Новини світової онкології. Лід і полум’я: протипухлинна відповідь імунної системи

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Новини світової онкології. Лід і полум’я: протипухлинна відповідь імунної системи

Про гаряче і холодне в онкології

Злоякісні пухлини поділяють на гарячі та холодні типи за сприйнятливістю до імунотерапії. Гарячі більш чутливі до імунотерапії, тоді як холодні не викликають необхідної для лікування реакції імунної системи.

Так звані «гарячі» пухлини «пронизані» певними імунними клітинами. Цей взвод імунної армії не вбиває пухлину, а, навпаки, як прихований ніндзя, може мобілізуватися з потужним запальним вибухом. «Гарячі» пухлини часто мають безліч мутацій: у них накопичуються поломки ДНК, що змушує ракові клітини продукувати специфічні молекули на своїй клітинній поверхні.

Ці молекули роблять пухлину більш уразливою для розпізнавання імунною системою і, таким чином, з більшою ймовірністю викликають сильну імунну відповідь і, як наслідок, сприйнятливість до імунотерапії. Серед злоякісних утворень вважаються «гарячими»: рак сечового міхура, голови та шиї, рак нирки, рак печінки, меланома, недрібноклітинний рак легені та ін.

Також існують «холодні» пухлини, які нагадують неприступну фортецю, оточену ровом. У їхніх «стінах» мало клітин, що дозволяють мобілізувати імунну відповідь. У топі «крижаних брил»: гліобластома, рак яєчників, передміхурової залози та підшлункової залози.

Запалити «холодне серце» та зупинити ріст пухлини

Однією із серйозних задач для вчених стала доставка імунотерапевтичних засобів до «холодних» пухлин. Дослідники з британського Ноттінгемського університету, китайських Університету Нінбо та Сільськогосподарського університету Шаньсі зробили важливий крок у вирішенні цієї проблеми.

Вчені виявили паразита, здатного допомогти у боротьбі з такими пухлинами. Дослідження опубліковано в журналі Journal for ImmunoTherapy Cancer

Зазначається, що паразит Toxoplasma gondii живе в організмі та може виділяти велику кількість білків для протидії його імунному захисту. У ході експерименту над мишами дослідники створили мутантний штам цього паразита, здатність до розмноження якого була обмежена. За допомогою ін’єкції фахівці ввели його безпосередньо в холодні пухлини гризунів (такі новоутворення не запалені та не провокують імунну відповідь). У результаті вдалося «запалити холодне серце», тобто почалося запалення у місці пухлини, підвищилася ефективність імунних контрольних точок, і виживання тварин збільшилося. Зростання пухлин сповільнилося.

Онкологи сподіваються, що найближчим часом вдасться розробити схеми лікування «холодних» пухлин для людей. Новий метод дозволить також лікувати карциному простати та багато новоутворень у дітей.

Задати питання