«Біль – сторожовий пес здоров’я». Як розпізнавати сигнали тіла?
Наше тіло – ідеально злагоджений механізм функціонування безлічі систем під керівництвом головної «панелі управління» – мозку. Мозок керує всіма процесами нашої життєдіяльності і відчувши, що десь в тілі виникли неполадки, починає сигналізувати про небезпеку больовими відчуттями в тілі.
Яку ж роль насправді грає біль в нашому житті? Стародавні греки стверджували, що «Біль – сторожовий пес здоров’я».
Біль, хоч вона і неприємна сама по собі, – найефективніший природний сигнал тривоги. Причому сигнали ці допомагають зрозуміти, де саме стався збій роботи систем і що слід зробити – до якого лікаря звернутися, які дії не слід робити, щоб біль не повторилася і т.д.
Біль сприймається кожною людиною суб’єктивно. Ми дивимося на неї через призму свого досвіду. Розуміння природи болю і її призначення відкривають перед думаючим людиною величезні перспективи. Стародавні мудреці не випадково говорили про те, що розгадавши таємницю болю, можна наблизитися до розгадки найбільших загадок всесвіту.
Головний біль
Протягом життя головний біль турбує нас найчастіше. У більшості випадків причиною тому служить скажений ритм сучасного життя, і як результат – перевтома. У головному мозку накопичуються недоокислені продукти розпаду, що отруюють організм, вони викликають набряк і підсилюють тиск на больові рецептори в судинах і оболонці мозку. Біль найчастіше локалізується в лобовій або тім’яної області. Зняти біль допоможуть болезаспокійливі медикаменти і відпочинок.
Також часто головний біль провокує підвищений артеріальний тиск. Такий головний біль локалізується в потилиці і шиї, може супроводжуватися підвищеною реакцією на шум і світло, відчуттям закладеності вух. У цьому випадку потрібно виміряти тиск і якщо підвищений тиск підтвердиться, то прийняти антигіпертензивний препарат. При регулярному підвищенні тиску потрібно обов’язково звернутися до кардіолога.
Якщо біль охоплює половину голови, зазвичай це лоб, тім’я, скроню і потилицю, то це симптоми мігрені. Мігрень обумовлена підвищенням венозного тиску. При появі перших ознак мигренозной болю краще відразу випити знеболююче, так як в розпал нападу звичайні болезаспокійливі засоби з болем вже не впораються, а від деяких препаратів комбінованого типу може стати тільки гірше. Допомогти в такому випадком може тільки спеціальні препарати поліпшують венозний відтік і нормалізують кровообіг головного мозку.
Можуть бути й інші причини головного болю, деякі з них дуже серйозні і небезпечні. Тому при тривалій головного болю, без очевидних причин краще відразу звернутися до невропатолога і при необхідності пройти потрібні обстеження.
Біль у грудях
При появі болю в грудях в будь-якому випадку потрібно негайно звертатися до лікаря. Можна звичайно ж зняти больові симптоми таблетками, але від причини болю це не позбавить.
Біль в грудях часто провокують серйозні захворювання, це може бути інфаркт, стенокардія, міжреберна невралгія, проблеми з органами дихання та інші. У будь-якому випадку попередньо за характером болю можна припустити причини її виникнення.
Стенокардія або інфаркт міокарда найчастіше виникає при фізичних або психічних навантаженнях. Такий біль може віддавати в живіт, спину, шию, плечі, під ліву лопатку. Якщо після прийому нітрогліцерину, валокордин чи подібних препаратів біль не проходить, потрібно терміново викликати швидку.
Вірною ознакою міжреберної невралгії є зміна больових відчуттів при рухах або диханні. Характерна односторонньої локалізацією. Причиною може бути переохолодження або обмеження нерва при остеохондрозі. Можна зняти загострення болю спеціальними мазями, але звичайно ж, як і в інших випадках, краще звернутися відразу до невропатолога.
Ще однією причиною больових відчуттів в грудній клітці може бути запалення легеневої плеври при пневмонії. Виникає такий симптом при диханні, і хочеться усіляко обмежити дихання із запаленою боку, лягаючи на бік. При плевриті підвищується температура і лікувати його краще в стаціонарі.
Міозит – часто виникає захворювання, що характеризується болями в грудях. Воно пов’язане з переохолодженням та запаленням м’язів. Біль добре знімається зігріваючими мазями, знеболюючим і міорелаксантами.
Біль в животі
У животі розташовано безліч органів, це саме заповнений простір в організмі, тому без певних знань буде складно точно визначити причину болю.
У животі може віддавати біль при проблемах із серцем, травної та ендокринної системою, системою виділення, репродуктивної та іншими.
Найчастіше при больових симптомах в животі після звернення до лікаря пацієнти підлягають госпіталізації, до з’ясування справжніх причин занепокоєння. Відмова від обстеження може спричинити за собою серйозні наслідки.
У верхній частині живота біль з печією, відрижкою, слиновиділення може бути симптомом не тільки гастриту, як прийнято вважати, це може бути запалення стравоходу або шлунка, а також інфарктом міокарда.
При іншій проблемі зі шлунком – виразці, біль як правило сильна і ріжучий, може бути як до їжі так і після, полегшення настає після блювоти.
Ниючі болі внизу живота справа характерні при апендициті або грижі. Важливо відзначити, що апендицит болить не завжди внизу праворуч, біль може змінювати локалізацію, і виникати в районі пупка або печінки. У таких ситуаціях для встановлення точних причин потрібно звернутися до хірурга і зробити УЗД.
Для жінок біль в нижній частині живота характерна при запаленні придатків матки, яєчників, кісті яєчника або позаматкової вагітності. Головне пам’ятати – при болях в животі до діагностування проблеми застосовувати знеболюючі препарати категорично заборонено.
Біль в кістках
Виділяють мінімум чотири причини болю в хребті і суглобах: поразка хрящів, запалення суглобової сумки, ураження хрящів з’єднують хребці і утиск корінця нерва хребта. При двох перших випадках біль ниючий, може супроводжуватися температурою і набряком. Болі при остеохондрозі також характерно обмеження рухливості кінцівок, слабкість.
очна біль
Крім зовнішніх чинників, при яких виникають неприємні або больові відчуття в очах (пил, пісок і т. Д.). Якщо біль не припинилася, можна спробувати промити око свіжим, міцним, теплим чаєм, а потім відвідати окуліста. Зробити це необхідно також в разі забиття очі, так як при цьому можливе відшарування сітківки, тромбоз судин ока, гематома клітковини, що оточує око та рогівку. Також часто зустрічається запалення слизової оболонки ока – кон’юнктивіт, а також запалення волосяного мішечка століття – ячмінь. Для ефективного та швидкого усунення недуги краще відразу звертатися до лікаря.
Зубний біль
Головна причина зубного болю – недбале ставлення до гігієни ротової порожнини. Недотримання елементарних правил щоденного чищення зубів тягне за собою проблеми зі слизової рота, ясен, а також найміцнішою і найтвердішою тканиною нашого організму – зубами. На першому етапі біль може виникати тільки при різкій зміні гарячої та холодної їжі або напоїв. Це перше попередження, і якщо на цьому етапі не звернутися до лікаря і не усунути причину, яка викликає поки що незначний дискомфорт, незабаром біль прийме гострий характер.
Існує безліч захворювань ротової порожнини, але їх головний наслідок – втрата зубів. Тому при будь-яких візуальних зміни стану ясен або зуба, неприємних чи больових відчуттях – потрібно відразу звертатися до стоматолога. Це попередить виникнення серйозних наслідків.
Біль в горлі
Найчастіше горло болить через запального характеру, хоча іноді її винуватицею може стати і травма кісткою, коли людина під час їжі поспішає і погано пережовує їжу. Тонзиліт (ангіна), ларингіт, фарингіт – ці захворювання зустрічаються досить часто після поїдання морозива або вживання холодних напоїв. Якщо біль несильний, потрібно полоскати горло настоянкою календули, якщо все відбувається далеко від аптек, можна зробити розчин 1/2 чайної ложки солі на склянку теплої води, полоскати горло не рідше 3-4 разів на день. Якщо ж біль у горлі супроводжується порушенням дихання і ковтання, не потрібно витрачати час на полоскання і смоктання таблеток – негайно звертайтеся до ЛОРа.
Біль в вухах
Біль у вухах викликана, як правило, отитом, який нерідко починається після чистки вух. Саме ця маніпуляція призводить до травматизації зовнішнього слухового ходу і потрапляння інфекції. Ще одина причина виникнення отиту нежить, що супроводжується звичкою шморгає носом. В результаті спочатку починається євстахіїт, який потім переходить в отит. Для отиту характерна сильна біль, яка нерідко віддає в око, зуби, шию, іноді дифузно поширюється по всій голові, посилюється при розмові і жуванні. Але біль може бути викликана і фурункулом зовнішнього слухового ходу. Фурункул часто мимоволі розкривається після дозрівання, в цей момент відзначається зникнення болю, самопочуття поліпшується.
При виникненні болю у вухах не намагайтеся лікуватися самостійно! У більшості випадків при болю у вухах буває необхідно застосування антибактеріальних препаратів і комплексне лікування у ЛОРа.
Видатний німецький письменник і філософ 19 століття Ернст Юнгер говорив: «Скажи мені як ти ставишся до болю і я скажу тобі хто ти». У критичній ситуації відношення до болю за лічені секунди дозволяє дізнатися про людину набагато більше, ніж за десяток років спокійного життя. Будь-який біль, особливо сильна і часто повторюється – серйозна причина звернутися до лікаря. Чим швидше і правильніше ми на неї зреагуємо, тим більше шансів позбутися її назавжди і зберегти своє здоров’я.