Головна/Флюорографія заборонена практично в усьому світі. Як уберегти себе від зайвого опромінення?
11.04.2024

Флюорографія заборонена практично в усьому світі. Як уберегти себе від зайвого опромінення?

Профілактична флюорографія знайома кожному, в нашій країні це узаконений метод для скринінгу захворювань легенів, і без нього неможливо пройти жодну медкомісію і отримати жодну медичну довідку. Масове поширення, свого часу, флюорографія отримала через високу захворюваність на туберкульоз. Щоб попередити численне зараження, було прийнято рішення ввести обов’язкове проходження флюорографії.

Флюорографія – це діагностичний метод, при якому відбувається фотографування тіньового зображення з екрану оптичного перетворювача або з рентгенівського екрана на малоформатную плівку. За рахунок того, що чутливість екрану нижче, ніж плівки при рентгенографії, доза випромінювання вище.

Не дивлячись на те, що флюорографія все ще залишається традиційним профілактичним обстеженням в нашій країні, за останнє десятиліття ставлення фахівців до флюорографії як ефективному діагностичного методу дуже змінилося. Причина тому – поганий стан обладнання, що тягне за собою низьку якість зображень, високу променеве навантаження і трудомісткий процес архівування отриманих даних. Крім того, що державні клініки не можуть собі дозволити оновити давно застаріле технологічне оснащення, хотілося б відзначити, що рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я традиційна плівкова флюорографія зовсім заборонена в цивілізованому світі і не рекомендована до застосування в слаборозвинених країнах через її підвищеного радіаційного впливу на пацієнта .

Щоб запропонувати альтернативу флюорографії, з 1996 року провідні розробники рентгенівської техніки вивели на міжнародний ринок медичного обладнання цифрові системи для діагностики захворювань легенів, засновані на різноманітних методах отримання рентгенівських зображень.

Порівняно з плівковою флюорографії такі системи дають можливість значно зменшити променеве навантаження, при цьому з поліпшеною якістю зображення, яке необхідно для точної діагностики.

 width=

Рентгенографія – дослідження, при якому рентгенівським випромінюванням впливають на чутливий до нього матеріал (фотоплівку) і отримують фіксований зображення досліджуваного об’єкта. Через свої 100 років існування, на сьогодні близько 70% медичних діагнозів встановлюється саме за допомогою рентгена. В кінці 19 століття звістка про нові раніше невідомих променях, які випадково виявив німецький фізик Рентген, потрясло медичну громадськість, що відкрилися.

Через свою роздільної здатності, рентген легенів є якісною альтернативою флюорографії. На рентгенограмі легенів можна розрізнити тіні розміром в 2 мм, а при флюорографічне дослідженні – не менше 5 мм. Рентгенографія призначається при підозрі на захворювання легенів: туберкульоз, пневмонію, рак легенів і ін. Флюорографія – неінформативне профілактичний метод.

Переваги скрининговой цифрової рентгенографії:

підвищення ефективності профілактичних рентгенологічних досліджень;
можливість видачі лікарських висновків в реальному часі, тому що час отримання діагностичного зображення становить одиниці секунд;
поділ не тільки в часі, але і в просторі процесів отримання зображень і їх опису;
зменшення в 10-15 разів променевого навантаження на пацієнтів; при цьому можливе зменшення на 30 і більше відсотків колективної дози на населення;
скорочення кількості рентгенографічних досліджень органів грудної порожнини;
зменшення кількості одиниць флюорографічних кабінетів в масштабах країни;
відмова від плівкового архіву і шкідливого для здоров’я персоналу фотохімічного процесу. Електронний архів рентгенограм в 800 разів менше плівкового, за обсягом і більш доступний для пошуку аналізу рентгенівських зображень.
Завдяки цифровому формату зображень, формуються рентгенівські архіви, інформацію з яких можна тиражувати, уникаючи повторних обстежень, а також використовувати для швидкого і повноцінного порівняння знімків зроблених в різний час.

Недоліки флюорографії:

Дає зменшене, неякісне зображення об’єкта. На флюорографії захворювання видно гірше, ніж на рентгенівському знімку, і при наявності сумнівів лікарі призначають рентген (тобто повторне опромінення)
Ефективна еквівалентна доза (ЕЕД) при проведенні плівковою флюорографії становить 0,5-0,8 мЗв
Встановлена ​​річна ефективна доза для людини при проведенні профілактичних рентгенологічних досліджень становить 1 мЗв, тобто пройшовши «безкоштовну» плівкову флюорографію практично миттєво людина отримує 50-80% від річної дози.

 width=

Завдяки цифровій обробці інформації дози рентгенівського опромінення скоротилися в рази. Так, доза опромінення грудної клітки на старому рентген апараті раніше становила 0,02-0,04 мЗв., На цифровому апараті вона зменшилася в 8-10 разів.

Лікарі стверджують, що при використанні сучасного діагностичного обладнання переживати за опромінення немає причин. Будьте уважні до себе і свого здоров’я, завжди вибирайте найбільш інформативний і безпечний діагностичний метод. Пам’ятайте, точний діагноз – запорука ефективного лікування!

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Перші ознаки раку Лікування
4.06.2024

Перші ознаки раку

Функціонування нашого організму – складна, унікальна, а інколи непередбачувана система. Наше тіло складається з трильйонів клітин. Кожна клітина має ядро, всередині якого є гени. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих інструкцій і ми залишаємося здоровими. Якщо спростити, то гени — це ділянки молекули ДНК, які містять інформацію […]

чернги ш
Олег Черниш
Біопсія щитовидної залози Лікування
31.05.2024

Біопсія щитовидної залози

Сьогодні патології щитоподібної залози досить часто зустрічаються серед захворювань. До 70 років більшість населення стикається з даним захворюванням. Біопсія щитовидної залози – це забір невеликих зразків тканини з щитовидної залози для проведення лабораторних досліджень. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною. Для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Вузли щитоподібної […]

blyaher
Анна Бляхер
Доверху