Головна/10 важливих відповідей про хіміотерапію, що допоможуть пройти лікування
11.04.2024

10 важливих відповідей про хіміотерапію, що допоможуть пройти лікування

«Що на мене чекає? Як підготуватися до «хімії»? Про що важливо знати до першої крапельниці?» — ці та багато інших питань задають лікарю знову і знову. Щоб максимально допомогти пацієнтам, на яких очікує хіміотерапія, ми зібрали 10 найбільш поширених запитань і задали їх клінічному онкологу TomoClinic Фаделю Олакі.

Незнання, страхи і незрозумілі явища не повинні ставити вас в глухий кут. Відповіді фахівця допоможуть вам дізнатися про цей вид лікування той необхідний мінімум, який допоможе якісно підготуватися до хіміотерапії і пройти курс за курсом для лікування онкологічного захворювання.

  1. Що таке хіміотерапія і чим вона відрізняється від інших видів лікування онкологічних захворювань?

Хіміотерапія — це системний метод терапії, який впливає на весь організм, на відміну від локальних методів, коли впливають на певний орган або тканину (хірургія або променева терапія).

  1. Як хіміопрепарати потрапляють в організм?

Головне — забезпечити проникнення препарату в кровоносне русло, а далі — до органів і тканин. Тому найпоширеніший шлях введення хіміопрепаратів — внутрішньовенний (хіміопрепарат вводять через крапельницю, безпосередньо в вену пацієнта). Існують також пероральний (препарат у вигляді таблеток, вводиться через травний тракт), підшкірний, внутрішньом’язовий, інтратекальний (в спинномозковий канал), внутрішньоартеріальний (введення препаратів в судини, безпосередньо живлять новоутворення), внутрішньопузирного (при новоутвореннях сечового міхура) шляху введення.

  1. Як діє хіміотерапія?

Вчені з’ясували, що злоякісні пухлини відрізняються здатністю швидко і безконтрольно ділитися. У кожної клітини людського організму є свій «стоп-сигнал», що програмує її загинути в певний момент. Так ось у ракових клітин цей «стоп-сигнал» втрачений. Тому хіміотерапія була створена як метод, у якого немає конкретної мішені, а значить діє вона не вибірково, а нейтралізує всі клітини, що активно діляться. Чим швидше діляться клітини певного органу або тканини, тим більше вони схильні до впливу хіміотерапії. Незалежно від того, здорові вони чи відносяться до ракових. І тому наслідком хіміотерапії можуть стати різні явища: випадає волосся, знижуються показники клінічного аналізу крові, страждають клітини статевих залоз (настає тимчасове безпліддя, у жінок може тимчасово припинитися менструація) і клітини тонкого кишечника (виникають проноси і запори).

  1. Яка хімія краще і яку найчастіше застосовують?

У питанні лікування немає поняття «краще/гірше»: є доказова медицина і чіткі міжнародні протоколи, яким слідують провідні клініки світу. Онкологічний центр TomoClinic в Кропивницькому — не виняток. Саме ці протоколи засновані на багаторічних дослідженнях і в кожному конкретному діагнозі показана та чи інша схема лікування, яка може обговорюватися на лікарському консиліумі.

  1. Чому «хімія» відрізняється за своїм кольором і про що він говорить?

Колір «хімії» залежить від того, який колір має препарат або розчинник у флаконі. Буває червона «хімія» (найчастіше це доксорубіцин), жовта (метотрексат), синя (мітоксантрон).

  1. Що потрібно, щоб хімія була ефективною?

Наприклад, існують світлочутливі препарати, тому в TomoClinic для таких випадків використовують спеціальний захист від ультрафіолету. Є флакони, загорнуті світлозахисною плівкою, і світлозахисні системи Cyto-Set від німецької компанії B.Braun. У них також є спеціальний фільтр, що дозволяє пропускати в вену навіть великі молекули хіміопрепарату. Це говорить про те, що препарат не втратить своєї дії під час введення і не затримається в системі, повністю потрапивши в організм пацієнта.

  1. Яке дозування і режим хіміотерапії будуть застосовані?

У клініці дотримуються всіх американських та європейських рекомендацій щодо дозування і режиму введення хіміопрепаратів, а значить тривалість і швидкість курсу будуть відповідати протоколам. Також наше хіміотерапевтичне відділення обладнане сучасними інфузоматами B.Braun, в яких швидкість введення препарату можна розрахувати з точністю до секунди.

  1. Як довго будуть «капати хімію»?

Режимів хіміотерапії безліч. У деяких випадках курс триває 1 день, буває безперервне введення хіміопрепаратів протягом 96 годин, а є і струминне введення речовини з шприца за 2-3 хвилини. Режим лікування і дозування в кожному окремому випадку вибирає доктор на міждисциплінарному онкологічному консиліумі.

  1. Яким може бути стан до і після хімії, що при цьому робити?

При задовільному стані пацієнта (в більшості випадків воно саме таке) хіміотерапія не вимагає госпіталізації. Якщо пацієнт вперше лікується в TomoClinic, після курсу хіміотерапії ми залишаємо його на кілька днів під наглядом. Наступні курси за погодженням з лікуючим лікарем проводять в амбулаторному режимі. Перед курсом ми говоримо з пацієнтом про прогнозовані та непрогнозовані побічні ефекти хіміотерапії. Їх і тактику поведінки дублюємо в виписці.

  1. Як часто проводять курси хіміотерапії?

Найчастіше курс проводять раз в 21 день, але бувають щотижневі і щомісячні курси. Нажаль, іноді їх відкладають через загальний стан пацієнта, загальні або лабораторні показники. У таких випадках питання узгоджується з лікарем. Робимо все можливе, щоб пацієнт «заступив на хімію» вчасно. Лікар також підкаже, як часто потрібно здавати аналізи крові між курсами хіміотерапії (зазвичай це не частіше 1-2 разів на тиждень, якщо не змінюється клінічна ситуація). За 1-2 дні перед курсом важливо пройти огляд лікаря і здати всі аналізи крові. Якщо результати задовільні, курс хіміотерапії починається своєчасно. А це неабияк важливо для того, щоб знищити пухлину!

Для проведення курсу хіміотерапії в умовах стаціонарного комплексу TomoClinic звертайтеся за безкоштовними телефонами, вказаними на сайті www.tomocenter.com.ua

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Який метод лікування онкології є найкращим? Лікування
20.06.2024

Який метод лікування онкології є найкращим?

Лікування онкологічних захворювань завжди є складним та індивідуальним процесом. Тому вибір методу, який буде застосовуватися, залежить від багатьох факторів, таких як тип раку, стадія захворювання, загальний стан пацієнта та його власні побажання. Отже, важливо розуміти, що немає універсального “найкращого” методу лікування, оскільки кожен випадок є унікальним. Хірургічне втручання є одним із основних методів боротьби з […]

Який метод лікування онкології є найкращим?
Степан Крулько
𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я. Лікування
17.06.2024

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я.

Нові технології та досягнення у лікуванні раку повністю змінили уявлення про можливості медицини. Пацієнти після лікування онкологічних захворювань сьогодні можуть повернутися до повноцінного життя. Вчені сподіваються, що цей прогрес буде зростати з кожним роком. І докладають до цього багато зусиль. Завдяки чому це можливо? На щастя, люди стали більш свідомо ставитися до свого здоров’я, а […]

лікар 18
Алла Кухар
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Доверху