Головна/Хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія. У чому відмінності?
11.04.2024

Хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія. У чому відмінності?

І хіміотерапія, і таргетна терапія, і імунотерапія — це ефективні методи лікування раку. Якщо ще кілька років тому таргетна терапія і імунотерапія вважалися новими, інноваційними способами, то сьогодні ми застосовуємо їх широко і успішно, як і хіміотерапією. Причому, судячи з останніх публікацій і доповідей провідних онкологів, хіміотерапія досягла максимуму розвитку, і все частіше використовуються таргетні препарати або самостійно, або в поєднанні з класичною хіміотерапією. Розглянемо ці методи і зрозуміємо, чим вони відрізняються.

Хіміотерапія і таргетна терапія

І хіміотерапія, і таргетна терапія спрямовані на ліквідацію злоякісних клітин, які циркулюють в організмі при онкологічних захворюваннях. Різниця між ними в тому, що хіміотерапія може також пошкодити і нормальні клітини при знищенні ракових. А таргетну терапію здорові клітини можуть «пережити» без пошкоджень, тому що препарати діють цілеспрямовано — тільки на клітини пухлини. Тому таргетну терапію ще називають цільовою терапією.

Тобто ліки, які застосовують для хіміотерапії, націлені на процеси, необхідні для росту і ділення злоякісних клітин. Однак багато нормальних клітин, наприклад ті, які вистилають травний тракт, також повинні розмножуватися. І хоча хіміотерапевтичні препарати мають особливу токсичність для ракових клітин, вони також пошкоджують і здорові клітини. Це основна причина частих і серйозних побічних ефектів. Іноді важкі побічні явища не дозволяють пацієнтам прийняти досить високі дози для найбільш результативної боротьби з їх захворюванням.

Як з’явилася таргетна терапія?

 width=

Накопичені вченими знання про відмінності між нормальними і пухлинними клітинами дозволили їм розробити методи лікування, спрямовані на процеси, які є характерними для раку. Одна з найбільш серйозних змін, виявлених в клітинах злоякісної пухлини, — наявність мутацій в генах, які відповідальні за ріст клітин. Такі пошкоджені гени виробляють дефектні білки, і саме ці «мутантні» білки є основними кандидатами для цільової терапії. Препарати, які блокують їх, можуть впливати тільки на клітини пухлини і залишати здорові клітини недоторканими.

Все було б чудово, якби не одне «але» — блокування шляху в злоякісній клітині буває досить, щоб уповільнити процес, але недостатньо, щоб знищити рак повністю. Тому багато таргетних препаратів ми використовуємо разом із класичною хіміотерапією. Таке поєднання цільових ліків, здатних впливати на «слабкі сторони» пухлини, і традиційної хіміотерапії для потужної атаки на злоякісні клітини часто виявляється відмінним способом боротьби з раком.

Про імунотерапію

Імунотерапія принципово відрізняється і від хіміотерапії, і від таргетної терапії тим, що не впливає на пухлину, а підключає наш імунітет для боротьби з раком. Метод працює в двох напрямках: перший — імунна система виявляє ракові клітини; другий — атакує їх, не дозволяючи їм далі розмножуватися і впливати на здоров’я людини. Спеціальні препарати допомагають імунній системі працювати інтенсивніше і полегшують їй пошук і позбавлення від ракових клітин. При ряді захворювань імунотерапія дає дуже хороші результати. Однак не варто вважати цей метод панацеєю.

Тільки досвідчений клінічний онколог після установки діагнозу (і тільки в складі консиліуму лікарів!) визначить, які методи будуть найбільш ефективними в конкретному випадку.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху