Головна/Що таке таргетна терапія і як працює цей метод?
Андрій Воробйов
Андрій Воробйов
23.03.2024

Що таке таргетна терапія і як працює цей метод?

Що таке таргетна терапія і як працює цей метод?

Що таке таргетна терапія і як працює цей метод?

Таргетна терапія — збірна назва для різних видів протиракових препаратів, які не належать ні до класичної хіміотерапії, ні до антигормональнї терапії, проте «націлені» саме на пухлинні клітини.

Як пояснює наш клінічний онколог Анатолій Палюх, таргетна терапія в онкології — це терапія спрямованої дії, тобто терапія впливу на пухлинні «мішені» (білки, рецептори, гени), що мають найважливіше ( «критичне») значення для розвитку новоутворення. Завдяки спрямованій дії цільові препарати вражають в основному пухлинні клітини і практично не пошкоджують здорові органи і тканини, на яких «мішені» відсутні або їх пошкодження не є критичним.

На чому ж заснований принцип дії?

Розглянемо послідовно. Ракові клітини зазвичай мають зміни в генах, які і відрізняють їх від нормальних клітин. А гени — це частина ДНК, що «наказує» клітині робити певні речі (ДНК — молекула, яка містить інформацію, що забезпечує передачу спадкових даних). Коли в клітині відбуваються генні зміни (виникають дефекти), вона не поводиться як нормальна. Такі зміни (мутації) дозволяють їй швидко рости, ділитися, і клітина стає раковою.
Аналізуючи ДНК пухлинних клітин (аналіз називається молекулярним тестуванням), лікар з’ясовує, чи є в них певні мутації, тобто зміни (дефекти), через які вони продовжують рости і ділитися. А роль таргетной терапії якраз і полягає в тому, щоб придушувати ці процеси.
«Онкогенез (механізм розвитку пухлини) — багатоступеневий процес», — говорить Анатолій Палюх. — При цільовій терапії проводять точковий вплив на причини онкогенеза. Призначені для таргентної терапії препарати мають різні механізмами дії».

Як це відбувається?

Почнемо з того, що існує багато різних типів раку, і не всі ракові клітини однакові. Наприклад, клітини раку товстого кишківника і раку грудей мають різні генні зміни, які допомагають їм рости і / або розповсюджуватися. Навіть у різних людей з одним і тим же типом раку пухлинні клітини можуть містити різні «поломки» генів, що робить конкретний тип раку однієї людину відмінним від іншого.

Вчені також встановили, що середовище, в якому зароджуються, ростуть і «процвітають» різні види злоякісних пухлин, не завжди однакове. Наприклад, у деяких типів раку є певні білки або ферменти, що посилають спеціальні «сигнали», щоб «наказати» раковій клітині рости і копіювати себе.

Знання таких деталей привело до розробки ліків, які можуть «націлюватися» на ці білки або ферменти і блокувати «повідомлення», що ті відправляють. Тобто цільові препарати можуть блокувати або відключати сигнали, які змушують ракові клітини рости, або «дати їм команду» на самознищення.

Як працює таргетна терапія?

Медичне наукове співтовариство розробило кілька способів, за допомогою яких протиракова терапія працює цілеспрямовано:

  • блокування або відключення сигналів, які «наказують» раковій клітині рости і ділитися;
  • придушення активності певних білків у ракових клітинах для того, щоб вони гинули;
  • «атака» на кровоносні судини, які живлять ракові клітини;
  • перенесення токсинів у ракові клітини, щоб знищити їх безпосередньо, не зачіпаючи нормальні.

При яких захворюваннях ми застосовуємо таргетну терапію?

Безліч цільових препаратів є частиною стандартного лікування деяких видів раку, включаючи: рак грудей, колоректальний рак, рак яєчників, гастроінтестинальні стромальні пухлини, рак легень, лімфоми Ходжкіна і неходжкінські лімфоми, рак шлунку, меланому, множинну мієлому, нейроендокринні пухлини, рак нирок і рак стравоходу.

Питання, яке часто задають пацієнти: «Чи буде таргетна терапія прийнятним для мене лікуванням, якщо моє захворювання входить в цей список?»
Не всі можуть отримати таргетну терапію, навіть якщо цей метод входить в стандарт лікування. Щоб препарати працювали, пухлина повинна мати певні характеристики. Саме для того, щоб оцінити, чи підходить пацієнту таргетна терапія, ми заздалегідь проводимо тестування ДНК.

Як отримують таргетну терапію?

Таргетна терапія може призначатися окремо як основне лікування певних видів раку, але частіше поєднується з іншими методами, такими як хірургія, хіміотерапія або променева терапія.

Чим таргетна терапія відрізняється від хіміотерапії?

Принцип дії таргетних препаратів відрізняється від традиційних хіміотерапевтичних. Цільові препарати «зосереджені» саме на дефектах, які є в ракових клітинах. Це відрізняє їх від хіміотерапії двома ключовими моментами.
1. Завдяки цілеспрямованій дії таргетні препарати впливають на ракові клітини і не зачіпають нормальні.

2. Цільові препарати часто працюють, блокуючи «копіювання» ракових клітин. Це означає, що вони можуть зупинити поділ пухлинної клітини і утворення нових. А традиційна хіміотерапія вбиває ракові клітини, які вже циркулюють в організмі.

Чи має таргетна терапія побічні ефекти?

В цілому, таргетні препарати дають менше побічних ефектів, ніж хіміотерапія, тому що безпосередньо впливають на злоякісні клітини і більше зберігають нормальні тканини. При цільової терапії побічні явища відрізняються в залежності від препаратів і загального стану вашого організму. Обговоріть ці питання з лікарем. Більшість побічних ефектів зникає після закінчення лікування.

Анатолій Палюх розповів про перспективи таргетної терапії і можливі перешкоди:
«Завдяки таргетній терапії терапевтичний нігілізм щодо медикаментозного лікування цілого ряду злоякісних пухлин подолано. Поліпшені контроль симптомів і якість життя пацієнтів.

Подальше покращення результатів можливо за умови індивідуального вибору лікування, використання нових таргетних препаратів, в тому числі в комбінації з хіміопрепаратами (наприклад, цитостатиками).

Сенсаційною розробкою цього століття є ідентифікація фракцій стовбурових пухлинних клітин при різних формах раку — ініціаторів виникнення і основних винуватців рецидиву пухлинного процесу. Молекулярні мішені цих клітин вже використовують для створення таргетної терапії нового типу.

Перешкодою ефективного застосування таргетної терапії є широкі зв’язки між сигнальними шляхами, що дозволяє частині пухлинних клітин використовувати інші проліферативні* сигнали і сприяє виникненню мутації в рецепторах, які можуть призводити до втрати чутливості пухлинної клітини».

*Проліфера́ція (лат. proliferatio, від proles — «потомство» і ferre — «нести») — розростання тканини через поділ та ріст клітин організму.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Як працює хіміотерапія Лікування
24.04.2024

Як працює хіміотерапія

Хіміотерапія – метод лікування раку за допомогою хімічних препаратів, дія яких спрямована на ракові клітини, що швидко ростуть, не даючи їм можливість ділитись, рости та створювати нові клітини. Лікар створює план курсів лікування, комбінуючи ряд хіміотерапевтичних препаратів з урахуванням стадії, агресивності та виду раку. Хіміотерапія зазвичай використовується у комплексі з хірургічним лікуванням і/або променевою терапією. […]

діана митро
Діана Митро
Втома під час лікування Лікування
22.04.2024

Втома під час лікування

Як побороти? Рак – це серйозне захворювання, яке супроводжується безліччю неприємних симптомів. Одним із таких симптомів є втома, яка може бути дуже сильною та тривалою. Втома при раку – це не просто нормальна втома після фізичного або розумового навантаження. Вона має свої особливості та може сильно впливати на якість життя пацієнта. Втома при раку може […]

Лікуємо без черг! Лікування
19.04.2024

Лікуємо без черг!

Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, що утворюють пухлину. Відсутність лікування призводить тільки до одного результату – загибелі хворого. Тому, абсолютно логічно, що дізнавшись про діагноз, хочеться якнайшвидше розпочати лікування. Завдяки ефективно налагодженому процесу і можливості проведення лікування на двох лінійних прискорювачах, у 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 відсутні черги. […]

Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху