Головна/Хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія. У чому відмінності?
11.04.2024

Хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія. У чому відмінності?

І хіміотерапія, і таргетна терапія, і імунотерапія — це ефективні методи лікування раку. Якщо ще кілька років тому таргетна терапія і імунотерапія вважалися новими, інноваційними способами, то сьогодні ми застосовуємо їх широко і успішно, як і хіміотерапією. Причому, судячи з останніх публікацій і доповідей провідних онкологів, хіміотерапія досягла максимуму розвитку, і все частіше використовуються таргетні препарати або самостійно, або в поєднанні з класичною хіміотерапією. Розглянемо ці методи і зрозуміємо, чим вони відрізняються.

Хіміотерапія і таргетна терапія

І хіміотерапія, і таргетна терапія спрямовані на ліквідацію злоякісних клітин, які циркулюють в організмі при онкологічних захворюваннях. Різниця між ними в тому, що хіміотерапія може також пошкодити і нормальні клітини при знищенні ракових. А таргетну терапію здорові клітини можуть «пережити» без пошкоджень, тому що препарати діють цілеспрямовано — тільки на клітини пухлини. Тому таргетну терапію ще називають цільовою терапією.

Тобто ліки, які застосовують для хіміотерапії, націлені на процеси, необхідні для росту і ділення злоякісних клітин. Однак багато нормальних клітин, наприклад ті, які вистилають травний тракт, також повинні розмножуватися. І хоча хіміотерапевтичні препарати мають особливу токсичність для ракових клітин, вони також пошкоджують і здорові клітини. Це основна причина частих і серйозних побічних ефектів. Іноді важкі побічні явища не дозволяють пацієнтам прийняти досить високі дози для найбільш результативної боротьби з їх захворюванням.

Як з’явилася таргетна терапія?

 width=

Накопичені вченими знання про відмінності між нормальними і пухлинними клітинами дозволили їм розробити методи лікування, спрямовані на процеси, які є характерними для раку. Одна з найбільш серйозних змін, виявлених в клітинах злоякісної пухлини, — наявність мутацій в генах, які відповідальні за ріст клітин. Такі пошкоджені гени виробляють дефектні білки, і саме ці «мутантні» білки є основними кандидатами для цільової терапії. Препарати, які блокують їх, можуть впливати тільки на клітини пухлини і залишати здорові клітини недоторканими.

Все було б чудово, якби не одне «але» — блокування шляху в злоякісній клітині буває досить, щоб уповільнити процес, але недостатньо, щоб знищити рак повністю. Тому багато таргетних препаратів ми використовуємо разом із класичною хіміотерапією. Таке поєднання цільових ліків, здатних впливати на «слабкі сторони» пухлини, і традиційної хіміотерапії для потужної атаки на злоякісні клітини часто виявляється відмінним способом боротьби з раком.

Про імунотерапію

Імунотерапія принципово відрізняється і від хіміотерапії, і від таргетної терапії тим, що не впливає на пухлину, а підключає наш імунітет для боротьби з раком. Метод працює в двох напрямках: перший — імунна система виявляє ракові клітини; другий — атакує їх, не дозволяючи їм далі розмножуватися і впливати на здоров’я людини. Спеціальні препарати допомагають імунній системі працювати інтенсивніше і полегшують їй пошук і позбавлення від ракових клітин. При ряді захворювань імунотерапія дає дуже хороші результати. Однак не варто вважати цей метод панацеєю.

Тільки досвідчений клінічний онколог після установки діагнозу (і тільки в складі консиліуму лікарів!) визначить, які методи будуть найбільш ефективними в конкретному випадку.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Перші ознаки раку Лікування
4.06.2024

Перші ознаки раку

Функціонування нашого організму – складна, унікальна, а інколи непередбачувана система. Наше тіло складається з трильйонів клітин. Кожна клітина має ядро, всередині якого є гени. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих інструкцій і ми залишаємося здоровими. Якщо спростити, то гени — це ділянки молекули ДНК, які містять інформацію […]

чернги ш
Олег Черниш
Біопсія щитовидної залози Лікування
31.05.2024

Біопсія щитовидної залози

Сьогодні патології щитоподібної залози досить часто зустрічаються серед захворювань. До 70 років більшість населення стикається з даним захворюванням. Біопсія щитовидної залози – це забір невеликих зразків тканини з щитовидної залози для проведення лабораторних досліджень. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною. Для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Вузли щитоподібної […]

blyaher
Анна Бляхер
Доверху