Рак молочної залози

Оncological Center TomoClinic>Види раку>Рак молочної залози

«УЗД і МРТ за наявності онкології грудей є першорядними обстеженнями для будь-якої жінки. І хоч в Україні до 40 не призначають мамографію, УЗД на апараті експертного класу допоможе лікарям знайти патологію вже на початковій стадії. Щомісяця жінка після 40 років має робити обстеження грудей самостійно, щорічно — у лікаря, і раз на рік-два робити мамографію. Якщо подібна онкологія не зустрічалася у родичок, подібне обстеження можна починати проводити раз на рік після 50 років».

Дмитро КараськовОнкохірург вищої категорії, лікар-мамолог TomoClinic

Що таке рак молочної залози?

Рак молочної залози — онкологічне захворювання, яке часто діагностують у жінок. Злоякісна пухлина виникає в результаті мутацій в клітинах залозистої тканини. Онкологія грудей і зокрема рак молочної залози вражає жіночий організм незалежно від віку. Раніше хвороба виникала в клімактеричний період, але сьогодні онкологія молочної залози вражає жінок і більш молодого віку.

Мамологія стверджує: щоб уникнути розвитку хвороби і вчасно почати лікування раку молочної залози, необхідно щорічно проходити профілактичний огляд у фахівців. Важливо пам’ятати, що злоякісні новоутворення грудей не є вироком і піддаються лікуванню за умови ранньої діагностики.

Після огляду лікар-мамолог призначає лабораторні аналізи. Ця процедура важлива, адже в багатьох випадках новоутворення можуть бути доброякісними.

Серед доброякісних новоутворень мамологія визначає:

 • Мастопатію. Захворювання, в ході якого альвеоли грудей розростаються через порушення гормонального фону.
 • Мастит. Запалення грудей, викликане інфекціями або травмами. Часто виникає у жінок після перших пологів.
 • Фіброаденома. Характеризується новоутворенням в залозистих тканинах.

Фактори ризику

Рак молочної залози розвивається в жіночому організмі через безліч факторів:

 • Спадкова схильність. Високий ризик захворіти у дівчат, чия мати, бабуся або інші близькі родичі жіночої статі перенесли онкологію грудей.
 • Гормональна терапія. За умови тривалого прийому гормональних медикаментів у жінки підвищується ризик розвитку раку грудей. Особливе місце займає прийом оральних контрацептивів.
 • Жінки, які досягли 40 років.
 • Високий рівень естрогену в крові.
 • Пізня перша вагітність.
 • Рання поява менструації.
 • Злоякісні новоутворення в інших локалізаціях.
 • Пасивний спосіб життя.

Інші фактори:

 • Злоякісне новоутворення молочної залози може розвинутися через погану екологію. Такий вплив називають екзогенним.
 • Мамологія довела, що вплив хімічних речовин сприяє надмірній появі гормону естрогену в організмі. Тому проживання в місцях з підвищеним рівнем радіації в атмосфері також може стати фактором ризику розвитку онкології і раку молочної залози зокрема.
 • Рак може розвиватися після отримання травм грудей. У місцях пошкодження залозистої тканини з’являються новоутворення злоякісного характеру.

Види раку молочної залози

У сучасній мамології та онкології виділяють кілька різновидів раку молочної залози:

 • Гормонозалежний рак молочної залози
 • Тричі негативний рак грудей
 • Люмінальний рак грудей

Гормонозалежна форма онкологічної хвороби грудей виникає внаслідок порушеного гормонального фону, і у пухлини виявлені рецептори до естрогенів та прогестерону. Лабораторні аналізи показують розташування білкових молекул на поверхні ракової клітини. Для ефективного лікування потрібна гормонотерапія.

Основними ознаками гормонозалежної форми раку молочної залози є поява вузликових ущільнень. Ці новоутворення не викликають больових відчуттів, визначити їх можна методом пальпації або на прийомі у лікаря-мамолога. Спостерігається значне збільшення лімфовузлів близько пахв та виділення рідини з сосків, прозорого або блідо-жовтого відтінку.

Тричі негативний вид раку грудей є однією з найбільш агресивних форм. Це зазначає онкологія та мамологія. Хвороба агресивна завдяки невеликій чутливості до багатьох препаратів, які є ефективними та забезпечують позитивні результати при лікуванні раку молочної залози інших видів. Також після успішної боротьби з цим видом хвороби жінці слід продовжити регулярне спостереження у лікаря-онколога. Необхідність пов’язана з вірогідністю рецидива. Але завдяки сучасній медицині та своєчасному зверненню у кожної пацієнтки є можливість повністю позбутися захворювання.

Яскраво виражених симптомів негативна форма цього виду онкології не має. Такий рак молочної залози виявляється з появою вузликових утворень в області молочних залоз, прозорої рідини з сосків і збільшених лімфовузлів в області пахв.

Люмінальной форма онкологічного захворювання розвивається внаслідок мутації і поширення клітин люмінального типу. Люмінальний рак грудей А-типу діагностується в період менопаузи. Рецептори клітин добре сприймають клітини естрогену і прогестерону. Люмінальний рак грудей типу В небезпечний проникненням метастаз в лімфовузли та рецидивом. Цей тип раку вражає жінок молодого віку.

Стадії раку молочної залози

Цей вид онкологічних захворювань грудей в залежності від рівня ураження клітин та симптоматики ділиться на стадії.

Визначення стадій раку грудної залози:

 • Обсяг (розмір) пухлини: умовні позначення «Т1, Т2, Т3, Т4»
 • Метастази в лімфовузлах: умовні позначення «N0, N1, N2, N3»
 • Наявність віддалених метастаз: умовні знаки «М0, М1»
 • При першій стадії величина новоутворення не досягає 2 сантиметрів (Т1), метастази в лімфовузлах відсутні (N0), також немає віддалених метастаз (М0).
 • 2 стадія раку грудної залози характеризується новоутворенням, що не перевищує 4-5 сантиметрів в діаметрі (Т2), з ураженням лімфовузлів (N1), присутніми поодинокими метастазами.
 • Онкологія молочної залози третьої стадії: розмір пухлини — не менше 5 сантиметрів (Т3), наявність метастаз в регіонарних лімфатичних вузлах (N2), віддалені метастази (М1).

Для четвертої стадії пухлини грудей розмір новоутворення не визначається (Т4), метастази вражають лімфовузли пахової западини (N3), присутня велика кількість віддалених метастазів.

Діагностика раку молочної залози

Мамологія переконана: якісне та більш щадне лікування раку молочної залози можливо при своєчасній діагностиці. Тому важливо регулярно проходити профілактичний огляд грудей у ​​лікаря-мамолога.

Саме обстеження і огляд у лікаря є первинним методом діагностики захворювання. Якщо виявлені причини для занепокоєння, лікар призначає процедуру мамографії.

Мамографія — дослідження стану молочних залоз, яке необхідно проходити жінкам після 40 років з профілактичною метою. Це дозволяє провести найбільш точне дослідження грудей, виявити онкологію і охарактеризувати місцезнаходження пухлини. Результати знімка вимагають ретельного аналізу фахівцем.

Якщо на мамографії виявлені зміни в молочній залозі, фахівець призначає додаткові дослідження:

 • УЗД;
 • МРТ;
 • дуктографія;
 • лабораторні тести виділень з соска;
 • біопсія;
 • аналіз крові на гормони.

Ультразвукове дослідження є безпечним методом діагностики і дозволяє лікарю повноцінно проаналізувати структуру тканин грудей, визначити зміни. Процедура ультразвукового дослідження проходить безболісно, ​​не шкодить здоров’ю, і це фіксується в мамології.

Дуктографія — метод дослідження, який є одним з різновидів мамографії. Основна відмінність — можливість повноцінно дослідити протоки молочних залоз за допомогою введення спеціальної речовини. Це дозволяє розглянути структуру молочних проток, визначити наявність і розташування новоутворень.

Біопсія — спосіб гістологічного дослідження грудей для забору клітин новоутворення. Саме завдяки біопсії фахівець може точно визначити характер пухлини, підвид та стадію захворювання. Під час біопсії проводиться імуногістохімічний тест, що визначає гормонозалежність пухлини. Він дозволяє підібрати правильне лікування.

У TomoClinic для діагностики патологій молочної залози використовують МРТ, КТ, ультразвукове дослідження і біопсію.

Лікування раку молочної залози

Тактику лікування та індивідуальний план створює консиліум фахівців суміжних спеціальностей. Тут надають перевагу щадним методикам лікування.

Інноваційні рішення в TomoClinic

Що стосується сучасної діагностики в TomoClinic, то, наприклад, функція Micro Pure та еластографія в ході проведення УЗД часто допомагає лікарям виявити патологію на ранній стадії — на місці майбутньої пухлини можуть концентруватися мікрокальцинати. В цьому випадку онкологія та мамологія мають єдину думку: тактика спостереження такої пацієнтки буде визначена після проведення професійної мамографії, візиту до клінічного онколога і, можливо, біопсії.

Лікування променевою терапією

Променева терапія проводиться на інноваційному апараті Elekta і TomoTherapy HD. За допомогою радіотерапевтичних систем відбувається ефективне, але в той же час щадне лікування. При опроміненні уражених ділянок навколишні клітини захищені від негативного впливу променів. Сучасний метод дозволяє впливати локально.

Способи лікування раку грудних залоз визначаються після діагностики. Гістологія дозволяє визначити вид, форму і подальші способи лікування.

Методи лікування раку молочної залози:

 • хірургічний
 • хіміотерапія
 • променева терапія

Хірургічне лікування

Мастектомія за наявності пухлини грудей передбачає усунення новоутворення або видалення всієї молочної залози. Який спосіб застосовувати, стає зрозумілим тільки після проведення комплексу необхідних діагностичних процедур.

Ступені складності оперативного лікування:

 • Радикальна мастектомія — повне видалення молочної залози, лімфатичних вузлів, жирової клітковини
 • Радикальна резекція — часткове видалення молочної залози, лімфатичних вузлів, жирової клітковини
 • Видалення пухлини та незначної кількості навколишніх тканин
 • Окреме видалення пухлини та лімфовузлів

Хіміотерапія

Хіміотерапія — один із способів комплексного лікування, при якому використовується прийом медичних препаратів. Цей метод лікування допомагає зупинити подальше розмноження ракових клітин. Хіміотерапію використовують як самостійно, так і в комплексі з іншими методиками. Хіміотерапевтичний курс може мати різні форми: за допомогою крапельниці або у вигляді прийому пігулок.

Хіміотерапія призначається курсами, який може мати від 4 до семи циклів. Кількість визначає лікуючий лікар в залежності від стану жінки і протікання хвороби.

У багатьох клінічних випадках лікар-онколог призначає курс хіміотерапії жінкам, які вже перенесли операцію з видалення злоякісних утворень в молочних залозах. Застосування цитостатичних препаратів після мастектомії сприяє зниженню ймовірності повторного виникнення ракових пухлин, не дає розвиватися і поширюватися метастазам.

Променева терапія

Променева терапія є частиною спеціального комплексу, спрямованого на усунення злоякісної пухлини і зниження ймовірності повторного виникнення новоутворення. Сенс процедури полягає в тому, щоб зробити променеве опромінення гамма-променями на ті ділянки, в яких була розташована пухлина грудей. Це дасть можливість повноцінно усунути злоякісні клітини, які залишилися в організмі після операції.

Радіотерапія може бути двох видів:

 1. Брахітерапія. Для цього виду процедури характерна доставка спеціальної речовини в ту область тіла, де відбулося утворення злоякісних клітин. За допомогою цього виду терапії виникає можливість надати протидію розмноженню ракових клітин.
 2. Контактна терапія. Застосовується зовнішній вплив променів.

Показанням для радіотерапії є загроза рецидиву.

Реакції організму на процедуру радіотерапії

Радіотерапія — процедура, яка крім руйнування ракових клітин справляє негативний вплив на організм. Симптоми можуть проявитися одразу або через кілька років. Це пігментація або набряк грудей.

Лікування раку грудей у TomoClinic

При виникненні будь-яких змін або виявленні підозрілих ущільнень слід звернутися до професіоналів. У TomoClinic працюють фахівці з досвідом роботи більше 10 років. Для лікування злоякісних новоутворень молочної залози різної форми і стадії в клініці використовують комплекс хіміо- та променевої терапії. Після отримання аналізів і результатів діагностики консиліум фахівців розробляє індивідуальний план лікування для кожного клінічного випадку.

Хіміотерапія — самостійний або комплексний метод боротьби з раком. У TomoClinic використовують кілька схем медикаментозного лікування онкології. Препарати містять в складі цитостатики — речовини, які усувають ракові клітини.

Рецидиви та прогноз

Рецидив раку — повторне виникнення пухлини після знищення первинної. Новоутворення може виникнути в тій самій молочній залозі, лімфатичних вузлах або інших органах. Згідно зі статистикою рецидив цього виду онкології може виникнути протягом періоду з 1 до 5 років після одужання.

Імовірність повторного розвитку цього захворювання після повного комплексу лікування (хірургії, хіміо- та променевої терапії) становить близько 10 відсотків.

Рецидив виникає внаслідок діяльності поодиноких ракових клітин, що залишилися в організмі жінки після лікування первинної пухлини. Клітини можуть розмножуватися з більш високою швидкістю, ніж при первинному захворюванні.

Існує три види рецидиву раку молочної залози:

 1. Місцевого значення. Для рецидиву цього виду характерно виникнення ракової пухлини на раніше ураженому місці.
 2. Метастази регіонарного характеру.
 3. Метастази віддаленого характеру. Цьому типу властиве виникнення пухлин в сечовому міхурі, шлунку, печінки та інших органах.

При виникненні рецидиву через більш агресивний тип розвитку раку онкологи призначають комплексне лікування, яке передбачає хірургічне видалення пухлини, хімічну та променеву терапію. Прогноз може скласти тільки досвідчений фахівець з визначенням виду та перебігу рецидиву.

Ви можете отримати дистанційну консультацію наших фахівців.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку грудей:

Також читайте:

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку молочної залози, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Чи можна уникнути видалення грудей при раку молочної залози?

Завжди, коли можна уникнути, ми це робимо. Найчастіше проводимо органозберігаючі операції. Однак бувають ситуації, коли видалення молочної залози необхідне: наприклад, якщо шкіра грудей уражена на великій ділянці або утворення досить великих розмірів, а також, якщо діагностуємо кілька пухлинних вогнищ в залозі. Іноді жінка сама наполягає на повному видаленні молочної залози. Крім того, ми рекомендуємо двосторонню мастектомію, якщо у пацієнтки виявлено злоякісну пухлину молочної залози і є мутації (дефекти) генів BRCA1 і BRCA2 — одночасно видалити молочні залози і поставити імплантати: так звані ризик-редукційні операції.

Що робити, якщо в сім'ї є історія раку молочної залози?

Якщо ви знаєте, що у вашій сім’ї можлива спадкова схильність до раку грудей, або хворіли близькі родичі, або ви перенесли рак грудей у ​​молодому віці, зверніться за порадою до лікаря-мамолога. На підставі сімейної історії або історії хвороби лікар порекомендує вам пройти спеціальний генетичний тест, щоб визначити, чи є ризик злоякісного захворювання молочної залози, яєчників (або повторної онкологічної патології) для вас та ваших рідних. Таке дослідження (спеціальний аналіз крові) можна пройти у нашому центрі. Ви повинні знати, що навіть якщо мутація в генах буде виявлена, це не означає, що ви обов’язково захворієте на рак грудей або яєчників. Йдеться лише про більш високий ризик. Спеціаліст запропонує вам індивідуальний план профілактичних обстежень і заходів.

Чи обов'язково проводити променеву терапію при лікуванні раку грудей?

Променева терапія необхідна після операції, щоб запобігти рецидиву, — знищує ракові клітини, які могли залишитися в молочній залозі або в області грудей (ад’ювантна променева терапія). Крім того, цей метод використовують і для полегшення болю та інших симптомів поширеного (метастатичного) раку молочної залози. Область, доза і режим опромінення, кількість сеансів різняться залежно від стадії поширення пухлини і ступеня злоякісності. Всі питання, варіанти лікування ви обговорите з нашими досвідченими променевими терапевтами. Ми гарантуємо, що доза і поля опромінення будуть обрані та розраховані таким чином, щоб здорові тканини і органи отримали якнайменше пошкоджень. Наші радіотерапевти за допомогою сучасних методів захистять від опромінення ваші легені та серце.

Як і після яких операцій проводять опромінення?

Після органозберігаючої операції
Найчастіше після органозберігаючої операції опромінюють тканини молочної залози. Це зменшує можливість повернення пухлини. Променева терапія складається з серії опромінень, спрямованих на всі груди, іноді — з додатковою дозою в операційній зоні, яка називається “буст”. У деяких випадках опромінюють області лімфатичних вузлів у пахвовій зоні та/або над ключицею, та/або за грудиною.
Після видалення грудей (мастектомії)
Після видалення молочної залози опромінюють стінку грудної клітки, а також області лімфатичних вузлів у пахвовій зоні та/або над ключицею, та/або за грудиною. Мета — зменшити ймовірність рецидиву.

Чи безпечне для серця і легень опромінення після операції на молочній залозі?

Коли ви проходите променеву терапію в нашому центрі, ваші серце та легені надійно захищені завдяки застосуванню сучасних методів планування.

Ми виділили ряд переваг, які отримують наші пацієнтки під час використання передових способів планування променевої терапії.

1. Однорідність опромінення молочної залози: як наслідок, гарний косметичний результат після органозберігаючих операцій; відсутність чи незначна деформація молочної залози після променевої терапії.
2. Можливість застосування «бусту», тобто опромінення ложа пухлини після органозберігаючих операцій. Процедуру неможливо провести на кобальтових апаратах, оскільки необхідна візуалізація.
3. Захист серця, особливо при лівосторонній локалізації пухлини та після мастектомії. Це критично важливо, тому що багато жінок через 3-5 років після променевої терапії на кобальтових апаратах страждають на ішемічну хворобу серця, причому у важкій формі.
4. Захист легень. При лікуванні на старих апаратах нерідко виражені пневмофібрози, розвиток дихальної недостатності, часті бронхіти. Наші пацієнтки позбавлені таких ускладнень.
5. Можливість проводити променеву терапію за наявності імплантатів у грудях.

Задати питання