Головна/Доказово ефективні рекомендації для боротьби з депресією
11.04.2024

Доказово ефективні рекомендації для боротьби з депресією

Першу частину статті читайте тут.
Навіть якщо у вас немає можливості отримати професійну допомогу, це не означає, що ви не можете допомогти собі. Існують певні рекомендації, які ви можете виконувати і які також мають доведену ефективність. 
В першу чергу, важливо розуміти, що депресія – це поширена проблема, яка має рішення. За статистикою, близько 12% дорослих стикаються з цією проблемою. Проте, пам’ятайте, що з депресією можна впоратися і повернутися до хорошого самопочуття.
При боротьбі з депресією необхідно керуватися принципом «маленьких кроків»: важливо починати з невеликих досягнень, постійно збільшуючи їх у міру поліпшення свого самопочуття. Це означає, що якщо у вас більшу частину дня немає сил навіть щоб піднятися з ліжка, навряд чи буде ефективним ставити собі за мету відразу повернутися до повноцінного робочого дня. Для початку можна домогтися того, щоб виконувати просту роботу по дому (помити посуд, протерти пил) і необхідні гігієнічні операції (почистити зуби, сходити в душ). Таким чином, ваші цілі повинні бути лише трохи вище, ніж ваші можливості. Кожна досягнута мета дозволить вам повірити в себе і в свої сили. Нехай вам не здається, що ці досягнення незначні в порівнянні з тим, на що ви були здатні раніше: оцінюйте свої можливості зараз, а не порівнюйте з тим, що було колись. Не очікуйте миттєвого результату і розмірена праця обов’язково принесе свою користь.
Також важливо пам’ятати про те, що результати можуть бути досягнуті тільки тоді, коли ви щось пробуєте і робите. Як і при лікуванні звичайних хвороб, де недостатньо просто купити ліки, а потрібно ще й регулярно приймати їх, при лікуванні депресії важливо не просто читати про неї, а й пробувати щось з нею зробити.
Ви можете почати, наприклад, з підвищення своєї активності. Досить часто при депресії рівень активності падає і людина перестає виконувати ті дії, які робила зазвичай. Можна проаналізувати свій поточний рівень активності (наприклад, за допомогою щоденника) і подумати, як її збільшити. Пам’ятайте про принцип «маленьких кроків», нехай завдання будуть простими і досяжними. Тут дуже важливо дотримуватися двох правил: загальна активність повинна поступово підвищуватися, а серед всіх можливих варіантів потрібно вибирати ті заняття, які приносять вам задоволення і почуття досягнення. Навіть зайнявшись рутинною роботою ви відчуєте, що змогли чогось досягти, і це дасть вам сили для подальшої активності.

depression_relief_happy_woman.jpg

При депресії свідомість дуже часто захоплюють негативні думки, від яких майже неможливо позбутися і які ніби-то витягають всі сили. Буде корисним навчитися відволікатися від таких думок і пам’ятати, що наш мозок звик займатися чимось одним. Тому, якщо ви будете робити те, що вас захоплює (читати, спілкуватися з друзями, дивитися кіно), це залишить менше простору для тривожних думок. Крім того, для відволікання вам можуть допомогти різні ментальні вправи, такі як рахунок (наприклад, віднімати з 1000 по 7); опис і підрахунок того, що ви в даний момент бачите; максимально деталізоване пригадування (наприклад, улюблених пісень або фільмів) і так далі. Головне – зайняти свої думки чимось більш конструктивним.

Депресія і зниження активності можуть також призводити до накопичення невирішених проблем. Тут може стати в нагоді техніка вирішення проблем, коли ви спочатку чітко визначаєте проблему, потім записуєте всілякі варіанти її вирішення, включаючи навіть самі малоймовірні. Після цього необхідно до кожного варіанту записати плюси і мінуси, а також можливі наслідки і ускладнення цього варіанту. Зібравши таким чином необхідну інформацію, ви можете оцінити всі доступні варіанти і вибрати найбільш підходящий для вас. Далі можна складати план дій, розбиваючи його на окремі етапи. Пам’ятайте про принцип «маленьких кроків», деталізуйте кожен етап і робіть його реальним і досяжним. Така техніка може стати в нагоді як для важливих життєвих питань, так і для цілком повсякденних, але які викликають труднощі. Поступове вирішення ваших проблем від найпростіших до найскладніших допоможе знову відчути свої сили і повірити в себе.

Існує ще багато технік, які можуть допомогти вам впоратися з депресією. Головне – вибрати відповідні для себе і почати їх виконувати. Починаючи з чогось простого і доступного, ви зможете поступово ускладнювати свої завдання, додавати до однієї техніки інші і розширювати їх. Не чекайте, коли у вас з’явиться настрій щось робити, почніть робити і настрій прийде.

Що стосується профілактики депресії, то тут будуть актуальні ті ж рекомендації, які використовуються для багатьох інших проблем зі здоров’ям: фізична активність; спілкування; приємні заняття або такі, які приносять відчуття досягнення; турбота про соматичне здоров’я і визнання того, що з усіма нами іноді трапляються неприємності і нам буває важко, але ми можемо ці труднощі долати.

Автор: Антон Покалюхін, психолог «Українського Центру Томотерапії»

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху