46% людей не розуміють істинної дії антибіотиків: як не нашкодити собі лікуванням?
Зараз антибіотики є в кожній аптечці, але мало хто знає як потрібно приймати ці препарати, і все ще лікують ними застуду, грип та інші інфекції, не розуміючи, що не тільки не допомагають собі, а навпаки шкодять.
Згідно опитувань, 46% людей все ще думаю що антибіотики впораються з вірусами. Необхідність цих препаратів неможливо переоцінити, якби свого часу вони не стали одним з головних «інструментів» в руках лікарів, ми б досі не позбулися незліченної кількості смертельних хвороб і епідемій.
Антибіотики вбивають тільки бактерії, вони безсилі проти вірусів
Велика група антимікробних препаратів під загальною назвою «антибіотики» з’явилася у вересні 1929 року. Відкриття зробив британський бактеріолог Олександр Флемінг, який виявив, що пеніцилін із зеленої цвілі вбиває бактерії.
Бактерії – це мікроорганізми, найчастіше одноклітинні, які мають примітивну, в порівнянні з клітинами тварин або рослин, будову. Вірус (в перекладі з лат. «отрута») – це автономний генетичний елемент, який представляє собою сплав молекул нуклеїнових кислот (ДНК або РНК), він може відтворюватися тільки всередині живих клітин. Впровадження вірусу в клітини називається інфікуванням. Іншими словами, віруси і бактерії мають різну природу. І якщо одні (а саме – бактерії) антибіотики вбивають, то для інших – для вірусів – вони не представляють ніякої загрози.
Дія антибіотиків направлена тільки на усунення або блокування розмноження бактерій, і на цьому їх роль в процесі лікування обмежена. Також, препарати цього класу не універсальні, кожен антибіотик має свій спектр дії, вбиваючи тільки певні мікроорганізми чутливі до нього.
Любителі самолікування отримавши пораду друга або максимум фармацевта в аптеці починають самостійно прийом антибіотиків при простудних захворюваннях, підвищенні температури, розладі кишечника і т.д. Це не тільки абсолютно безглуздо, але і шкідливо. Тільки лікар може визначити який саме метод буде дійсно ефективний при тому чи іншому захворюванні, або при тій чи іншій стадії перебігу захворювання. Адже у всіх випадках – «точний діагноз – запорука вірного лікування».
Антибіотики не мають ніякого дії при:
- ГРВІ, грипі
- підвищеній температурі (антибіотики не є жарознижувальними і знеболюючими препаратами)
- запальних процесах (не володіють протизапальною дією)
- кашлі (існує безліч причин кашлю: вірусні інфекції, алергія, бронхіальна астма, підвищена чутливість бронхів до подразників зовнішнього середовища і багато інших, і лише мала частка кашлю пов’язана з мікроорганізмами)
- розладі кишечника (більшість кишкових інфекцій викликані вірусами, але навіть якщо збудник – бактерії, то застосування антибіотиків нерідко збільшує тривалість захворювання)
Не варто забувати, що такі препарати, безумовно, допомагають вирішити безліч проблем, але також не обходиться без наслідків – антибіотики токсичні. Найбільший удар по організму приймає печінка, але крім неї також страждають імунна система, нирки та інші органи. До того ж, препарати антибактеріальної дії смертельні не тільки для шкідливих бактерій, але і для мікрофлори людини, виникає чутливість до інфекцій.
У кожного бували випадки, коли при грипі лікар (до якого все ж необхідно звертатися, не займаючись самолікуванням) виписував антибіотики, щоб уникнути бактеріальних ускладнень. Але в переважній більшості випадків до розвитку таких ускладнень схильні лише дуже ослаблені люди після тривалої хвороби або люди похилого віку. В інших – це наслідок протизапальних препаратів, які послаблюють імунну систему. Тому іноді краще не поспішати з прийомом тонни таблеток, дати своєму організму просто відпочити кілька днів і зберігати позитивний настрій.
Якщо прийому антибіотиків не уникнути, то обов’язково разом з ними потрібно почати пити препарати імуномодулюючої і гепатопротекторного дії, і продовжувати їх прийом ще мінімум 2-4 тижні після закінчення лікування антибіотиками.
Чому бездумний прийом антибіотиків може позначитися на нашому майбутньому?
Ми винаходимо безліч засобів для боротьби з шкідливими мікроорганізмами, але вони теж вчаться захищатися від нас. І це не дивно, адже людина існує всього мільйони років, а бактерії – мільярди!