Головна/Доза опромінення. Як визначають і чому не можна дати всю дозу за один сеанс?
11.04.2024

Доза опромінення. Як визначають і чому не можна дати всю дозу за один сеанс?

Такі питання звучать часто. Ми відповімо, щоб ви грамотно володіли інформацією. Нагадуємо, що променева терапія при лікуванні раку необхідна в більшості випадків — або на якомусь етапі як самостійний метод, або в поєднанні з хіміотерапією і хірургією. При багатьох онкологічних захворюваннях променева терапія незамінна.

Доза опромінення: що таке грей

Доза опромінення, яку отримує пацієнт, називається поглинутою дозою. Одиниця виміру поглиненої дози — грей. Пояснимо, що таке грей (Гр): якщо тканина масою 1 кг отримує 1 джоуль енергії (згадуємо шкільну фізику *), то вважається, що вона отримує 1 грей.

Як визначають дозу опромінення?

Величину дози для кожного конкретного випадку визначають лікарі на основі міжнародних стандартів. Важливий момент: при одній і тій же дозі на мішень, органи, які знаходяться поруч, можуть отримати різну дозу опромінення. Це залежить від класу обладнання, від методів променевої терапії. Ось чому ми докладаємо максимум зусиль для того, щоб пухлина отримала вбивчу дозу, а органи біля неї залишилися захищеними.

Як захищають здорові органи?

Максимальний захист можливий завдяки застосуванню новітніх апаратів для проведення променевої терапії, якими оснащений наш центр. Сучасні технології з модуляцією інтенсивності пучка випромінювання і візуальним контролем точності опромінення дозволяють впливати на злоякісні новоутворення з точністю до міліметра. Дозу випромінювання направляємо вибірково в пухлину, не зачіпаючи здорові тканини. Тому побічні ефекти від променевої терапії мінімальні.

Чи можна дати всю дозу за один сеанс?

Це було б просто, але … не можна. Ефективність променевої терапії залежить не тільки від дози. Ракові клітини і клітини здорових тканин мають різну чутливість до опромінення. Необхідну дозу ми не даємо за один сеанс, а розбиваємо на фракції. Це потрібно для того, щоб здорова тканина могла в достатній мірі відновитися між сеансами, а ймовірність довгострокових побічних ефектів була якомога менше.

Наші радіотерапевти визначають тривалість курсу в залежності від рекомендацій міжнародних протоколів проведення променевої терапії при різних онкологічних захворюваннях. Використовуємо схеми так, щоб лікування було оптимальним — максимально ефективним і максимально щадним. Тоді здорові тканини встигають відновитися, а ракові клітини накопичують ефект від опромінення.

Більшість наших пацієнтів отримують променеву терапію, в середньому, протягом п’яти – семи тижнів кожен робочий день. Сеанс променевої терапії триває від 10 до 20 хвилин.

* Джоуль (англ. Joule; позначення кирилицею: Дж; міжнародне: J) — одиниця виміру роботи, енергії і кількості теплоти в Міжнародній системі одиниць (СІ).

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху