Емоції пацієнта: що робити? до кого звернутись?
Продовжуємо нашу розмову про те, як допомогти пацієнту впоратись з хворобою на психологічному рівні. Адже відомо, що під час лікування людина може переживати різні стани. Розберемо кожен та з’ясуємо, що з ними робити.
1. Тривога: починається з відчуття небезпеки та вразливості. Пацієнт сприймає хворобу як загрозу для самопочуття та соціальної взаємодії, але відчуває замало ресурсів, щоб з цим впоратись. Тривога йде, коли є довіра до лікаря, віра в ефективність лікування та власні сили.
2. Злість/гнів: починається з невиправданого нападу через відчуття несправедливості та загрози, перед якою опинився пацієнт. Іноді через появу захворювання йде обурення на весь Всесвіт, злість спрямовується навіть на близьких, які нібито недостатньо/неправильно підтримують, або лікаря, який нібито недостатньо/неправильно лікує. Злість/гнів — це закритість пацієнта і захист від захворювання та зовнішніх обставин.
3. Почуття провини: виникає від самозвинувачення. Сюди часто додається й пригнічення, що починається з відчуття втрати (частини тіла/волосся, сил та життєдіяльності, позбавлення певних соціальних ролей). Пацієнт не враховує всі обставини появи захворювання, і саме себе вважає цілковито відповідальним за цей факт, звинувачуючи у всьому. Іноді почуття провини може призвести до депресії.
Знайти відповіді та зарадити ситуації може допомогти близька людина, але професійно та ефективно — лише психолог. В нашому центрі працює висококласний психолог Яніна Петренко. Запишіться на прийом за номером клініки — 0 800 33 15 03.