Головна/10 важливих відповідей про хіміотерапію, що допоможуть пройти лікування
11.04.2024

10 важливих відповідей про хіміотерапію, що допоможуть пройти лікування

«Що на мене чекає? Як підготуватися до «хімії»? Про що важливо знати до першої крапельниці?» — ці та багато інших питань задають лікарю знову і знову. Щоб максимально допомогти пацієнтам, на яких очікує хіміотерапія, ми зібрали 10 найбільш поширених запитань і задали їх клінічному онкологу TomoClinic Фаделю Олакі.

Незнання, страхи і незрозумілі явища не повинні ставити вас в глухий кут. Відповіді фахівця допоможуть вам дізнатися про цей вид лікування той необхідний мінімум, який допоможе якісно підготуватися до хіміотерапії і пройти курс за курсом для лікування онкологічного захворювання.

  1. Що таке хіміотерапія і чим вона відрізняється від інших видів лікування онкологічних захворювань?

Хіміотерапія — це системний метод терапії, який впливає на весь організм, на відміну від локальних методів, коли впливають на певний орган або тканину (хірургія або променева терапія).

  1. Як хіміопрепарати потрапляють в організм?

Головне — забезпечити проникнення препарату в кровоносне русло, а далі — до органів і тканин. Тому найпоширеніший шлях введення хіміопрепаратів — внутрішньовенний (хіміопрепарат вводять через крапельницю, безпосередньо в вену пацієнта). Існують також пероральний (препарат у вигляді таблеток, вводиться через травний тракт), підшкірний, внутрішньом’язовий, інтратекальний (в спинномозковий канал), внутрішньоартеріальний (введення препаратів в судини, безпосередньо живлять новоутворення), внутрішньопузирного (при новоутвореннях сечового міхура) шляху введення.

  1. Як діє хіміотерапія?

Вчені з’ясували, що злоякісні пухлини відрізняються здатністю швидко і безконтрольно ділитися. У кожної клітини людського організму є свій «стоп-сигнал», що програмує її загинути в певний момент. Так ось у ракових клітин цей «стоп-сигнал» втрачений. Тому хіміотерапія була створена як метод, у якого немає конкретної мішені, а значить діє вона не вибірково, а нейтралізує всі клітини, що активно діляться. Чим швидше діляться клітини певного органу або тканини, тим більше вони схильні до впливу хіміотерапії. Незалежно від того, здорові вони чи відносяться до ракових. І тому наслідком хіміотерапії можуть стати різні явища: випадає волосся, знижуються показники клінічного аналізу крові, страждають клітини статевих залоз (настає тимчасове безпліддя, у жінок може тимчасово припинитися менструація) і клітини тонкого кишечника (виникають проноси і запори).

  1. Яка хімія краще і яку найчастіше застосовують?

У питанні лікування немає поняття «краще/гірше»: є доказова медицина і чіткі міжнародні протоколи, яким слідують провідні клініки світу. Онкологічний центр TomoClinic в Кропивницькому — не виняток. Саме ці протоколи засновані на багаторічних дослідженнях і в кожному конкретному діагнозі показана та чи інша схема лікування, яка може обговорюватися на лікарському консиліумі.

  1. Чому «хімія» відрізняється за своїм кольором і про що він говорить?

Колір «хімії» залежить від того, який колір має препарат або розчинник у флаконі. Буває червона «хімія» (найчастіше це доксорубіцин), жовта (метотрексат), синя (мітоксантрон).

  1. Що потрібно, щоб хімія була ефективною?

Наприклад, існують світлочутливі препарати, тому в TomoClinic для таких випадків використовують спеціальний захист від ультрафіолету. Є флакони, загорнуті світлозахисною плівкою, і світлозахисні системи Cyto-Set від німецької компанії B.Braun. У них також є спеціальний фільтр, що дозволяє пропускати в вену навіть великі молекули хіміопрепарату. Це говорить про те, що препарат не втратить своєї дії під час введення і не затримається в системі, повністю потрапивши в організм пацієнта.

  1. Яке дозування і режим хіміотерапії будуть застосовані?

У клініці дотримуються всіх американських та європейських рекомендацій щодо дозування і режиму введення хіміопрепаратів, а значить тривалість і швидкість курсу будуть відповідати протоколам. Також наше хіміотерапевтичне відділення обладнане сучасними інфузоматами B.Braun, в яких швидкість введення препарату можна розрахувати з точністю до секунди.

  1. Як довго будуть «капати хімію»?

Режимів хіміотерапії безліч. У деяких випадках курс триває 1 день, буває безперервне введення хіміопрепаратів протягом 96 годин, а є і струминне введення речовини з шприца за 2-3 хвилини. Режим лікування і дозування в кожному окремому випадку вибирає доктор на міждисциплінарному онкологічному консиліумі.

  1. Яким може бути стан до і після хімії, що при цьому робити?

При задовільному стані пацієнта (в більшості випадків воно саме таке) хіміотерапія не вимагає госпіталізації. Якщо пацієнт вперше лікується в TomoClinic, після курсу хіміотерапії ми залишаємо його на кілька днів під наглядом. Наступні курси за погодженням з лікуючим лікарем проводять в амбулаторному режимі. Перед курсом ми говоримо з пацієнтом про прогнозовані та непрогнозовані побічні ефекти хіміотерапії. Їх і тактику поведінки дублюємо в виписці.

  1. Як часто проводять курси хіміотерапії?

Найчастіше курс проводять раз в 21 день, але бувають щотижневі і щомісячні курси. Нажаль, іноді їх відкладають через загальний стан пацієнта, загальні або лабораторні показники. У таких випадках питання узгоджується з лікарем. Робимо все можливе, щоб пацієнт «заступив на хімію» вчасно. Лікар також підкаже, як часто потрібно здавати аналізи крові між курсами хіміотерапії (зазвичай це не частіше 1-2 разів на тиждень, якщо не змінюється клінічна ситуація). За 1-2 дні перед курсом важливо пройти огляд лікаря і здати всі аналізи крові. Якщо результати задовільні, курс хіміотерапії починається своєчасно. А це неабияк важливо для того, щоб знищити пухлину!

Для проведення курсу хіміотерапії в умовах стаціонарного комплексу TomoClinic звертайтеся за безкоштовними телефонами, вказаними на сайті www.tomocenter.com.ua

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Пухлина головного мозку. Перші симптоми та лікування Лікування
23.05.2024

Пухлина головного мозку. Перші симптоми та лікування

Пухлина головного мозку – це група внутрішньочерепних новоутворень, які можуть уражати як церебральні тканини, так і залози мозку, його оболонки, кровоносні судини чи нерви. Пухлина може бути доброякісною (відрізняється повільним зростанням і чіткими межами) та злоякісною (коли новоутворення швидко розвивається та проникає у здорові області мозку). Пухлини у головному мозку утворюються шляхом неконтрольованого посиленого поділу […]

Безоплатне видалення новоутворень шкіри Лікування
21.05.2024

Безоплатне видалення новоутворень шкіри

Були часи, коли родимку вважали ознакою привабливості й домальовували мушки на обличчі. На даний час вже відомо, – чим більше родимок, то більша ймовірність, що якась із них почне перероджуватися у небезпечну меланому. Родимка – пігментне новоутворення коричневого або темно- коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. І кожна родимка має свій […]

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі. Лікування
18.05.2024

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі.

На щастя, сьогодні існує багато ефективних методів боротьби з онкологічними захворюваннями. ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЇ Лікування онкології залежить від стадії захворювання, локалізації та типу раку, а також від загального стану пацієнта. Серед основних методів лікування онкології можна виділити: – Хірургічне лікування: виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується при ранніх стадіях раку та при […]

Рак завжди повертається!? Лікування
16.05.2024

Рак завжди повертається!?

На щастя, це твердження абсолютно не відповідає дійсності. Методи лікування онкозахворювань постійно вдосконалюються, що дозволяє повністю знищити ракові клітини. Однак, навіть одна життєздатна клітина пухлини може дати початок новому новоутворенню, що обумовить рецидив онкологічної хвороби. Це дуже ускладнює розуміння пацієнтами того, коли вони дійсно можуть бути вилікувані, а коли все ще мають підвищений ризик рецидиву […]

Доверху