Головна/5 відповідей на питання про онкологію і лікування від Алли Кухар
11.04.2024

5 відповідей на питання про онкологію і лікування від Алли Кухар

Як дізнатися про важку недугу максимум інформації? Перш ніж звертатися до Вікіпедії та наукової літератури, отримайте консультації кваліфікованих лікарів. У попередній статті ми почали з 5 стійких стереотипів про онкологічні захворювання, а сьогодні продовжуємо розмову з лікарем-радіологом першої категорії TomoClinic Аллою Кухар.

 1. Як зрозуміти різницю між раком, пухлинами і саркомою? У чому відмінність цих термінів і понять?

Рак — загальний термін для великої різнорідної групи хвороб. «Карцинома» (з давньогрецької — «краб») — це вид злоякісної пухлини, який розвивається з епітеліальної тканини (шкіри, слизових оболонок і багатьох внутрішніх органів). Для нього характерне швидке утворення аномальних клітин (первинна пухлина), а також проникнення в інші тканини і органи (метастазування).

Пухлина (новоутворення) — це патологічний процес, представлений новоствореною тканиною, в якій зміни генетичного апарату клітин призводять до порушення регуляції їх росту.

Саркома (з латинської sarcoma) — група злоякісних захворювань, для яких характерне активне ділення «незрілої» сполучної тканини — кісткової (остеогенна саркома), хрящової (хондросаркома), м’язової (міосаркома), жирової (ліпосаркома), стінок кровоносних і лімфатичних судин (гемангіоперицитоми).

 1. Які види пухлин головного мозку існують і в чому їх різниця?
 • Пухлини з клітин мозкової речовини з різним ступенем злоякісності (астроцитоми, олігодендрогліома)
 • Пухлини з клітин оболонок мозку (менінгіоми), які найчастіше доброякісні
 • Пухлини, які беруть свій початок з гіпофіза (гормонально залежні, а перебіг захворювання залежить від того, в якій зоні гіпофіза росте пухлина)
 • Пухлини з черепно-мозкових нервів (невриноми, шваноми)
 • Ембріональні пухлини мозку (медулобластоми, герміноми, епендимоми) частіше діагностуються у дітей і досить часто злоякісні, тому що складаються з малодиференційованих клітин
 • Метастази (вторинні пухлини), занесені в головний мозок ззовні (наприклад, в голову метастазує рак легені, молочної залози, нирок, щитовидної залози, шлунка та інших органів)
 1. Променева терапія — це боляче? Що відчуває пацієнт під час процедури лікування?

Найчастіше ніяких дискомфортних відчуттів. Іноді неприємно чути незначний шум, довго лежати в певному положенні. Дуже рідко у пацієнтів виникає відчуття страху від знаходження в «трубі» або руху апарату Elekta навколо.

 1. Чи випадає волосся після променевої терапії на ваших апаратах?

Рідко і тільки локально. Якщо опромінення йде безпосередньо на область голови, то і волосся, зрозуміло, випаде. Хоча відбувається це не відразу: зазвичай зміна структури волосяного фолікула настає тільки після 10-15 сеансу променевої терапії або досягнення сумарної дози 20-30 Грей.

 1. В чому різниця між томотерапією та кіберножем? У чому особливості стереотаксичної променевої терапії?

Кожен з методів має свої переваги. Наприклад, при томотерапіі, яка реалізується в TomoClinic, можна опромінювати множинні ураження, проводити повторне опромінення, використовувати поле опромінення до 135 см.

Кіберніж — це вже радіохірургія, яка може бути застосована до маленьких мішеней (до 3,5 см) і рухомих новоутворень (рентгенконтрастних).

І те, і інше — це стереотаксична променева терапія, при якій можна застосовувати високі дози опромінення (5-23 Грей). Тут доступна висока точність наведення апарату (враховуються навіть частки міліметрів і градусів), але необхідна жорстка фіксація пацієнта на столі. Загибель пухлинних клітин відбувається за рахунок прямої пошкоджуючої дії і порушення мікроциркуляції в мішені (запустіння судин). Високі дози опромінення дозволяють подолати стійкість тканин при меланомі, раку нирки, пухлинах кісток.

Показаннями до стереотаксичної променевої терапії є радикальне лікування ранніх форм раку легенів і передміхурової залози, олігометастази (не більше 5 метастазів, не більше 3 анатомічних областей). Такий метод потрібен при метастазах в головний мозок (до 10) або хребет, при лікуванні рецидивів після променевої терапії, неоперабельному раку (нирки, підшлункової залози), пухлинах кісток основи черепа, невралгії черепних нервів і доброякісних пухлинах.

Для уточнення цих та інших питань про онкологічні захворювання телефонуйте за номерами, вказаними на сайті нашої клініки — www.tomocenter.com.ua

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху