5 питань до лікаря ультразвукової діагностики
Ми поставили 5 поширених запитань експерту, лікарю УЗД вищої категорії Тетяні Міхантьєвій.
— Як довго ви працюєте в галузі та який досвід маєте?
— Вважаю, що для роботи в медицині надважливо отримати належну освіту, досвід, підвищення кваліфікації. Мій досвід роботи — більше 12 років. Запорізький державний медичний університет я закінчила в 2003 році. Регулярно підвищую кваліфікацію на курсах тематичного удосконалення на базі профільних кафедр університетів, на вебінарах та майстер-класах.
— На УЗД яких органів ви спеціалізуєтесь?
— Проводжу ультразвукове дослідження органів черевної порожнини і заочеревинного простору, нирок і сечовивідних шляхів, малого тазу жінок (в т.ч. трансвагінальне) і чоловіків (трансабдомінально). Також пацієнти часто звертаються до мене для проведення УЗД щитовидної залози і молочних залоз. Під контролем УЗД-апарату проходять трепан- та ф’южн-біопсії. Сфера моїх професійних інтересів — УЗД судин, кінцівок, голова/шия, акушерство.
— Що ви можете сказати про сучасне обладнання для проведення діагностики в TomoClinic?
— Я працювала на різних апаратах УЗД, від застарілих до найсучасніших. Це зіграло на користь: ознайомилася з доступним функціоналом апаратів, вивчила налаштування і знаю, як можна поліпшити зображення в разі необхідності. Тож тепер можу адаптуватися до будь-якої техніки. Але у кожної фірми і апарату є своя специфіка. Наприклад, апарати Voluson від GE зазвичай застосовують для візуалізації органів малого тазу. А ось апарат від Toshiba, що є в TomoClinic — справжній універсал. На ньому вивчають і серце, і щитовидну залозу, і гінекологічну сферу. Якнайкраще підходить до задач, коли необхідно просканувати пацієнта і запевнитися, чи немає патологій, які перешкоджають подальшому лікування онкозахворювань.
— Якими мають бути описи діагностики, щоб ця інформація допомогла колегам і пацієнтам?
— Мені доводиться працювати у зв’язці з іншими фахівцями клініки. Тож висновок я пишу не для себе, а для клініциста і пацієнта. Я звикла складати описи за стандартом, визнаним світовим та українським товариством УЗД-лікарів. Вважаю, що робити опис, спираючись тільки на власний досвід і суб’єктивну точку зору — неприйнятно. Кожне слово має підтверджуватися дослідженнями, науковими аргументами, авторами-експертами, джерелами. Найбільшої чіткості зазвичай вимагають хірурги, тож співпрацювати з ними мені легко.
— Чи буває так, що згідно з УЗД можна встановити точний діагноз?
— Деякі пацієнти приходять, лягають на кушетку і вважають, що зараз лікар розповість все про їх здоров’я. Відмовляються здавати аналізи або консультуватися у вузького спеціаліста. Але УЗД — це тільки допоміжний метод дослідження. Для встановлення діагнозу потрібно знати анамнез і робити інші дослідження. За станом органа можна дізнатися про наявність певних патологій — все залежить від стадії та поширеності процесу, досвіду лікаря та точності апарату.
