5 відповідей на питання про онкологію і лікування від Алли Кухар
Як дізнатися про важку недугу максимум інформації? Перш ніж звертатися до Вікіпедії та наукової літератури, отримайте консультації кваліфікованих лікарів. У попередній статті ми почали з 5 стійких стереотипів про онкологічні захворювання, а сьогодні продовжуємо розмову з лікарем-радіологом першої категорії TomoClinic Аллою Кухар.
- Як зрозуміти різницю між раком, пухлинами і саркомою? У чому відмінність цих термінів і понять?
Рак — загальний термін для великої різнорідної групи хвороб. «Карцинома» (з давньогрецької — «краб») — це вид злоякісної пухлини, який розвивається з епітеліальної тканини (шкіри, слизових оболонок і багатьох внутрішніх органів). Для нього характерне швидке утворення аномальних клітин (первинна пухлина), а також проникнення в інші тканини і органи (метастазування).
Пухлина (новоутворення) — це патологічний процес, представлений новоствореною тканиною, в якій зміни генетичного апарату клітин призводять до порушення регуляції їх росту.
Саркома (з латинської sarcoma) — група злоякісних захворювань, для яких характерне активне ділення «незрілої» сполучної тканини — кісткової (остеогенна саркома), хрящової (хондросаркома), м’язової (міосаркома), жирової (ліпосаркома), стінок кровоносних і лімфатичних судин (гемангіоперицитоми).
- Які види пухлин головного мозку існують і в чому їх різниця?
- Пухлини з клітин мозкової речовини з різним ступенем злоякісності (астроцитоми, олігодендрогліома)
- Пухлини з клітин оболонок мозку (менінгіоми), які найчастіше доброякісні
- Пухлини, які беруть свій початок з гіпофіза (гормонально залежні, а перебіг захворювання залежить від того, в якій зоні гіпофіза росте пухлина)
- Пухлини з черепно-мозкових нервів (невриноми, шваноми)
- Ембріональні пухлини мозку (медулобластоми, герміноми, епендимоми) частіше діагностуються у дітей і досить часто злоякісні, тому що складаються з малодиференційованих клітин
- Метастази (вторинні пухлини), занесені в головний мозок ззовні (наприклад, в голову метастазує рак легені, молочної залози, нирок, щитовидної залози, шлунка та інших органів)
- Променева терапія — це боляче? Що відчуває пацієнт під час процедури лікування?
Найчастіше ніяких дискомфортних відчуттів. Іноді неприємно чути незначний шум, довго лежати в певному положенні. Дуже рідко у пацієнтів виникає відчуття страху від знаходження в «трубі» або руху апарату Elekta навколо.
- Чи випадає волосся після променевої терапії на ваших апаратах?
Рідко і тільки локально. Якщо опромінення йде безпосередньо на область голови, то і волосся, зрозуміло, випаде. Хоча відбувається це не відразу: зазвичай зміна структури волосяного фолікула настає тільки після 10-15 сеансу променевої терапії або досягнення сумарної дози 20-30 Грей.
- В чому різниця між томотерапією та кіберножем? У чому особливості стереотаксичної променевої терапії?
Кожен з методів має свої переваги. Наприклад, при томотерапіі, яка реалізується в TomoClinic, можна опромінювати множинні ураження, проводити повторне опромінення, використовувати поле опромінення до 135 см.
Кіберніж — це вже радіохірургія, яка може бути застосована до маленьких мішеней (до 3,5 см) і рухомих новоутворень (рентгенконтрастних).
І те, і інше — це стереотаксична променева терапія, при якій можна застосовувати високі дози опромінення (5-23 Грей). Тут доступна висока точність наведення апарату (враховуються навіть частки міліметрів і градусів), але необхідна жорстка фіксація пацієнта на столі. Загибель пухлинних клітин відбувається за рахунок прямої пошкоджуючої дії і порушення мікроциркуляції в мішені (запустіння судин). Високі дози опромінення дозволяють подолати стійкість тканин при меланомі, раку нирки, пухлинах кісток.
Показаннями до стереотаксичної променевої терапії є радикальне лікування ранніх форм раку легенів і передміхурової залози, олігометастази (не більше 5 метастазів, не більше 3 анатомічних областей). Такий метод потрібен при метастазах в головний мозок (до 10) або хребет, при лікуванні рецидивів після променевої терапії, неоперабельному раку (нирки, підшлункової залози), пухлинах кісток основи черепа, невралгії черепних нервів і доброякісних пухлинах.
Для уточнення цих та інших питань про онкологічні захворювання телефонуйте за номерами, вказаними на сайті нашої клініки — www.tomocenter.com.ua