Що таке лапароскопія?
Спочатку про термін. Саме слово лапароскопія складається з двох частин. У перекладі з грецької: λαπάρα — пах, живіт + σκοπέω — дивлюся. Цим терміном позначають малотравматичний (лікарські назви — малоінвазивний або мінімально інвазивний) метод, який використовують для лікування і діагностики захворювань органів черевної порожнини.
На відміну від відкритих операцій, при лапароскопічнихвтручаннях не роблять великих розрізів — найчастіше необхідні кілька маленьких. Тому метод іноді називають «хірургією замкової щілини».
Як працює лапароскопія?
Лапароскопічну операцію проводять під загальним наркозом. Хірург робить невеликий розріз (1см), в який встановлюють порт і нагнітають інертний газ для створення робочого простору. Потім вводять лапароскоп — інструмент, по якому передається зображення з черевної порожнини на відеокамеру з високою роздільною здатністю. Ще кілька невеликих розрізів (від 5 до 12 мм) роблять на шкірі передньої черевної стінки для постановки портів. Через них вводять спеціальні інструменти, які використовуються для проведення лапароскопічних операцій.
Хірург контролює хід операції, дивлячись на монітор, на який і передається зображення, де чітко видно розташування органів і інструментів.
Які лапароскопічні операції проводять в TomoClinic?
Діагностична лапароскопія
Лапароскопія може виявитися дуже важливою процедурою для діагностики захворювань органів черевної порожнини. Особливо корисна, якщо діагноз не вдалося встановити за допомогою інших методів — наприклад, гастроскопії або колоноскопії, УЗД або МРТ, або КТ.
Лапароскопія дозволяє виявити будь-які патологічні зміни — відхилення від норми в кишечнику, шлунку, печінці, підшлунковій залозі, селезінці, а також у матці та яєчниках. Крім того, хірург може взяти зразки тканин під час операції, тобтовиконати біопсію.
Лапароскопія також може відігравати важливу роль при пухлинних захворюваннях органів черевної порожнини. Метод можна використовувати для оцінки ситуації та планування лікування — наприклад, виявити метастази або визначити можливість проведення операції і як її краще виконати. А результат гістологічного дослідження видаленої тканини дасть відповідь на питання, доброякісне це утворення або злоякісне.
Можливості лапароскопії
Лапароскопічно в нашому центрі проводять широкий спектр операцій при різних захворюваннях, навіть у дуже складних випадках. Такі втручання (наприклад, при захворюваннях жовчовивідної системи, при злоякісних пухлинах жіночої статевої сфери або кишечника), вимагають особливого досвіду: важливо повністю видалити і пухлину, і пов’язані лімфатичні вузли, а нерідко і частини сусідніх органів.
Які операції ми виконуємо малоінвазивним методом?
- Лапароскопічна холецистектомія— видалення жовчного міхура.
- Лапароскопічна оваріоектомія— видалення яєчників.
- Лапароскопічна пангістеректомія— видалення матки і придатків.
- Лапароскопічна міомектомія— видалення міоми матки.
- Лапароскопічна резекція тонкого, товстого кишковіка і прямої кишки з апаратним анастомозом (шов накладається спеціальним апаратом).
Які переваги лапароскопії?
Лапароскопія менш травматична для пацієнта, ніж відкрита операція. Маленькі розрізи заживають швидше і викликають менше болю. Пацієнти можуть вставати раніше, спорожнення кишечника також починається раніше, що забезпечує нормальне харчування.
Все це не тільки скорочує тривалість перебування в лікарні, але і знижує кількість ускладнень. Крім того, зменшується ймовірність довгострокових побічних ефектів, таких як спайки в черевній порожнині або післяопераційні грижі.
Переваги лапароскопії безперечні:
- швидке відновлення організми через відсутність великої травми;
- короткий термін госпіталізації;
- істотне зниження ризику післяопераційних ускладнень;
- гарний косметичний ефект: відсутні великі рубці і шрами.
Як приклад можна привести класичну операцію з видалення жовчного міхура (холецистектомія). У минулому таке втручання виконували шляхом великого розрізу черевної стінки на 10-25 сантиметрів, що вимагало госпіталізації пацієнта і тривалого періоду відновлення. Сьогодні наші фахівці проводять холецистектоміюта інші операції (див. вище) щадним лапароскопічним методом —без великого розрізу, без болю. Період госпіталізації істотно зменшується в порівнянні з «відкритим» хірургічним втручанням. Пацієнти швидко відновлюються і можуть повернутися до звичного способу життя.
Про умови та оснащення
Розміщуються пацієнти в комфортних палатах, де є все необхідне: функціональні ліжка, душові кабіни і туалети; біля кожного ліжка — кнопка виклику медсестри.
Про обладнання розповідає хірург ТomoClinic, фахівець із великим досвідом проведення лапароскопічних операцій Олександр Соколенко:
«Наша нова операційна, яка оснащена спеціальною лапароскопічною стійкою Stryker виробництва США, заслуговує на особливу увагу. У поєднанні з різними видами енергій (ультразвуковий гармонічний скальпель, апарат для безкровного зварювання тканин, біполярний коагулятор) проводити операції на такій стійці— зручно для хірурга і безпечно для пацієнта.
Ультрасучасне обладнання забезпечує рішення цілого ряду задач, у тому числі і найвищу якість візуалізації, що вкрай важливо при проведенні малоінвазивних операцій».
Новітньою апаратурою оснащена також і палата інтенсивної терапії. Пацієнти перебувають під постійним наглядом медичного персоналу: забезпечені цілодобовий контроль і догляд. Від подачі в операційну і до переводу в стаціонар пацієнта супроводжує лікар-анестезіолог.
За кілька днів до операції — обов’язкова консультація хірурга. Досвідчений фахівець оцінить результати обстежень, обговорить з вами запланований хід операції, відповість на питання. Ви зможете запитати лікаря про все, що вас хвилює.
Ми завжди поруч, завжди готові допомогти і підтримати вас як в процесі лікування, так і після його закінчення.