Емоційний стан та особливості догляду після променевого лікування
Майже всі пацієнти, які лікуються від раку, відчувають в тій чи іншій мірі емоційне напруження. Найчастіше спостерігаються відчуття депресії, страху, туги, самотності, іноді агресії. З поліпшенням загального стану ці емоційні прояви зменшуються.
Частіше спілкуйтеся з членами сім’ї, близькими друзями. Не замикайтеся в собі. Намагайтеся брати участь в житті оточуючих вас людей, допомагайте їм і не відмовляйтесь від їхньої допомоги. Не бійтесь звернутися до психотерапевта. Можливо, він порекомендує якісь додаткові методи зняття напруги.
Втома
Відчуття втоми зазвичай виникає за кілька тижнів після початку лікування. Воно пов’язане зі значним фізичним навантаженням на організм при проведенні променевої терапії та стресом. Тому на період проведення променевої терапії слід трохи знизити загальну активність, особливо якщо ви звикли працювати в напруженому темпі. Однак не уникайте повністю занять домашніми справами, приймайте участь в сімейному житті.
Зміни крові
При опроміненні значних за розміром ділянок тіла в крові може тимчасово зменшуватися кількість лейкоцитів, тромбоцитів і еритроцитів. Необхідно контролювати функцію кровотворення: здавати кров на аналіз протягом першого місяця після лікування – один раз в тиждень.
Погіршення апетиту
Зазвичай радіотерапія не викликає нудоту і блювання. Однак може спостерігатися погіршення апетиту. Ви повинні розуміти, що для відновлення пошкоджених тканин слід вживати достатню кількість їжі.
Реакції, які можуть зустрічатися після опромінення кісток кінцівок, хребта, кісток таза та інших зон скелета
-
крихкість (ламкість) кістки (в основному для кісток кінцівок);
-
погіршення показників крові;
-
хворобливість м’язів;
-
бувають реакції слизових оболонок стравоходу, кишківника в залежності від того, в якій частині тіла опромінюються кістки;
-
можливі реакції шкіри в зонах опромінення.
Можливі реакції сечового міхура
Променева терапія іноді викликає запалення слизової оболонки сечового міхура. Це може призводити до частого хворобливого сечовипускання та підвищення температури тіла. Зрідка сеча стає червоного кольору. Якщо Ви помітили ці симптоми, обов’язково повідомте про це лікаря-уролога.
Ці ускладнення вимагають спеціального лікування препаратами, які прізначіть лікар відповідно до виду реакції!
Догляд за шкірою після променевого лікування
Після завершення лікування необхідно захищати опромінену шкіру від травм і сонячних променів.
Обов’язково змащуйте 2-3 рази на день опромінені ділянки шкіри живильним кремом навіть тоді, коли вона зажила після лікування.
Намагайтеся звести подразнення шкіри до мінімуму. Віддавайте перевагу душу, а не прийманню ванни. Не використовуйте холодну або гарячу воду.
Приймаючи душ, не тріть мочалкою опромінені ділянки шкіри.
Якщо довго зберігається подразнення опроміненої шкіри, проконсультуйтеся у дерматолога. Він призначить Вам відповідне лікування.
Не слід засмагати. При наявності на шкірі ушкоджень (попрілостей, висипань) необхідно звернути на них увагу лікаря-дерматолога. Він призначить відповідне лікування (присипки, мазі, аерозолі).