Рак нирки

«Рак нирки утворюється з клітин цього парного органу і може розвиватися як в одній (правій чи лівій), так і відразу в обох половинах органу. Тому для ефективного лікування фахівці TomoClinic обирають найбільш сучасні та дієві методи терапії раку нирки відповідно до стадії онкології, розміру та форми пухлини. Важливу роль в лікуванні цього виду онкології відіграє наявність метастазів, які разом з пухлиною підлягають дії променевої терапії».

Фадель ОлакіКлінічний онколог TomoClinic

Що таке рак нирки?

Хвороба частіше уражає представників чоловічої статі і характеризується стрімким розвитком. Небезпека нирково-клітинного раку в тому, що на початкових стадіях хвороба протікає без виражених симптомів, але розвивається дуже швидко. Через відсутність болю та дискомфорту пацієнти навіть не підозрюють про порушення в роботі організму і звертаються до фахівця вже на пізніх стадіях. За період “безсимптомності” злоякісна пцхлина може уразити метастазами сусідні та віддалені органи.

Прогноз для пацієнта при лікуванні раку нирки залежить від стадії, на якій була виявлена хвороба, а також ефективності методів лікування, що застосовувалися. Якщо злоякісну пухлину виявили на першій стадії, прогноз дорівнює 70%, на другій — 65-70%, на третій — 50% і на четвертій — лише 10%.

Типи раку нирки

У сучасній медицині виокремлюють кілька видів злоякісних пухлин у нирках. Визначити тип раку можна лише після комплексного обстеження та діагностики.

Виділяють такі види раку нирки:

  • Нирково-клітинний.
  • Перехідно-клітинний.
  • Саркома.
  • Пухлина Вільмса.

Нирково-клітинний рак проявляється у злоякісних змінах тканин епітелію, якими вкриті ниркові канальця. Його поділяють на два підвиди — світлоклітинний рак нирки та клітинно-гранулярний. Пухлина має сферичну форму і розвивається у корковому шарі нирки. Залежно від стадії може досягати більше 7 сантиметрів у розмірах. Лікування проводиться хірургічним методом, хіміотерапією чи радіотерапією.

Причини розвитку нирково-клітинного раку:

  • Тривале куріння.
  • Робота з отруйними речовинами, перебування у місцях з підвищеним рівнем радіації.
  • Зайва вага.
  • Вроджені патології, хронічні захворювання нирок, ниркова недостатність, пієлонефрит, полікістоз нирок.
  • Вроджені чи набуті патології сечовидільної системи.
  • Наслідки туберкульозу.

Нирково-клітинний рак — найбільш поширений вид онкології серед усіх злоякісних пухлин в урології. Спочатку пацієнт не відчуває жодних симптомів. З розвитком захворювання виникає гематурія (виділення згустків крові під час сечотечі). Виділення крові в сечу може бути як одиничним випадком, так і тривалим явищем. Гематурія не супроводжується больовими симптомами, тому часто лишається непоміченою.

На пізніх стадіях нирково-клітинний рак проявляється сильним ниючим болем. Різкі больові спалахи вказують на некроз ниркової тканини. Також на 3 і 4 стадії спеціаліст може виявити пухлину під час пальпації, а це означає, що її розміри досягли максимуму.

Перехідно-клітинний рак нирки — пухлина, що розвивається у ниркових мисках. Це відділ нирки, в якому збирається рідина, що далі переноситься у сечовий міхур та виходить назовні.

Онкологічне ураження ниркових мисок зустрічається рідше за інші типи раку нирки. Спричинити розвиток раку може тривале куріння, вдихання токсичних речовин (під час роботи на підприємствах, де виробляють метал чи пластмасу) та перенесена цистектомія.

Пухлина ниркової миски розвивається лімфогенним та субепітеліальним шляхами. Метастази уражають сечовід та сечовий міхур, а під час розвитку новоутворення можуть негативно впливати і на віддалені органи.

Саркома нирки — злоякісна пухлина, що уражає обидві частини парного органу. Це захворювання переважно діагностують у дітей та підлітків. Характерною рисою патології є те, що пухлина розвивається не з клітин епітелію, а зі сполучної тканини.
Спровокувати саркому може слабкий імунітет після тривалого лікування, генетична схильність, постійний контакт з токсичними речовинами, проживання у місцевості з підвищеним рівнем радіації.

Саркома нирки може бути м’якої (ліпосаркома) або щільної консистенції (фібросаркома). Симптоми саркоми нирки схожі на інші онкологічні ураження органу: спочатку хвороба не дає про себе знати, а після другої стадії проявляється гематурією. Згустки крові потрапляють у сечу внаслідок тиску збільшеного в об’ємах новоутворення на кровоносні судини. У більшості випадків розвитку саркоми пацієнти відчувають ниючий біль у поперековому відділі хребта.

Пухлина Вільмса (нефробластома) — злоякісне новоутворення, що розвивається в нирковій тканині. Хвороба уражає дітей до 10 років, часто буває вродженою патологією і в таких випадках діагностується педіатром.

Однією з причин виникнення нефробластоми є тривале опромінення матері у період вагітності, проживання у місцях з високим рівнем радіації. Розвиток пухлини може спричинити і генетичний фактор. Якщо жінка народила немовля з діагнозом нефробластома, існує велика ймовірність, що й інші діти матимуть це захворювання.

Пухлина Вільмса на перших стадіях протікає без симптомів. Проте новоутворення швидко росте і починає тиснути на сусідні органи, спричиняючи накопичення рідини у животі і збільшення живота в розмірах. Таке новоутворення може уражати обидві нирки та метастазувати організмом.

Фактори ризику розвитку раку нирки

Спричинити розвиток захворювання можуть такі фактори:

  • Стать пацієнта. За статистикою, рак нирок частіше діагностують у чоловіків. Переважно це люди старше 50 років.
  • Куріння. Підвищує шанси розвитку онкології в нирках майже в 3 рази. Фахівці довели, що колишні курці можуть зменшити шанси розвитку онкології лише через 10-15 років з дня останньої викуреної цигарки. Стільки часу потрібно для відновлення організму. Негативний вплив куріння на нирки підтвердили досліди, проведені у Сполучених Штатах. Після активної боротьби з курінням випадки раку нирки знизилися в кілька разів.
  • Гіпертонія. Підвищений артеріальний тиск може спричинити розвиток онкологічного ураження нирок. Тривалий прийом препаратів, що стимулюють утворення та виведення сечі, може підвищити шанси розвитку раку нирки.
  • Зайва вага. Ожиріння порушує гормональний фон пацієнта, що в рази підвищує ризик розвитку онкології.
  • Патології та хронічні захворювання нирок. Після трансплантації нирки чи тривалого лікування захворювань ризик розвитку пухлини зростає. Це пов’язано з прийомом препаратів, що пригнічують імунітет з метою профілактики відчуження трансплантованого органу.
  • Робота на токсичному виробництві. Постійне вдихання шкідливих речовин підвищує ризик розвитку раку нирки у кілька разів.
  • Генетичний фактор. Згідно з медичною статистикою ризик розвитку онкологічних процесів у нирках вище у тих пацієнтів, чиї родичі хворіли на рак.

Симптоми раку нирки

На початкових етапах розвитку захворювання пацієнт не помічає жодних змін у самопочутті. Симптоми проявляються лише з розвитком новоутворення. Цей фактор і є головною причиною, чому онкологію нирки діагностують вже на пізніх стадіях.

Симптомами раку нирки є:

  • Гематурія. Одна з перших ознак раку нирки, властива усім типам онкологічного ураження (карциномі, саркомі, нефробластомі). Проявляється виділенням кров’яних згустків під час сечотечі. Не супроводжується болем чи дискомфортом. Виділення крові відбувається внаслідок тиснення збільшеної в об’ємах пухлини на кровоносні судини. На останній стадії раку гематурія носить постійний характер і може спровокувати розвиток анемії.
  • Біль. Тупий ниючий біль локалізується в області ураженого органа та проявляється на пізніх стадіях.
  • Втрата ваги, зміна кольору шкіри, загальна слабкість у тілі та постійна втома.
  • Збільшення розмірів пухлини. Новоутворення можна виявити під час пальпації.
  • Підвищена температура тіла. На ранніх стадіях захворювання нормальна температура тіла може підвищуватися внаслідок спроби імунітету боротися з хворобою. На пізніх стадіях висока температура тіла спричинена відмиранням тканин органу та множинним запаленням у прилеглих органах.

У дітей рак нирки рідко супроводжується звичними симптомами. Зазвичай причиною звернення до педіатра є самостійне виявлення пухлини в області живота.

Стадії раку нирки

Розвиток ниркової карциноми відбувається у чотири стадії. Кожна зі стадій характеризується певним розміром пухлини, наявністю та кількістю метастазів у прилеглих та віддалених органах.

  • Перша стадія. Пухлина мінімального розміру, новоутворення не проникає за межі ураженої нирки, метастази та ураження лімфатичних вузлів відсутні.
  • Друга стадія. Розміри пухлини досягають 7 сантиметрів, локалізується в межах нирки, метастазів та ураження лімфатичних вузлів не виявлено.
  • Третя стадія. Пухлина стрімко збільшується і досягає розміру 7-8 см. Виходить за межі ураженої нирки, але досі знаходиться в межах ниркової фасції. У лімфатичних вузлах є метастази, більш віддалені метастази не виявлено.
  • Четверта стадія. Розмір пухлини не визначається, проникнення відбувається за межі ниркової фасції. Є метастази у лімфатичних вузлах та віддалених органах.

Метастази під час раку нирки

Три роки після видалення нирки є ризик повторного розвитку пухлини та проникнення метастазів в органи.

Метастазування — це процес, під час якого ракові клітини потрапляють у лімфатичні судини. Разом з кров’ю ракові клітини переносяться по організму і стають причиною розвитку метастазів у будь-якому органі. Прилеглі органи (наднирники, друга нирка) підпадають під уражання другорядно. Більші шанси виникнення метастазів у головному мозку та легенях.

Органи, в яких можуть розвиватися метастази при онкології нирок:

  • Печінка. Метастази в цьому органі характеризуються великою кількістю вузлів.
  • Легені. Метастази в легенях проявляються вузликовими новоутвореннями. Ураження проходить безболісно і лише у випадку множинного ураження. У хворого з’являється сильний кашель, біль в області попереку.
  • Мозок. Потрапляючи у головний мозок, метастази швидко розвиваються і формують пухлину. Симптоми метастазів у головному мозку — сильний головний біль, одиничні судоми. На пізніх стадіях наявність метастазів у головному мозку може призвести до паралічу.
  • Кістки. Рак нирки часто метастазує у кістки: уражає тазостегнові суглоби, хребет та ребра.

Діагностика раку нирки

Діагностика починається з анамнезу, вивчення історії хвороби пацієнта та здачі аналізу крові (загального та біохімічного). Відхилення від показників і є причиною для проведення комплексної діагностики нирок для виявлення новоутворення. Сучасні методи дозволяють визначити розмір, форму та стадію розвитку пухлини.

Методи діагностики раку нирки:

    1. Комп’ютерна томографія. Дослідження, що дозволяє зробити точні знімки органу та дізнатися про наявність усіх його патологій. Для посилення точності методу процедуру проводять з використанням контрастної речовини. Це забезпечує отримання точної інформації про пухлину, її форму та розміри.
    2. Магнітно-резонансна томографія. Проводиться для цього виду онкології рідше, ніж КТ, і направлена на виявлення метастазів в органах заочеревинного простору, а також головному мозку.
    3. Пункційна біопсія. Збір клітин ураженої тканини для проведення гістологічного аналізу. Показанням до проведення біопсії є недостатня інформативність інших методів для підтвердження діагнозу.

Лікування раку нирки

Інноваційні рішення в TomoClinic

В TomoClinic працюють фахівці з досвідом роботи понад десять років. У кожному індивідуальному випадку при підборі методів лікування збирається консиліум фахівців суміжних спеціальностей. Командна робота лікарів дозволяє розробити ефективний план лікування.

Лікування променевою терапією

В онкологічному центрі TomoClinic для лікування раку нирки призначають хіміотерапію чи променеву терапію (для метастатичних уражень). Зазвичай вона використовується для лікування раку нирки з метастазами у кістках та головному мозку. Пучки іонізованого проміння направляють на метастази, а не на уражений орган. Для лікування метастатичних уражень дистанційним методом використовують лінійний прискорювач. Апарат опромінює лише ракові клітини, не впливаючи на прилеглі органи та тканини.

Методи лікування раку нирки:

  • Хірургічне втручання. Операція з видалення нирки та прилеглих тканин у багатьох випадках є основним та найбільш ефективним методом у боротьбі з раком нирки. Якщо метастази уразили прилеглі лімфатичні вузли та органи, їх також видаляють. Якщо пухлина невелика, хірург робить мінімальний розріз внизу живота та малоінвазивним методом видаляє уражений орган. Якщо ж рак нирки на пізній стадії, то операцію проводять з метою зменшення больових відчуттів та покращення якості життя пацієнта.
  • Хіміотерапія. Медичні препарати приймають орально чи внутрішньовенно. Потрапляючи в організм з потоком крові, препарати переносяться по організму, знищуючи ракові клітини. Хіміотерапія при раку нирки часто застосовується після хірургічного лікування. Вона спрямована на знищення ракових клітин, які ще залишилися в організмі, та попередження рецидиву.
  • Імунотерапія. Метод, спрямований на активне укріплення захисних функцій організму для боротьби з онкологічними захворюваннями. Відзначається висока результативність методу при використанні його у комплексі з хіміотерапією чи хірургічним лікуванням.

Щоб не звести нанівець шанси на одужання і підвищити якість життя, пацієнтам необхідно проходити профілактичний огляд та ультразвукове дослідження нирок не рідше, ніж раз на рік. Виявлення раку нирок на початковій стадії дає усі шанси на одужання.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку нирки:

Відгуки пацієнтів про лікування раку методом променевої терапії в TomoClinic та іншу інформацію про центр ви можете знайти на нашому сайті чи по телефону.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку нирки, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Задати питання