна бути проведена грамотна діагностика та призначено ефективне лікування.
Ознаки меланоми шкіри відрізняються від характерних проявів інших видів онкології. Розпізнати ранній рак шкіри допоможуть наступні зовнішні симптоми:
Крім перерахованих вище ознак також виділяють:
Проблематичними в діагностуванні є місця виникнення меланом під нігтями на руках і ногах. Меланоми, які мають не властиве чорне і коричневе забарвлення, також залишаються довгий строк не виявленими. Родимки, які відповідають одному або декільком вищеописаним ознакам, підлягають оператівному видаленню з подальшою гістологією.
Також краще позбутися тих родимок, які розташовуються в місцях частої травматизації (наприклад, поясом штанів, бюстгалтером і іншими речами). Адже травмування родимок може спровокувати їх переродження в злоякісне новоутворення. Треба бути уважним до свого здоров’я, особливо якщо раніше людина часто отримувала сонячні опіки. Ультрафіолет є основним фактором розвитку раку шкіри. Тому при наявності численних родимок на тілі від засмаги під відкритим небом і в солярії рекомендується відмовитися.
Часто пацієнти звертаються до онколога уже на стадії метастазування. Пухлина шкірних покривів дає безліч метастазів, які розвиваються стрімко. Саме тому так важливо провести ранню діагностику та профілактику патології, яка включає в себе виявлення смертельно небезпечних для життя людини родимок.
Фактори помірного ризику раку шкіри такі:
Фактори високого ризику розвитку раку шкіри, такі:
Спровокувати розвиток ракової пухлини може отриманий сильний опік від сонячних променів, присутність трофічних виразок або рубцевої тканини в області згинання кінцівок.
Стадії меланома має властиві раковій патології, і вони такі:
1 стадія. Як виглядає меланома на ранній стадії? Особливість цього періоду полягає в розростанні пухлини, що не перевищує 1 см. Початкова стадія характеризується розподілом ракової клітини. Крім того, родимка розпушується, розм’якшується, новоутворення піднімається над поверхнею шкірних покривів, утворюється пігментація. Видаляють утворення на цій стадії за допомогою захоплення додаткової площі неураженої шкіри навколо небезпечної ділянки на відстані 10 мм.
2 стадія. На цій стадії новоутворення досягає розміру 4 мм. Йде проростання пухлини всередину епідермісу. Тканини поруч з новоутворенням набрякають, розвиваються виразки. Крім того, в хворобливому осередку можна виявити рідкі виділення. Новоутворення розростається на лімфатичні вузли і шкіру. Лікують пухлину на цій стадії за допомогою висічення. А також видаляється разом з нею не менше 20 мм здорової шкіри, розташованої поруч з осередком.
3 стадія. Триває розвиток метастазів, йде більше проростання углиб. Крім того, ракові клітини досягають лімфатичної системи. Розмір утворення перевищує 4 мм. Родимка спливає кров’ю, розвивається больовий синдром, порушується цілісність шкіри, навколишнього осередку. Терапія проводиться не тільки за допомогою широкої ексцизії, але і видалення лімфовузлів, які розташовуються поряд. Крім хірургії онкологи застосовують всі відомі методики лікування.
4 стадія (остання). Меланома шкіри на цій стадії невиліковна. Справа в тому, що на даному етапі ракові клітини знаходяться в крові. Вони швидко вражають людські органи і системи: печінку, легені, головний мозок, кістки, шлунково-кишковий тракт. Симптоматика на цій стадії розвитку меланоми практично не відрізняється від симптомів інших різновидів онкологічних патологій на останніх етапах. Спостерігається збільшення лімфовузлів, розвивається судорожний стан, організм послаблюється, з’являється больовий синдром в голові, змінюється колір шкірного покриву.
Якщо людина помічає розвиток негативної симптоматики, підозрює онкологію, то потрібно якомога швидше звернутися в хороший медичний центр. Важливо розуміти, що ракові пухлини на ранніх стадіях успішно піддаються лікуванню. Консультація онколога проводиться в Україні. На прийом можна записатися за телефонним номером, вказаним на головній сторінці сайту tomoclinic.ua
Медицині відомі такі основні види раку шкіри:
Розрізняють багато різновидів онкології шкіри в залежності від клітинного складу і характеру поширення. Цю класифікацію можна пояснити тим, що різні форми мають різну тенденцією до локалізації та швидкості утворення метастазів. Вона дає можливість лікарю-онкологу зрозуміти, як ефективно лікувати патологію.
Крім перерахованих вище видів новоутворень лікарі виділяють також пухлини кінцівок і піднігтьову меланому. А в залежності від осередка рак шкіри може виникнути на обличчі, оці і т.д. Новоутворення на оці діагностується не часто і виявляється зазвичай при огляді у офтальмолога. Його можна переплутати з пігментною плямою, але в 5% випадків діагностується рак.
При розвитку дане захворювання характеризується стрімким падінням зору. На більш пізніх етапах хвороби втрачається сприйняття світла, і лікувати онкологію на пізній стадії стає все складніше. Тому при перших симптомах необхідно терміново записатися на прийом до онколога.
З огляду на високу злоякісність меланом профілактичні заходи цих новоутворень мають величезне практичне значення. Дуже велику роль в переродженні в злоякісність родимки має її травмування, яке супроводжується плином крові, розвитком запального процесу, інсоляцією. Травмі піддаються невуси, які розташовуються в місцях регулярного травмування. До таких місць відносяться:
В якості профілактики також рекомендується видалити всі пігментні плями з ознаками малігнізації. Не можна перев’язувати родимки і будь-які новоутворення нитками, зрізати лезом, ножицями. Також не рекомендується довго перебувати на сонці і відвідувати солярії. Корисно закривати очі сонячними окулярами. Також рекомендується хоча б раз на рік проходити загальний медичний огляд.
Лікування онкохворих меланомою шкіри є складною і дуже відповідальною справою. Необхідний особистий підхід до терапії пацієнтів, тому план лікування виробляється лікарями-онкологами в індивідуальному порядку.
Як розпізнати меланому?
Пухлина розвивається таким чином:
Вторинні клінічні ознаки меланоми:
Особливості розвитку меланоми
В основному ракове утворення виникає у представниць слабкої статі, але може розвинутися і у чоловіків. Пухлина швидко розростається і представляє реальну загрозу для життя людини. Статистика по лікуванню даного виду раку не найпозитивніша, але прогрес в медицині присутній. Результат залежить від таких факторів:
Злоякісне утворення не тільки стрімко розвивається, а й поширюється вглиб епідермісу: в кровоносні судини, лімфатичні вузли, а пізніше — у внутрішні органи людини. Таким чином відбувається процес метастазування, в результаті якого органи перестають нормально функціонувати.
Як відрізнити родимку від меланоми?
Симпатична родимка на будь-якій частины людського тіла розчулює, привертає увагу, служить відмітною ознакою. Проте не кожна людина знає про те, що родимка (медична назва якої “невус”) може іноді перероджуватися в недоброякісне шкірне новоутворення — меланому. Симптоматика переродження в злоякісну пухлину наступна:
Звичайна родимка не повинна ніяк турбувати. А ось якщо з’явилися ознаки переродження в онкологію треба терміново відвідати медичний центр. В іншому випадку настануть негативні наслідки. Важливо пам’ятати: рак піддається лікуванню тільки на перших стадіях. Бувають випадки успішного лікування і на останній стадії, але вони вкрай рідкісні.
Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.
Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.
Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування меланоми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!
Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.
Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.