Головна/Флюорографія заборонена практично в усьому світі. Як уберегти себе від зайвого опромінення?
11.04.2024

Флюорографія заборонена практично в усьому світі. Як уберегти себе від зайвого опромінення?

Профілактична флюорографія знайома кожному, в нашій країні це узаконений метод для скринінгу захворювань легенів, і без нього неможливо пройти жодну медкомісію і отримати жодну медичну довідку. Масове поширення, свого часу, флюорографія отримала через високу захворюваність на туберкульоз. Щоб попередити численне зараження, було прийнято рішення ввести обов’язкове проходження флюорографії.

Флюорографія – це діагностичний метод, при якому відбувається фотографування тіньового зображення з екрану оптичного перетворювача або з рентгенівського екрана на малоформатную плівку. За рахунок того, що чутливість екрану нижче, ніж плівки при рентгенографії, доза випромінювання вище.

Не дивлячись на те, що флюорографія все ще залишається традиційним профілактичним обстеженням в нашій країні, за останнє десятиліття ставлення фахівців до флюорографії як ефективному діагностичного методу дуже змінилося. Причина тому – поганий стан обладнання, що тягне за собою низьку якість зображень, високу променеве навантаження і трудомісткий процес архівування отриманих даних. Крім того, що державні клініки не можуть собі дозволити оновити давно застаріле технологічне оснащення, хотілося б відзначити, що рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я традиційна плівкова флюорографія зовсім заборонена в цивілізованому світі і не рекомендована до застосування в слаборозвинених країнах через її підвищеного радіаційного впливу на пацієнта .

Щоб запропонувати альтернативу флюорографії, з 1996 року провідні розробники рентгенівської техніки вивели на міжнародний ринок медичного обладнання цифрові системи для діагностики захворювань легенів, засновані на різноманітних методах отримання рентгенівських зображень.

Порівняно з плівковою флюорографії такі системи дають можливість значно зменшити променеве навантаження, при цьому з поліпшеною якістю зображення, яке необхідно для точної діагностики.

 width=

Рентгенографія – дослідження, при якому рентгенівським випромінюванням впливають на чутливий до нього матеріал (фотоплівку) і отримують фіксований зображення досліджуваного об’єкта. Через свої 100 років існування, на сьогодні близько 70% медичних діагнозів встановлюється саме за допомогою рентгена. В кінці 19 століття звістка про нові раніше невідомих променях, які випадково виявив німецький фізик Рентген, потрясло медичну громадськість, що відкрилися.

Через свою роздільної здатності, рентген легенів є якісною альтернативою флюорографії. На рентгенограмі легенів можна розрізнити тіні розміром в 2 мм, а при флюорографічне дослідженні – не менше 5 мм. Рентгенографія призначається при підозрі на захворювання легенів: туберкульоз, пневмонію, рак легенів і ін. Флюорографія – неінформативне профілактичний метод.

Переваги скрининговой цифрової рентгенографії:

підвищення ефективності профілактичних рентгенологічних досліджень;
можливість видачі лікарських висновків в реальному часі, тому що час отримання діагностичного зображення становить одиниці секунд;
поділ не тільки в часі, але і в просторі процесів отримання зображень і їх опису;
зменшення в 10-15 разів променевого навантаження на пацієнтів; при цьому можливе зменшення на 30 і більше відсотків колективної дози на населення;
скорочення кількості рентгенографічних досліджень органів грудної порожнини;
зменшення кількості одиниць флюорографічних кабінетів в масштабах країни;
відмова від плівкового архіву і шкідливого для здоров’я персоналу фотохімічного процесу. Електронний архів рентгенограм в 800 разів менше плівкового, за обсягом і більш доступний для пошуку аналізу рентгенівських зображень.
Завдяки цифровому формату зображень, формуються рентгенівські архіви, інформацію з яких можна тиражувати, уникаючи повторних обстежень, а також використовувати для швидкого і повноцінного порівняння знімків зроблених в різний час.

Недоліки флюорографії:

Дає зменшене, неякісне зображення об’єкта. На флюорографії захворювання видно гірше, ніж на рентгенівському знімку, і при наявності сумнівів лікарі призначають рентген (тобто повторне опромінення)
Ефективна еквівалентна доза (ЕЕД) при проведенні плівковою флюорографії становить 0,5-0,8 мЗв
Встановлена ​​річна ефективна доза для людини при проведенні профілактичних рентгенологічних досліджень становить 1 мЗв, тобто пройшовши «безкоштовну» плівкову флюорографію практично миттєво людина отримує 50-80% від річної дози.

 width=

Завдяки цифровій обробці інформації дози рентгенівського опромінення скоротилися в рази. Так, доза опромінення грудної клітки на старому рентген апараті раніше становила 0,02-0,04 мЗв., На цифровому апараті вона зменшилася в 8-10 разів.

Лікарі стверджують, що при використанні сучасного діагностичного обладнання переживати за опромінення немає причин. Будьте уважні до себе і свого здоров’я, завжди вибирайте найбільш інформативний і безпечний діагностичний метод. Пам’ятайте, точний діагноз – запорука ефективного лікування!

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Як зменшити ризики виникнення раку простати? Лікування
17.09.2024

Як зменшити ризики виникнення раку простати?

Рак простати — це поширене захворювання серед чоловіків, яке часто розвивається без помітних симптомів на ранніх стадіях. Проте своєчасна діагностика та профілактика можуть значно знизити ризик його виникнення та підвищити шанси на успішне лікування. Як лікар, я рекомендую звертати увагу на основні профілактичні заходи. Регулярна фізична активність відіграє ключову роль у підтриманні здоров’я. Навіть помірні […]

Як зменшити ризики виникнення раку простати?
Степан Крулько
Як зберегти та підтримувати чоловіче здоров’я Лікування
13.09.2024

Як зберегти та підтримувати чоловіче здоров’я

Чоловіче здоров’я потребує комплексного підходу для його підтримки та збереження. Профілактика відіграє важливу роль у попередженні захворювань, і регулярні медичні огляди є ключовим кроком для раннього виявлення проблем. Після 40 років рекомендується звертати увагу на здоров’я простати, рівень тестостерону та серцево-судинну систему. Своєчасні обстеження, такі як аналіз крові та перевірка артеріального тиску, допоможуть уникнути багатьох […]

Як зберегти та підтримувати чоловіче здоров’я
Степан Крулько
Органозберігаючі операції при захворюванні молочної залози Лікування
31.08.2024

Органозберігаючі операції при захворюванні молочної залози

Органозберігаючі операції (ОЗО) є важливим кроком у лікуванні захворювань молочної залози, зокрема раку. Ці операції дозволяють видалити пухлину з мінімальним впливом на здорові тканини грудей, зберігаючи її форму і функцію. ОЗО мають велике значення для пацієнтів, які прагнуть зберегти естетичний вигляд молочної залози і покращити якість життя після операції. Органозберігаюча операція — це хірургічне втручання, […]

караськов
Дмитро Караськов
Лікування раку молочної залози Лікування
29.08.2024

Лікування раку молочної залози

Лікування раку молочної залози в TomoClinic базується на сучасних методах і персоналізованому підході до кожної пацієнтки. Вибір терапії залежить від стадії захворювання, типу пухлини та індивідуальних особливостей організму. Основні методи лікування включають хірургію, хіміотерапію, променеву терапію та таргетну терапію. Хірургічне втручання в TomoClinic може бути як органозберігаючим, так і радикальним. Органозберігаючі операції, такі як лампектомія, […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху