Головна/Біль при онкологічних захворюваннях і її особливості
11.04.2024

Біль при онкологічних захворюваннях і її особливості

Міжнародна асоціація з вивчення болю IASP визначила біль як «неприємне відчуття або емоційне відчуття, пов’язане з дійсним або можливим пошкодженням тканин або описується в термінах такого ушкодження».
Вважається, що гострий біль, що зберігається протягом 3-6 місяців без усунення причини, стає самостійним патологічним процесом, який можна класифікувати як хронічний больовий синдром (ХБС).
Причин, що викликають біль у онкологічних пацієнтів може бути багато. Автори виділяють такі основні причини больових синдромів у онкологічних хворих (М.Л. Гершанович, М.Д. Пайкин, 1986 р):
  • Біль викликана самою пухлиною (ураження кісток, м’яких тканин, шкіри, внутрішніх органів, оклюзія судин, органів травного тракту та ін.)
  • Біль при ускладненнях пухлинного процесу (патологічний перелом, некроз, виразка, запалення, інфікування тканин і органів, тромбози)
  • Біль при паранеопластичному синдромі (артрит, нейро- і міопатії)
  • Біль при наслідках астенізація (пролежні, трофічні виразки, запори)
  • Біль, обумовлена ​​протипухлинним лікуванням:
  • При ускладненнях хірургічного лікування раку (фантомний біль, болі при спайках, рубцях, анастомозита, набряках)
  • При ускладненнях хіміотерапії (стоматит, полінейропатія, генералізована міальгія, асептичний некроз, артралгії)
  • При ускладненнях променевої терапії (ураження шкіри, кісток, фіброз, плескіт, неврит, мієлопатія та ін.)лечение боли при раке

У сучасних зарубіжних монографіях в залежності від принципу, покладеного в основу класифікації описані наступні види онкологічного болю:

Етиологічна класифікація
  • Біль викликана безпосередньо пухлиною
  • Біль в результаті протипухлинної терапії
  • Біль як наслідок загальної слабкості
  • Біль при конкуруючих захворюваннях
Патофізіологічна класифікація
  • Ноцицептивна (соматична і вісцеральна)
  • Нейропатична
  • Змішаної етіології
  • Психогенна
За локалізацією джерела болю
  • Біль в голові і шиї
  • Біль у грудній клітці
  • Вертебральний і корінцевий біль
  • Абдомінальний або тазовий біль
  • Біль в кінцівках, в кістках
За часовими параметрами
  • Гострий біль
  • Хронічний біль
За ступенем вираженості болю
  • Слабкий
  • Помірний
  • Сильний

Всі ці класифікації застосовуються в щоденній клінічній практиці при описі больових симптомів.

У онкологічних пацієнтів больові синдроми не є тимчасовими або тими, хто приходив відчуттями, в них немає біологічної доцільності, вони не мають захисної ролі. Навпаки, біль у онкологічного пацієнта веде до дезадаптації, до ненормального сприйняття і больових і небольових імпульсів, супроводжується різними порушеннями функції ЦНС в організмі хворого.

Клінічна картина залежить від ураженого органу, конституції хворого, його психіки і індивідуального порога больової чутливості. Незважаючи на це в діагностиці і терапії болю повинен застосовуватися диференційований підхід, так як у 70% пацієнтів з генералізованою формою пухлинного процесу виявляються більш двох патофізіологічних виду больових відчуттів (Oscar A. de Leon-Casasola, 2006). Слід особливу увагу приділяти незвичайним больових відчуттів, які виникають при нейропатичних розладах, оскільки вони вимагають спеціальної терапії.

Крім цього переліку, однією з причин болю в онкологічній клініці є психогенні реакції пацієнтів, які можуть підсилювати наявні больові синдроми або провокувати їх виникнення.

Біль завжди суб’єктивна і її кінцеву оцінку може дати тільки сам пацієнт. Вона залежить від локалізації, характеру ушкодження, психологічного стану хворого і його попереднього больового досвіду. Лікарі часто недооцінюють, а близькі переоцінюють страждання хворого. З’ясування патогенезу, реєстрація типу болю, її динаміки, побудова чіткого плану лікувальних заходів і їх активний контроль – обов’язкова частина сучасної клінічної онкології (Michael J. Fisch et al. 2006).

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху