10 важливих відповідей про хіміотерапію, що допоможуть пройти лікування
«Що на мене чекає? Як підготуватися до «хімії»? Про що важливо знати до першої крапельниці?» — ці та багато інших питань задають лікарю знову і знову. Щоб максимально допомогти пацієнтам, на яких очікує хіміотерапія, ми зібрали 10 найбільш поширених запитань і задали їх клінічному онкологу TomoClinic Фаделю Олакі.
Незнання, страхи і незрозумілі явища не повинні ставити вас в глухий кут. Відповіді фахівця допоможуть вам дізнатися про цей вид лікування той необхідний мінімум, який допоможе якісно підготуватися до хіміотерапії і пройти курс за курсом для лікування онкологічного захворювання.
- Що таке хіміотерапія і чим вона відрізняється від інших видів лікування онкологічних захворювань?
Хіміотерапія — це системний метод терапії, який впливає на весь організм, на відміну від локальних методів, коли впливають на певний орган або тканину (хірургія або променева терапія).
- Як хіміопрепарати потрапляють в організм?
Головне — забезпечити проникнення препарату в кровоносне русло, а далі — до органів і тканин. Тому найпоширеніший шлях введення хіміопрепаратів — внутрішньовенний (хіміопрепарат вводять через крапельницю, безпосередньо в вену пацієнта). Існують також пероральний (препарат у вигляді таблеток, вводиться через травний тракт), підшкірний, внутрішньом’язовий, інтратекальний (в спинномозковий канал), внутрішньоартеріальний (введення препаратів в судини, безпосередньо живлять новоутворення), внутрішньопузирного (при новоутвореннях сечового міхура) шляху введення.
- Як діє хіміотерапія?
Вчені з’ясували, що злоякісні пухлини відрізняються здатністю швидко і безконтрольно ділитися. У кожної клітини людського організму є свій «стоп-сигнал», що програмує її загинути в певний момент. Так ось у ракових клітин цей «стоп-сигнал» втрачений. Тому хіміотерапія була створена як метод, у якого немає конкретної мішені, а значить діє вона не вибірково, а нейтралізує всі клітини, що активно діляться. Чим швидше діляться клітини певного органу або тканини, тим більше вони схильні до впливу хіміотерапії. Незалежно від того, здорові вони чи відносяться до ракових. І тому наслідком хіміотерапії можуть стати різні явища: випадає волосся, знижуються показники клінічного аналізу крові, страждають клітини статевих залоз (настає тимчасове безпліддя, у жінок може тимчасово припинитися менструація) і клітини тонкого кишечника (виникають проноси і запори).
- Яка хімія краще і яку найчастіше застосовують?
У питанні лікування немає поняття «краще/гірше»: є доказова медицина і чіткі міжнародні протоколи, яким слідують провідні клініки світу. Онкологічний центр TomoClinic в Кропивницькому — не виняток. Саме ці протоколи засновані на багаторічних дослідженнях і в кожному конкретному діагнозі показана та чи інша схема лікування, яка може обговорюватися на лікарському консиліумі.
- Чому «хімія» відрізняється за своїм кольором і про що він говорить?
Колір «хімії» залежить від того, який колір має препарат або розчинник у флаконі. Буває червона «хімія» (найчастіше це доксорубіцин), жовта (метотрексат), синя (мітоксантрон).
- Що потрібно, щоб хімія була ефективною?
Наприклад, існують світлочутливі препарати, тому в TomoClinic для таких випадків використовують спеціальний захист від ультрафіолету. Є флакони, загорнуті світлозахисною плівкою, і світлозахисні системи Cyto-Set від німецької компанії B.Braun. У них також є спеціальний фільтр, що дозволяє пропускати в вену навіть великі молекули хіміопрепарату. Це говорить про те, що препарат не втратить своєї дії під час введення і не затримається в системі, повністю потрапивши в організм пацієнта.
- Яке дозування і режим хіміотерапії будуть застосовані?
У клініці дотримуються всіх американських та європейських рекомендацій щодо дозування і режиму введення хіміопрепаратів, а значить тривалість і швидкість курсу будуть відповідати протоколам. Також наше хіміотерапевтичне відділення обладнане сучасними інфузоматами B.Braun, в яких швидкість введення препарату можна розрахувати з точністю до секунди.
- Як довго будуть «капати хімію»?
Режимів хіміотерапії безліч. У деяких випадках курс триває 1 день, буває безперервне введення хіміопрепаратів протягом 96 годин, а є і струминне введення речовини з шприца за 2-3 хвилини. Режим лікування і дозування в кожному окремому випадку вибирає доктор на міждисциплінарному онкологічному консиліумі.
- Яким може бути стан до і після хімії, що при цьому робити?
При задовільному стані пацієнта (в більшості випадків воно саме таке) хіміотерапія не вимагає госпіталізації. Якщо пацієнт вперше лікується в TomoClinic, після курсу хіміотерапії ми залишаємо його на кілька днів під наглядом. Наступні курси за погодженням з лікуючим лікарем проводять в амбулаторному режимі. Перед курсом ми говоримо з пацієнтом про прогнозовані та непрогнозовані побічні ефекти хіміотерапії. Їх і тактику поведінки дублюємо в виписці.
- Як часто проводять курси хіміотерапії?
Найчастіше курс проводять раз в 21 день, але бувають щотижневі і щомісячні курси. Нажаль, іноді їх відкладають через загальний стан пацієнта, загальні або лабораторні показники. У таких випадках питання узгоджується з лікарем. Робимо все можливе, щоб пацієнт «заступив на хімію» вчасно. Лікар також підкаже, як часто потрібно здавати аналізи крові між курсами хіміотерапії (зазвичай це не частіше 1-2 разів на тиждень, якщо не змінюється клінічна ситуація). За 1-2 дні перед курсом важливо пройти огляд лікаря і здати всі аналізи крові. Якщо результати задовільні, курс хіміотерапії починається своєчасно. А це неабияк важливо для того, щоб знищити пухлину!
Для проведення курсу хіміотерапії в умовах стаціонарного комплексу TomoClinic звертайтеся за безкоштовними телефонами, вказаними на сайті www.tomocenter.com.ua