Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua
Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua

Інтимне життя і контрацепція під час лікування раку

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Інтимне життя і контрацепція під час лікування раку
Після виявлення онкологічного захворювання людина більше ніж будь-коли потребує близькості і підтримки коханої людини. Однак боротьба з хворобою забирає практично весь час, на інтимне життя залишається все менше сил і бажання, статевий потяг сильно знижується. Деякі види терапії мають побічні ефекти і впливають на здатність до статевого акту, але вихід можна знайти завжди.
Відмінності чоловічої і жіночої сексуальності
Після поставленого діагнозу «рак» очевидно, що і чоловіки і жінки відчувають себе менш привабливими. Самі види раку також індивідуально впливають на сильну і слабку стать. Наприклад, при лікуванні раку передміхурової залози або раку товстого кишечника у чоловіків може розвинутися імпотенція. Може виникати порушення статевої функції в слідстві зниження тестостерону.
У жінок лікування раку органів малого таза викликає фізичний біль. При статевому акті в піхві відчувається дискомфорт і сухість. Все це часто супроводжується втратою чутливості і відсутністю оргазму. Рак грудей наносить дуже сильний удар по жіночій самооцінці.
Вид пухлини і особливості лікування впливають на сексуальну функцію. Операції на органах малого таза (матка, сечовий міхур, яєчники, передміхурова залоза, яєчка, пряма кишка, товстий кишечник) і видалення молочних залоз дуже зачіпають статеву функцію. Впливають такі фактори:
  • Стан перед операцією
  • Загальний стан здоров’я
  • Вік
  • Розмір і локалізація пухлини
  • Кількість вилученої тканини
Хіміотерапія, що має безліч побічних ефектів (нудота, блювота, слабкість, діарея, випадання волосся), підвищена тривожність і депресія також відбирають сили, знижуючи самооцінку і статевий потяг.
Контрацепція при раку
Контрацепція грає вкрай важливу роль під час лікування, і, як мінімум, протягом ще півроку після його закінчення. І хоча, променева терапія і хіміотерапія значно знижують вірогідність зачаття, вони не усувають її повністю. Різні методи діагностики можуть визначити дітородну здатність жінок після лікування. Але навіть при найнижчих показниках – запобігання не втрачає свого значення.
Вибір того чи іншого методу контрацепції залежить від проведеного лікування і виду пухлини. Найбільшу кількість протипоказань мають гормональні препарати або оральні контрацептиви. Вони протипоказані при лікуванні раку молочної залози, так як можуть погіршити перебіг хвороби.
Їх застосування небажано для більшості пацієнтів, які проходять хіміотерапію та променеву терапію. Виною тому – підвищений ризик тромботичних ускладнень. Оральні контрацептиви можуть значно підвищити ймовірність формування тромбів, особливо в судинах нижніх кінцівок.
Використання внутрішньоматкових спіралей може бути небезпечним для пацієнток зі зниженим імунітетом через курс хіміотерапії і променевої терапії. Спіралі можуть привести до інфекційних ускладнень. Необхідна консультація з лікарем.
А ось у жінок з вираженою анемією використання оральних контрацептивів допускається, вони допомагають знизити крововтрату під час менструацій. Така контрацепція допустима при відсутності вищеописаних протипоказань.
У деяких випадках онкохворим жінкам рекомендують гормональну спіраль. Вони мають високу ефективність. Гормональні спіралі позбавлені побічних ефектів, так як гормони не потрапляють в кровотік (на відміну від гормональних таблеток).
Питання про оптимальні способи запобігання для жінок, хворих на рак, залишається багато в чому відкритим. Але у всіх випадках немає протипоказань для традиційної контрацепції з використанням презерватива.