Головна/Хіміотерапія: відповіді на найчастіші запитання від Оксани Фрідман
11.04.2024

Хіміотерапія: відповіді на найчастіші запитання від Оксани Фрідман

«У TomoClinic на базі хіміотерапевтичного відділення є всі умови для проведення хіміотерапії, таргетної або імуннотерапії згідно з міжнародними стандартами та протоколами лікування ракових захворювань. Хіміотерапевтичне відділення обладнане затишними палатами, комфортабельними кріслами денного стаціонару, сучасними інфузоматами, хімлабораторією, реанімаційною палатою. Молодий і професійний колектив володіє всіма методами проведення хіміотерапевтичного лікування, включаючи таргетну та імунотерапію». 

Все це відзначає новий фахівець TomoClinic — хіміотерапевт і онколог, завідувач хіміотерапевтичним відділенням Оксана Фрідман. Читайте наше інтерв’ю з нею про цей метод лікування раку, щоб розібратися з правдивими і помилковими фактами про хіміотерапію.

— Оксана Станіславівна, деякі пацієнти вважають, що хіміотерапія застаріла як метод і дає низький ефект. Як вважаєте ви?

— Хіміотерапія є на сьогоднішній день золотим стандартом для лікування багатьох пухлинних захворювань. І ці стандарти визначені численними клінічними дослідженнями, які проводяться по всьому світу на базі різних медичних центрів. Їх результати відображені в міжнародних рекомендаціях з лікування ракових захворювань. Ці гайдлайни переглядаються і доповнюються щорічно. У зв’язку з цим говорити про те, що хіміотерапія застаріла як ефективний метод не зовсім коректно. Безумовно, у неї є свої пріоритети в лікуванні певних ракових захворювань. Сьогодні онкологія — напрямок медицини, що має найбільш динамічний розвиток. І діагноз «рак» сьогодні має безліч додаткових критеріїв, які дозволяють пацієнтові підібрати більш «прицільне» лікування (хіміотерапію, імунну, таргетну терапію) і отримати кращий результат. Як приклад, за наявності неметастатичного раку шлунка неоад’ювантна та ад’ювантна хіміотерапія дає високі шанси безрецидивного виживання: на 60% більше, ніж тільки при оперативному втручанні.

— Наскільки важкими є побічні явища хіміотерапії?

— Хіміотерапевтичні препарати можуть бути доступними до широкого використання, тільки якщо мають певний профіль безпеки. Його вивчають кілька років, а іноді й десятиліть перед використанням засобу. Звичайно, ці ліки мають певні побічні ефекти і токсичність, тому що їм потрібно «вбити ракову клітину». І під цю їх здатність іноді можуть потрапляти деякі здорові клітини. Але ми завжди знаємо, які з них можуть відгукнутися на це лікування і з якими побічними ефектами може зіткнутися пацієнт в ході проведення хіміотерапії. Пацієнту обов’язково розповідають про ці побічні ефекти, їх усунення або запобігання. Так, це може впливати на якість життя пацієнта під час лікування. Але якщо виконувати всі рекомендації лікаря і вчасно прийняти рекомендовані препарати для усунення побічного ефекту, гарне самопочуття швидко відновлюється. Головне, що ці побічні ефекти оборотні. І за статистикою, тільки близько 30-35% пацієнтів стикаються з побічними ефектами хіміотерапії. Дуже часто я чую від пацієнтів: «Я очікував, що мені буде набагато гірше». І це мене як лікаря дуже радує.

— Як підготуватися до курсу хіміотерапії, щоб він пройшов з найменшими втратами для здоров’я?

— Перед початком хіміотерапії проводиться премедикація, яка покращує стерпність до хіміотерапії, профілактує нудоту, алергічні реакції, діарейний синдром. Перед кожним курсом хіміотерапії пацієнт здає аналізи крові, сечі або додаткові дослідження (в залежності від скарг і стану здоров’я). Це дозволяє нам оцінити, наскільки безпечна ця хіміотерапія для конкретного пацієнта, і при необхідності скоригувати лікування. Хоча в якості підготовки я б відзначила дуже важливу роль позитивного настрою.

— До речі, чи є протипоказання для початку хіміотерапії?

— Так. Зниження рівнів лейкоцитів і тромбоцитів в загальному аналізі крові, наявність гострих інфекційних, бактеріальних і вірусних захворювань. Ниркова або печінкова недостатність, гостра кишкова непрохідність, загальний важкий стан.

— Чи шкодить хімія печінці, ниркам, крові і нервам?

— Часто чую подібне упередження з вуст пацієнтів. Так, є цитостатики, які є гепатотоксичними і нефротоксичними. Але вони можуть становити небезпеку лише для пацієнтів, у яких в біохімічному аналізі крові спочатку відзначаються підвищені показники печінкових трансаміназ, білірубіну, креатиніну. У таких випадках нам потрібно бути особливо обережними і дотримуватися міжнародних рекомендацій: дати препарат в зменшеній дозі або замінити його нетоксичним аналогом. Для всіх інших пацієнтів цитостатики не становлять загрози. Іноді ми завдаємо власній печінці набагато більшої шкоди нездоровим харчуванням (смажене, консерви, копченості) і показники роботи печінки в таких ситуаціях бувають гірше, ніж у пацієнтів на хімії. Тому нашим пацієнтам ми радимо здорове харчування, замість смаженої їжі вживати запечену, тушковану і відварну, пити мінімум 2 літри рідини в день — і тоді у них є всі шанси виглядати краще, ніж навіть до лікування.

— Провокаційне запитання: як ви ставитеся до думки, що хіміотерапія підтримується фарміндустрією?

— За фарміндустрією стоять люди, які теж хворіють. Нам відомі випадки раку у знаменитостей, які теж стикаються з цією недугою і проходять той самий шлях, що і звичайні пацієнти, лікуються за тими ж міжнародними протоколами і тими ж препаратами. Хіміотерапію в лікуванні раку також не можна сприймати як бізнес тому, що в країнах зі страховою медициною (наприклад, в Ізраїлі, де я працювала) пацієнтам призначають ті ж цитостатики в рамках страхових програм. І щоб страхова компанія оплачувала це лікування, для цього повинна існувати серйозна доказова база, а не просто чийсь фінансовий інтерес.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху