Головна/Емоції пацієнта: що робити? до кого звернутись?
11.04.2024

Емоції пацієнта: що робити? до кого звернутись?

Продовжуємо нашу розмову про те, як допомогти пацієнту впоратись з хворобою на психологічному рівні. Адже відомо, що під час лікування людина може переживати різні стани. Розберемо кожен та з’ясуємо, що з ними робити.

1. Тривога: починається з відчуття небезпеки та вразливості. Пацієнт сприймає хворобу як загрозу для самопочуття та соціальної взаємодії, але відчуває замало ресурсів, щоб з цим впоратись. Тривога йде, коли є довіра до лікаря, віра в ефективність лікування та власні сили.

2. Злість/гнів: починається з невиправданого нападу через відчуття несправедливості та загрози, перед якою опинився пацієнт. Іноді через появу захворювання йде обурення на весь Всесвіт, злість спрямовується навіть на близьких, які нібито недостатньо/неправильно підтримують, або лікаря, який нібито недостатньо/неправильно лікує. Злість/гнів — це закритість пацієнта і захист від захворювання та зовнішніх обставин.

3. Почуття провини: виникає від самозвинувачення. Сюди часто додається й пригнічення, що починається з відчуття втрати (частини тіла/волосся, сил та життєдіяльності, позбавлення певних соціальних ролей). Пацієнт не враховує всі обставини появи захворювання, і саме себе вважає цілковито відповідальним за цей факт, звинувачуючи у всьому. Іноді почуття провини може призвести до депресії.

Знайти відповіді та зарадити ситуації може допомогти близька людина, але професійно та ефективно — лише психолог. В нашому центрі працює висококласний психолог Яніна Петренко. Запишіться на прийом за номером клініки — 0 800 33 15 03.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху