Головна/Що таке рак язика і його лікування
11.04.2024

Що таке рак язика і його лікування

Можливо, ви раніше не чули про таку хворобу, як рак язика. Однак ця недуга настільки ж серйозне захворювання, як, наприклад, рак шкіри. Рак язика піддається лікуванню, особливо на ранніх стадіях. Променева терапія, хірургія і комбінована терапія врятували тисячі життів.

Що таке рак язика?

Рак язика — це злоякісна пухлина язика. Може утворитися на будь-якій ділянці: верхній чи нижній поверхні, на ребрі або на корені.

Можливі причини

Цей тип раку частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок, особливо у чоловіків старше 40 років, а потім — з піком від 55 до 66 років. Існує ряд важливих факторів ризику.

 • Куріння і надмірне вживання алкоголю: якщо людина курить і одночасно зловживає алкоголем, ризик зростає. Від 80 до 90% усіх випадків раку язика обумовлені поєднанням алкоголю і тютюну.
 • Протези, що погано прилягають.
 • Хронічне роздратування через запалення.
 • Вірус папіломи людини (ВПЛ) — серйозний фактор ризику. Мигдалини, м’яке піднебіння і корінь язика — місця, де зазвичай розвивається цей рак.

Якщо у вас будь-яка рана на язиці не заживає більше трьох тижнів, ви повинні звернутися до лікаря якомога швидше.

На що звернути увагу?

Симптоми

 • Проблеми з жуванням.
 • Проблеми з рухами язика або під час кашлю.
 • Біль при вживанні кислих, приправлених або алкогольних продуктів.
 • Кровотеча.
 • Рана, яка не загоюється.
 • Смердюче дихання.
 • Відчутний набряк або виразка.
 • Збільшені лімфатичні вузли.
 • Біль у язиці.
 • Біла або червона пляма на язиці.
 • Біль у грудях або шиї.
 • Проблеми або біль при ковтанні.

Діагностика

Ваш стоматолог або ЛОР-лікар можуть зробити перше обстеження. Спеціаліст огляне ваш рот, язик і горло. Такий огляд — це можливість на самій ранній стадії запідозрити рак язика.

Якщо виникає підозра на рак язика, потрібно звернутися до онколога, щоб лікар призначив обстеження. Необхідно визначити, чи є пухлина доброякісною або злоякісною. Це робиться шляхом видалення невеликого шматочка тканини з пухлини. Матеріал потім досліджують під мікроскопом. Якщо пухлина злоякісна, потрібна подальша діагностика.

Наступним кроком буде вивчення можливих метастазів у лімфатичні вузли і / або інші частини тіла за допомогою візуального дослідження. Залежно від конкретної ситуації, наші фахівці призначать вам КТ, УЗД або МРТ.

Лікування

Тактика лікування залежить від багатьох факторів — можливо опромінення або видалення пухлини хірургічним шляхом, або операція з наступною променевою терапією. Наші фахівці беруть до уваги розташування пухлини, її біологічні характеристики. У ряді випадків опромінення пухлини і лімфовузлів — основний метод лікування. Інший варіант — хірургічне втручання з наступною променевою терапією, що знижує ризик рецидиву раку.

Вибір методу залежить від локалізації пухлинного вогнища, ступеня його проростання в сусідні тканини, загального стану здоров’я пацієнта і ризику можливих ускладнень. Рішення приймає консиліум фахівців для кожного конкретного випадку.

Променева терапія при раку язика

Щоб позбавити пацієнтів від неприємних побічних явищ, таких як сухість слизової, коли практично немає слини в роті, необхідна висока точність опромінення. Цю важливу і рятівну для пацієнтів задачу допомагають вирішити новітні технології. Наші фахівці застосовують методику IMRT — променеву терапію з модульованою інтенсивністю.

Сенс технології в тому, що IMRT використовує тривимірні зображення ракової пухлини і навколишніх тканин, щоб «узгодити» потік випромінювання з розміром і формою пухлини, тобто, щоб цей потік бив точно в ціль. Дози опромінення лікарі-радіологи та медичні фізики підбирають для кожного пацієнта так, щоб доза була максимальною для пухлини, а мінімум випромінювання брали навколишні здорові тканини. Для складних об’єктів опромінення, зокрема для пухлин язика, така технологія найефективніша.

«Ми підводимо високі дози до пухлини з мінімальним впливом на здорові органи. Сухість у роті зменшується в 2-3 рази в порівнянні з побічними явищами при лікуванні на застарілих кобальтових апаратах, і нижче, ніж при інших методиках планування, наприклад 3-D конформній променевій терапії», — пояснює завідувачка лікувальним відділенням, променевий терапевт, лікар вищої категорії Наталія Серьогіна.

Йдеться саме про якість життя. Щоб було зрозуміло, наскільки це важливо, уявіть людину, яка вилікувалася від раку, але змушена постійно носити з собою пляшечку з водою, щоб ковтаючи рідину, зволожувати слизову рота. Так нерідко відбувається після опромінення на застарілій апаратурі.

У той же час, наші пацієнти позбавлені від болісних побічних явищ, тому що сучасні методики планування променевої терапії та щоденний візуальний контроль положення пацієнта, дозволяють досягти максимальної точності опромінення.

Наталя Серьогіна: «Ми пояснюємо пацієнтам ще до початку терапії, що лікування може бути нелегким, але боротися будемо разом, будемо в усьому допомагати і підтримувати. Разом пройдемо курс без перерви, щоб не дати пухлині шансу на виживання і щоб не просто вилікувати вас, а вилікувати і зберегти вам високу якість життя».

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху