Хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія. У чому відмінності?
І хіміотерапія, і таргетна терапія, і імунотерапія — це ефективні методи лікування раку. Якщо ще кілька років тому таргетна терапія і імунотерапія вважалися новими, інноваційними способами, то сьогодні ми застосовуємо їх широко і успішно, як і хіміотерапією. Причому, судячи з останніх публікацій і доповідей провідних онкологів, хіміотерапія досягла максимуму розвитку, і все частіше використовуються таргетні препарати або самостійно, або в поєднанні з класичною хіміотерапією. Розглянемо ці методи і зрозуміємо, чим вони відрізняються.
Хіміотерапія і таргетна терапія
І хіміотерапія, і таргетна терапія спрямовані на ліквідацію злоякісних клітин, які циркулюють в організмі при онкологічних захворюваннях. Різниця між ними в тому, що хіміотерапія може також пошкодити і нормальні клітини при знищенні ракових. А таргетну терапію здорові клітини можуть «пережити» без пошкоджень, тому що препарати діють цілеспрямовано — тільки на клітини пухлини. Тому таргетну терапію ще називають цільовою терапією.
Тобто ліки, які застосовують для хіміотерапії, націлені на процеси, необхідні для росту і ділення злоякісних клітин. Однак багато нормальних клітин, наприклад ті, які вистилають травний тракт, також повинні розмножуватися. І хоча хіміотерапевтичні препарати мають особливу токсичність для ракових клітин, вони також пошкоджують і здорові клітини. Це основна причина частих і серйозних побічних ефектів. Іноді важкі побічні явища не дозволяють пацієнтам прийняти досить високі дози для найбільш результативної боротьби з їх захворюванням.
Як з’явилася таргетна терапія?
Накопичені вченими знання про відмінності між нормальними і пухлинними клітинами дозволили їм розробити методи лікування, спрямовані на процеси, які є характерними для раку. Одна з найбільш серйозних змін, виявлених в клітинах злоякісної пухлини, — наявність мутацій в генах, які відповідальні за ріст клітин. Такі пошкоджені гени виробляють дефектні білки, і саме ці «мутантні» білки є основними кандидатами для цільової терапії. Препарати, які блокують їх, можуть впливати тільки на клітини пухлини і залишати здорові клітини недоторканими.
Все було б чудово, якби не одне «але» — блокування шляху в злоякісній клітині буває досить, щоб уповільнити процес, але недостатньо, щоб знищити рак повністю. Тому багато таргетних препаратів ми використовуємо разом із класичною хіміотерапією. Таке поєднання цільових ліків, здатних впливати на «слабкі сторони» пухлини, і традиційної хіміотерапії для потужної атаки на злоякісні клітини часто виявляється відмінним способом боротьби з раком.
Про імунотерапію
Імунотерапія принципово відрізняється і від хіміотерапії, і від таргетної терапії тим, що не впливає на пухлину, а підключає наш імунітет для боротьби з раком. Метод працює в двох напрямках: перший — імунна система виявляє ракові клітини; другий — атакує їх, не дозволяючи їм далі розмножуватися і впливати на здоров’я людини. Спеціальні препарати допомагають імунній системі працювати інтенсивніше і полегшують їй пошук і позбавлення від ракових клітин. При ряді захворювань імунотерапія дає дуже хороші результати. Однак не варто вважати цей метод панацеєю.
Тільки досвідчений клінічний онколог після установки діагнозу (і тільки в складі консиліуму лікарів!) визначить, які методи будуть найбільш ефективними в конкретному випадку.