Як самостійно провести огляд для виявлення раку шкіри?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Як самостійно провести огляд для виявлення раку шкіри?
Проблема раку шкіри актуальна у всьому світі: кількість вперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Однак якщо, наприклад, в США смертність від цього виду раку становить 5%, то в Україні сягає 90%. Справа зовсім не у відсутності дорогої діагностичної апаратури.
Наприклад для підозри на розвиток меланоми спеціального обладнання не потрібно. Для постановки первинного діагнозу фахівцеві досить побачити перероджену родимку. Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато людей навіть не чули про основні ознаки раку шкіри, звідси – пізнє виявлення захворювання. Оскільки час грає найважливішу роль в діагностиці та лікуванні, виконання декількох простих кроків допоможе своєчасно розпізнати рак на своєму тілі.

Обстеження шкіри самостійно

Кращим способом самостійно виявити рак шкіри є самообстеження, або огляд. Для проведення обстеження шкіри виберіть певний день місяця і відзначайте його в календарі. Ретельно огляньте все тіло, нічого не пропускаючи. Після огляду всіх легкодоступних ділянок, за допомогою дзеркала проведіть обстеження геніталій, анальної області, шкіри між пальцями ніг, спини, а також інших важкодоступних ділянок. Можете скористатися схематичним малюнком тіла, щоб відзначати галочкою обстежені області і фіксувати всі родимки або плями, які Ви виявите на шкірі. Знайти таке зображення можна в Інтернеті.

Для обстеження шкіри голови скористайтеся допомогою друга, партнера або чоловіка. Розділіть волосся на невеликі ділянки, оглядаючи і обмацуючи шкіру на предмет ерозій, лусочок або шкірних поразок, що відрізняються за кольором.

Використання вертикального солярію і засобів для засмаги для всього тіла може привести до виникнення раку шкіри на вульві і пенісі. Поставтеся до обстеження шкіри з усією серйозністю, перевіряючи кожен сантиметр поверхні тіла. Щоб максимально правильно виконати таке обстеження, потрібно знати, що являє собою кожний окремий вид раку.

Базальноклітинна карцинома шкіри

picc2.jpg

Базальноклітинна карцинома є найбільш поширеною формою раку шкіри. Найчастіше вона з’являється на відкритих ділянках шкіри голови, включаючи вуха і шию. Карцинома має ерозійну природу, тобто локальне проростання раку в шкіру руйнує тканину. В результаті цього відбувається метастазування, або поширення, на інші ділянки на тіла.

Фактори ризику: перебування на сонці, використання солярію, схильність до появи веснянок, світла шкіра, часті сонячні опіки, що супроводжуються формуванням пухирів, і куріння.

Поразки є плоскими або злегка опуклі освіти рожевого або тілесного кольору з поглибленням посередині, часто супроводжуються кровотечею. Вони мають вигляд роз’їденої плоті і можуть виглядати як виразки або вогнища ураження, які просочуються, покриваються кіркою і не заживають. Розмір ураженої поверхні зазвичай становить 1-2 см.

Ознаки меланоми шкіри

picc3.jpg

У випадку з меланомою, особливо важливо виявити її на ранніх стадіях. Це найнебезпечніший вид раку шкіри. Меланому можна вилікувати, якщо розпізнати її на першій стадії. У міру прогресування раку в пізню стадію, показник виживання протягом декількох років становить менше 15%. Ураження шкіри, викликані меланомою, мають певні характеристики, на які можна орієнтуватися при самостійному огляді тіла. Ці характеристики об’єднані в схему ABCDE.

A позначає типову асиметрію в межах ділянки шкіри, де одна половина відрізняється від другої. .

Краї поразок (Border) будуть нерівними, рваними, порізаними або зазубреними, а не рівними і чіткими.

Колір шкіри (Color) на ураженій ділянці також зміниться, набуваючи розмитий забарвлення з чорними, коричневими і синіми вкрапленнями.

Слід також визначити діаметр (Diameter) вогнища ураження. Він, швидше за все, буде перевищувати 6 мм.

Згодом зовнішній вигляд родимки або ділянки ураження буде перетворюватися (Evolve), тобто змінюватися.

Люди з більш темним кольором шкіри повинні знати, що вони також знаходяться в групі ризику розвитку раку, зокрема, небезпечної форми меланоми – акральна лентігінозная меланома (АЛМ), яка не пов’язана з впливом сонця. Як правило, вона з’являється на долонях, підошвах або навіть під нігтями.

Плоскоклітинна карцинома (ПКК)

picc4.jpg

Плоскоклітинна карцинома починається з передракових уражень під назвою актинічний кератоз (АК), який ще не є раком. Вогнища АК виглядають як лусочки або ураження рожевого кольору і найчастіше з’являються на голові, шиї і тулубі. Часто такі ураження мають на дотик шорстку або лускату поверхню. Вони перетворюються на осередки ПКК, що представляють собою невеликі опуклі непрогресуючі безболісні бляшки з гладкими краями. Такі бляшки з’являються поодинці або групами. Зазвичай їх розмір не перевищує 2 см. Вони можуть свербіти, легко кровоточать і виглядають як незагойні рани, які не зникають, але і не ростуть.

Імовірність того, що осередки розміром більше 2 см перейдуть в агресивну форму і почнуть розповсюджуватися, становить 10-25%. Найбільш схильні до поширення ті пошкодження, які починаються з носа, губ, язика, вух, пеніса, скронь, волосистої частини голови, повік, мошонки, ануса, чола і рук.

У людей з множинними вогнищами АК ймовірність перетворення в ПКК щонайменше одного з них становить 6-10%.

У групі ризику розвитку ПКК знаходиться декілька категорій людей, включаючи осіб з хронічними ушкодженнями і захворюваннями шкіри. Ви також знаходитеся в групі ризику, якщо піддаєтеся надмірному впливу променів УФА або УФВ, радіоактивного випромінювання, хімічних канцерогенів і миш’яку. Крім того, фактором ризику є наявність ВПЛ (вірус папіломи людини), лейкемії або лімфоми, акне, а також прийом імунодепресантів.

Слідкуйте за зміною осередків ураження

picc5.jpg

Якщо під час огляду тіла Ви помітите будь-який з трьох різних видів уражень обов’язково зверніться до лікаря, якщо фахівець запевнив, що причин турбуватися немає, все одно встановіть за проблемними ділянками контроль. Будь-які підозрілі ураження необхідно сфотографувати і позначити червоним кольором на Вашому схематичному малюнку тіла. Коли Ви будете проводити обстеження в наступному місяці, зверніть увагу на зміни. Зробіть ще одну фотографію і проведіть порівняння.

Якщо є які-небудь зміни, навіть незначні, зверніться до дерматолога повторно. Принесіть малюнок тіла і фотографії на прийом, щоб лікар зміг краще зрозуміти ситуацію.