Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) — це закупорка однієї або більше артерій у легенях. У быльшості випадків захворювання викликається кров’яними згустками (тромбами), які переміщаються з інших частин тіла, найчастіше з нижніх кінцівок. ТЕЛА — небезпечне захворюванням, тому необхідно вчасно провести лікування.
Чому ми розповідаємо про ТЕЛА?
Пояснює променевий терапевт Тетяна Бойко: «Близько половини пацієнтів після операції на головному мозку приходять до нас із таким ускладненням, і ми перш ніж розпочати спеціальне лікування реагуємо на це».
— Як реагуєте? Як визначаєте наявність таких ускладнень?
— У нас у клініці пацієнти обов’язково проходять КТ органів грудної клітки для виключення ТЕЛА та інших можливих змін (наприклад, пневмонії). Також ми досліджуємо стан судин нижніх кінцівок (УЗД) і проводимо дослідження згортання крові (коагулограма). Оперативне втручання (не тільки на головному мозку, а будь-яке) — це досить серйозний фактор, що провокує розвиток тромбозів, найсерйозніший з яких — ТЕЛА. Та й саме онкологічне захворювання збільшує ризик тромбозів. Якщо виявляємо ознаки тромбоемболії (тромбоз судин нижніх кінцівок, ТЕЛА), пацієнта консультують судинний хірург, кардіолог.
— Коли пацієнт може розпочати онкологічне лікування?
— Ми призначаємо відповідне лікування ускладнень (антикоагулянти) на якийсь час, а потім, зазвичай через два тижні, приступаємо до спеціального лікування, зокрема до променевої терапії, попередньо провівши контроль КТ, УЗД, коагулограму.
Пацієнт отримує променеву терапію та продовжує стандартну тривалу антикоагулянтну терапію. Якщо при первинному КТ ми виявляємо таке ускладнення, як інфаркт-пневмонію, направляємо людину до спеціалізованого стаціонару, — це може бути кардіологічне або пульмонологічне відділення. У таких випадках вирішення питання щодо спеціального лікування відкладаємо до стабілізації стану пацієнта.
Щоб записатись на консультацію або отримати додаткову інформацію, телефонуйте на номер, який бачите на сайті.