Як уберегти себе від лікарської помилки: Референс або «друга думка» – контроль ризиків

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Як уберегти себе від лікарської помилки: Референс або «друга думка» – контроль ризиків

Ніхто не стане сперечатися з тим, що без грамотно поставленого діагнозу про успіх лікування годі й казати. Кожен день по всьому світу робляться грандіозні зусилля для розвитку діагностики. Лікарям необхідна точність, щоб не пропустити хворобу на самому її зародку, і лікарям потрібна швидкість, щоб не втрачати ні хвилини дорогоцінного часу, необхідного для лікування.

Сьогодні комп’ютерна та магнітно-резонансна томографії (КТ і МРТ) дають фахівцям і те, і інше. А значить, ці види досліджень завоювали величезну популярність у нашій країні не випадково. Якщо якийсь час назад на КТ або МРТ направляв виключно лікар, то зараз часто можна зустріти пацієнтів, які бажають пройти діагностику з профілактичною метою за власною ініціативою.

Що таке Референс?

Про що говорить простий людський досвід? Одна голова добре, а дві краще, або сім разів відміряй і один відріж. Майже кожен з нас хоча б раз у житті стикався з ситуацією, коли показуючи результати своїх аналізів і досліджень різних фахівців, ми отримували відмінні один від одного висновку. Що ж в такому випадку робити пацієнту, який не впевнений в правильності свого діагнозу, а тому не знає, куди йому рухатися далі? Ось в цих випадках, коли вкрай важливо уникнути помилки в самому початку шляху, ризики можна проконтролювати простим, але ефективним способом – «другою думкою» фахівця. Це додаткова медична послуга, значимісь якої важко переоцінити.

референс

Референс, second opinion або «друга думка» передбачає, що результати досліджень – рентгена, мамографії, КТ, МРТ – будуть піддані повторному вивченню ще одним незалежним фахівцем, який також видасть свій опис і свій висновок.

Навіщо потрібна «друга думка» фахівця?

Коли думки двох незалежних фахівців збігаються, можна бути впевненим в точності проведеної діагностики і в правильності поставленого діагнозу. Пацієнт буде позбавлений від непотрібних хвилювань – чи не помилився лікар? Це дуже важливо психологічно. Якщо попереду у пацієнта лікування, то йому на нього знадобляться сили. З медичним консенсусом на руках – думкою двох фахівців, пацієнта не турбуватимуть думки про помилку, і він зможе сконцентруватися на лікуванні.

Скільки разів ми бачили в кіно, як в складних випадках лікарі вдаються до допомоги колег. Влаштовуються цілі консиліуми щодо виявлення хвороби, розбору помилок, медичним призначенням. Так само і в житті – «другою думкою» фахівця пацієнт диверсифікує (знижує) ризики для свого здоров’я, а іноді і для життя.

Для отримання референсу не потрібна повторна діагностика

Для отримання «другої думки» фахівця вам не потрібно ще раз проходити дослідження. Маючи на руках свій електронний паспорт здоров’я – раніше виконані в різних медичних установах дослідження, записані на знімках, дисках або інших носіях, ви можете за консультацією до іншого діагноста. Фахівці ретельно вивчать надані вами в цифровому форматі дослідження і видадуть свої авторитетні висновки щодо референсного методу. Більш того, відправивши свої дані по інтернету, ви можете проконсультуватися або отримати Референс, не виходячи зі свого будинку або офісу.

Додаткові вигоди референс

Великим плюсом Референсного методу є те, що крім власне другого медичного висновку, ви також можете отримати обгрунтування лікарської точки зору і рекомендації лікаря – своєрідну дорожню карту по боротьбі з виявленою патологією. В цьому випадку лікарю допоможе надана вами інформація. Стане в нагоді все – знімки, відомості про скарги, вказівку причин, які спонукали вас піти на обстеження, історія хвороби. Докладний розбір ситуації з вашою хворобою ще одним лікарем-діагностом може виявитися надзвичайно корисним тоді, коли є кілька висновків з різними думками. Якщо ви дійсно зіткнулися з ситуацією, коли думки фахівців розійшлися – не здавайтеся!

врач и пациент

Ідіть до одного з них або відразу до обох за подальшими уточненнями та роз’ясненнями. Бувають випадки, коли якісь деталі вислизають від уваги одного з лікарів через недостатній досвід або з якихось інших суб’єктивних причин. А буває, що лікарі в описі використовують різну термінологію, хоча мова йде про одну й ту ж патологію. Якщо ж думки і висновки за результатами проведеного дослідження співпадуть у двох фахівців і «пазл зійдеться», ви нівелюєте ризики і отримаєте залізну впевненість у правильності встановленого діагнозу.

Референс: помилковий сором

Вирішуючи проблему зі своїм здоров’ям, не бійтеся образити недовірою лікаря, який робив вам дослідження. Досвідчений грамотний доктор ніколи не стане заперечувати проти того, щоб ви звернулися ще до одного фахівця. Скоріше навпаки. Професіонали впевнені в собі, але завжди раді упевнитися в своїй правоті, вдаючись до консультацій колег. Можливість подвійного контролю змушує лікаря завжди знаходитися в тонусі, бути в хорошій професійній формі – не розслаблятися при виконанні свого лікарського обов’язку.

Важливо відзначити, що описувати діагностичні зображення можуть тільки лікарі зі спеціальним сертифікатом рентгенолога, тому спиратися на думку лікарів з іншої кваліфікацією також не варто.

Сучасні променеві дослідження є незамінними при цілому ряді різних захворювань. Інтерпретацію даних, отриманих при дослідженні, потрібно довіряти тільки найдосвідченішим, самим кваліфікованим фахівцям. А якщо ваш випадок складний або ви хочете бути стовідсотково впевнені в своєму діагнозі, Референс – це необхідна частина постановки остаточного діагнозу.