На сьогоднішній день, з усіма технологічними та науковими знаннями і досягненнями, людство досі залишається в невіданні справжніх причин виникнення крижаного душу захворювання — раку. Безсумнівно, існує схильність, фактори ризику, які ми часто самі собі створюємо, але, на жаль, не можливо абсолютно точно убезпечити себе від цього захворювання.
Ми відчуваємо співчуття і співпереживання навіть до незнайомих нам людей хворим на рак та їх близьким. Цей діагноз один з найстрашніших, який може озвучити доктор, і від нього не застрахований дійсно ніхто. Багато людей зловживають алкоголем і курінням все життя і ніколи не дізнаються що таке рак, а хтось дотримується всіх правила здорового харчування, займається спортом, ніколи не мав шкідливих звичок і раптово йде з життя…
Перші асоціації виникають при згадці онкологічних захворювань – це, звичайно ж, страждання і смерть. Але прогрес є, і хоча ми поки що не навчилися попереджати виникнення захворювання, вироком цей діагноз вже дійсно не є, головне вчасно його виявити і використовувати для лікування дійсно результативні методи.
Крім своїй підступності і безкомпромісності, рак має безліч «форм і облич». Існують не тільки стадії раку, які у всіх на слуху, але є ще ступеня і міжнародна Система класифікації.
Система TNM — міжнародна класифікація стадій злоякісних новоутворень. Це абревіатура від Tumor (пухлина), Nodus (вузли) і Metastasis (метастази).
- T – поширеність первинної пухлини.
- N – наявність, відсутність і поширеність метастазів в регіонарних лімфатичних вузлах.
- M – наявність або відсутність віддалених метастазів.
Основною метою міжнародної угоди по систематизації злоякісних новоутворень є можливість обміну інформацією між різними дослідниками без її спотворення.
Пухлини можуть бути класифіковані по безлічі принципів: локалізації, течією, поширеності, тривалості тих чи інших симптомів, статтю і віком пацієнтів, гістологічного типу і стадії. Всі ці принципи є своєрідними змінними, що впливають на результат захворювання. Класифікацію новоутворень по Системі TNM застосовують, насамперед, для опису анатомічного поширення пухлини, що визначається її клінічними і гістологічними особливостями.
Про що говорять стадії і ступеня раку?
0 стадія
Преінвазивного (внутрішньоепітеліальний) рак. Ця стадія включає онкологічні новоутворення будь-якої локалізації. Ракові клітини не виходять за межі епітелію, який дав початок новоутворення. Ефективне і сучасне лікування дає 100-ю вірогідність лікування такого раку.
I стадія
Інвазивність новоутворення. Пухлина проростає в навколишні тканини, проте не зачіпає сусідні органи. Виняток становить лише рак шлунка, який вже на першій стадії метастазує в лімфатичні вузли. Перша стадія раку також успішно піддається лікуванню.
II стадія
На другій стадії крім прогресування процесу в первинному вогнищі, також відбувається ураження лімфовузлів. Прогноз при раку 2 ступеня залежить від виду і локалізації пухлини.
III стадія
Триває прогресування захворювання, ураження і проникнення в лімфовузли, але віддалені метастази ще відсутні. Це є значущим фактором для успішності усунення захворювання, але швидше за все буде потрібно поєднання кількох методик лікування. На результативність лікування впливає локалізація пухлини, вид, ступінь диференціювання, стан пацієнта, і безліч інших чинників.
IV стадія
Наявність метастазів в інших органах. Відбувається ураження органу, де локалізується пухлина, лімфатичних вузлів, а також вже є метастази у віддалені органи. Але слід зазначити, що рак цієї стадії може бути діагностований і без віддалених метастазів. Поширені, швидко зростаючі первинні пухлини або новоутворення невеликих розмірів, при яких уражаються лімфовузли, теж іноді відносять до 4 стадії злоякісного процесу. Сюди ж зараховують деякі низькодиференційовані пухлини і недиференційований рак щитовидної залози незалежно від розміру пухлини і стану регіонарних лімфатичних вузлів, але при виявленні віддалених метастазів. Повне лікування від раку 4 стадії знаходиться під сумнівом.
Щоб визначити ступінь раку потрібно розглянути ракові клітини під мікроскопом. Ступінь – це можлива швидкість розвитку онкологічного захворювання. Існує три ступені: перша ступінь (низька), друга ступінь (середня) і третя ступінь (висока).
Низька ступінь позначає, що патогенні клітини на вигляд схожі з звичайними клітинами органу локалізації і ростуть повільно, мають низький шанс поширення. У пухлинах високого ступеня клітини виглядають анормально, вони швидко розростаються і висока ймовірність поширення.
Своєчасне діагностування раку — запорука успішної боротьби із захворюванням, але не потрібно забувати, що перші стадії раку проходять практично безсимптомно, явні ознаки з’являються вже на III-IV стадії. Тому головним методом для попередження серйозних ускладнень онкологічних захворювань є всього лише регулярні профілактичні огляди у лікаря. Це допоможе вчасно відреагувати на будь-які патологічні зміни в організмі і вчасно їх усунути.