Що повинна знати жінка про рак матки?
Рак матки — друге за поширеністю онкологічне захворювання в Україні серед жінок. Тому наше завдання — максимально зробити все, щоб виявити його на ранній стадії, коли є високі шанси на повне позбавлення від хвороби, і вилікувати вас. А ваша — проходити скринінгові дослідження регулярно, щоб не пропустити початкову стадію або переконатися, що здорові. Ось чому ви повинні бути озброєні знаннями.
Що таке рак матки?
Рак матки виникає через те, що клітини в тілі матки починають неконтрольовано розмножуються і утворюють злоякісну пухлину.
Чи можна запобігти раку тіла матки (раку ендометрія)?
На жаль, запобігти можливому раку ендометрія ви не зможете, але ви можете зробити багато, щоб знизити ризик захворювання. Здавалося б, це загальновідомі речі, але ми все ж ще раз нагадаємо про здорове збалансоване харчування, про помірні фізичні навантаження, розумне використання сонця і відмову від куріння.
Ви повинні знати про прояви раку матки, щоб не запустити хворобу
Рак матки зазвичай виникає після менопаузи або протягом перехідного періоду. Однак у 10% випадків хвороба може розвинутися і до менопаузи. Першим симптомом є незвичайна вагінальна кровотеча. У багатьох випадках саме кровотечі після менопаузи — це скарги, з якими пацієнтки звертаються до лікаря. Іноді виникають проблеми з сечовипусканням. Болі в животі при раку матки — симптом запущеного захворювання. Схуднення і втома також можуть бути ознаками раку матки.
Діагностика
Якщо виникла підозра на рак матки, лікар після ультразвукового дослідження може прийняти рішення про біопсію, щоб виконати аналіз тканини. За результатами цього аналізу можна остаточно визначити, чи є рак матки.
Коли діагноз «рак матки» підтверджений, необхідно провести інші дослідження, щоб визначити, наскільки поширився рак, і дізнатися стадію захворювання. Наприклад, можуть бути призначені: аналіз крові, рентгенографія легень, УЗД черевної порожнини (печінка, нирки, сечовивідні шляхи і лімфатичні вузли), КТ, МРТ. Результати цих досліджень дозволять лікарям розробити правильну тактику лікування.
Про лікування
Хірургія
Пацієнток із раком матки зазвичай оперують. Мета операції в тому, щоб видалити уражену раком тканину, видаливши матку. У медицині таке хірургічне втручання називається гістеректомія. Часто видаляють також і навколишні лімфатичні вузли, і яєчники. Якщо пухлина прогресувала до II стадії, операція може бути більш широкою. Крім матки, лімфатичних вузлів і яєчників може також знадобитися видалення верхньої частини піхви.
Променеве лікування
Променева терапія використовує потужне випромінювання, щоб вбити ракові клітини. Радіотерапія пошкоджує їх ДНК, і вони не можуть більше розмножуватися.
При променевій терапії, яка проводиться в нашому центрі, випромінювання направляється на таз і інші області поширення раку. Тривалість, інтенсивність і графік лікування (кількість процедур) можуть варіюватися — питання ви вирішите індивідуально з променевим терапевтом.
Оскільки ми застосовуємо новітні лінійні прискорювачі і найсучасніші технології, такі як радіотерапія з модуляцією інтенсивності (IMRT), у пацієнтів істотно зменшується вірогідність побічних ефектів. Так відбувається тому, що IMRT використовує тривимірні зображення ракової пухлини і навколишніх тканин, щоб «узгодити» потік випромінювання з розміром і формою пухлини, тобто, щоб цей потік бив точно в ціль. Дози опромінення лікарі-радіологи та медичні фізики підбирають для кожного пацієнта так, щоб доза була максимальною для пухлини, а мінімум випромінювання брали навколишні здорові тканини.
Відомий променевий терапевт, завідуюча лікувальним відділенням TomoClinic Наталія Серьогіна зазначає: «Використання високих технологій і досвід нашої команди дають можливість істотно знизити ймовірність ускладнень з боку критичних органів при будь-якому розташуванні утворень».
Хіміотерапія
Хіміотерапію при раку матки ми призначаємо для боротьби з рештою пухлинних клітин, які циркулюють в організмі. Чи потрібна додаткова хіміотерапія після оперативного лікування, — залежить від багатьох факторів, таких як стадія захворювання, агресивність пухлини, вік і загальний стан вашого здоров’я. Хіміотерапія може також використовуватися при поширеній хворобі (якщо є метастази) для полегшення симптомів.
Назва «хіміотерапія» відноситься до ліків, які руйнують ракові клітини або перешкоджають їхньому росту. Такі препарати (цитостатики) зазвичай вводять в кровотік за допомогою ін’єкцій або інфузій, щоб вони могли поширюватися по всьому тілу і досягати віддалених метастазів. Однак не всі ракові клітини однаково чутливі до одних і тих же ліків. Ось чому ми часто призначаємо комбінацію ( «коктейль») цитостатиків.
У багатьох випадках ми імплантємо пацієнтам під ключицею спеціальний венозний порт для введення хіміотерапії. Такий портовий катетер дозволяє вводити цитостатики і інші ліки простим і безпечним способом протягом тривалого періоду часу. Це дуже зручно для пацієнта, тому що не ушкоджуються вени і є доступ у будь-який момент. Наші фахівці вам обов’язково пояснять, підходить або не підходить у вашому випадку венозний порт.
Гормонотерапія
Лікарі іноді використовують гормонотерапію при раку матки. Гормональна терапія також може допомогти при метастазах (наприклад, в легенях) або після рецидиву.
Пояснюється такий підхід тим, що організм людини виробляє гормони, в тому числі статеві гормони. Деякі види раку чутливі до статевих гормонів, а це значить, що вони можуть сприяти зростанню ракових клітин. При введенні ліків, що знижують чутливість до гормонів, розвиток і функціонування ракових клітин може бути заблоковано або затримано.
Але не всі види раку матки чутливі до гормонів. Чутливість зазвичай визначається за результатами біопсії (процедура, при якій шматочок тканини беруть для дослідження) або після гістеректомії (видалення матки). Гормональна терапія має сенс, тільки якщо пухлина чутлива до гормонів. Тому питання застосування гормонотерапії вирішується індивідуально для кожного конкретного випадку.
Нас часто запитують про можливість повного зцілення від раку матки
На це питання ми можемо відповісти, що вірогідність одужання залежить від багатьох чинників: від стадії захворювання, швидкості росту пухлини, віку і загального стану здоров’я, наявності або відсутності метастазів. Кожна ситуація унікальна, а дані статистики дають лише загальну картину. Ніхто не може абсолютно точно передбачити, що станеться в вашому конкретному випадку. Однак, в цілому, чим менше пухлина і чим раніше вона виявлена, тим вище шанси.
Важливу роль відіграє подальше спостереження після закінчення лікування: медичне спостереження, реабілітаційні процедури для поліпшення фізичного стану і якості життя, психологічна допомога. Тому наші пацієнти перебувають під постійним контролем і максимально оточені увагою як під час лікування, так і після його закінчення. Ви можете відверто говорити з лікарями про можливі симптоми, побічні ефекти, фізичні, психологічні або емоційні проблеми. Адже ваш лікар знає вашу хворобу краще за всіх і допоможе вам максимально.