Головна/Канцерофобія: коли страх заважає здоровому життю
11.04.2024

Канцерофобія: коли страх заважає здоровому життю

Інтерв’ю з психологом TomoClinic Антоном Покалюхіним ми провели, коли весь світ відзначав Національний день перемогли над раком. Важка хвороба крокує планетою, а ми як мінімум маємо зробити все можливе, щоб її не боятися. І хоч в психіатрії немає офіційного діагнозу «канцерофобия», термін з латинської та грецької все ж існує. Як з’являється страх виявити у себе злоякісне новоутворення і яким чином з ним боротися?

— Страх почути діагноз «рак» приходить випадково або має ґрунтовні причини?

— Іноді канцерофобія — це наслідок лікування або загибелі близького онкопацієнта, але трапляється, що першопричиною стає й хронічний стрес. Різка втрата ваги та погіршення зовнішнього вигляду теж можуть підштовхнути до поганих думок в голові. Така людина легко піддається навіюванню, стороння думка може стати додатковим поштовхом. Легкі побоювання можуть перерости в справжню фобію, і без допомоги психолога, а іноді психіатра, тут не впоратися.

— А як тоді зрозуміти, розвинулася у вас канцерофобія або це просто тривога за власне здоров’я?

— Постійні побоювання на рахунок появи у вас раку або зараження від іншого онкопацієнта — це вже серйозні прояви. Така людина — частий гість поліклінік і лабораторій, він постійно перевіряє здоров’я, здає аналізи, ходить на обстеження і консультується у онкологів.

— Як ставитися до страху того, що хвороба повернеться?

— Для будь-якого пацієнта, який закінчив лікування і знаходиться в ремісії, абсолютно нормально мати побоювання з приводу рецидиву. Питання лише в тому, як сильно цей страх впливає на життя людини, чи отруює його. Якщо це звичайна тривога напередодні контрольного обстеження, яка знижується після отримання результатів — то це нормальне явище. Інший момент, якщо планові перевірки не дають спокою, а хвиля занепокоєння «накриває» пацієнта знову і знову.

— Хто схильний до канцерофобії більше?

— Напевно, жінки, тому що частіше висловлюють свої переживання вголос, а про страхи чоловіків ми часто можемо тільки здогадуватися, тому що сильній статі не властиво відкрито ділитися цим. До канцерофобії також схильні люди, рівень тривоги по життю у яких високий, темперамент тривожний, іноді є прихована депресія з соматичними проблемами. За статистикою це люди 30-40 років без високої успішності в сімейному і професійному житті. Думки про важке невиліковне захворювання у канцерофобів іноді з’являються від невизначених болів і дисфункцій організму. А іноді можна мати й ідеальне здоров’я і занадто боятися його порушити.

 width=

— Чи може канцерофобія сама по собі викликати рак?

— Онкологія не пов’язана з нашими думками, страхами, образами, невисловленими думками. Не існує підтверджуючих це наукових досліджень. Так, негатив може послабити наш організм і вдарити по органам, які можуть бути слабшими від народження. Однак це не фактор розвитку раку.

— Чи трапляється інша крайність: людина настільки боїться виявлення у себе пухлини, що свідомо не йде обстежитися і боїться дізнатися правду?

— Так, це інстинктивна поведінка: іноді ми хочемо зачаїтися від небезпеки, навіть коли симптоми відкрито сигналізують про неї. Цей страх паралізує, і людина уникає лікарів. Комусь страшно дізнатися неприємну для себе інформацію, а у когось «винуватим» є сприйняття: «Якщо я дізнаюся про грізний діагноз, це однозначно буде для мене мукою та вироком». Так ні ж! Давайте свідомо ставитися до свого здоров’я: можна дізнатися про рак в ході обстеження ще на ранній стадії і забути про хворобу після нетривалого лікування. Це завжди раціональніше, ніж затягувати з візитом до онколога через острах і поступити в клініку вже із запущеною картиною. Крім того, кожна наступна стадія раку лікується в рази дорожче, тому логічніше почати терапію на початковому етапі і витратити на це ще невеликі гроші.

— А буває ж і такий прояв канферофобіі: людина навмисно веде фанатично здоровий спосіб життя, дотримується дієти, їсть ананаси і броколі?

— Фанатизм не є корисним ні за яких обставин, навіть в турботі про власне здоров’я. Впадаючи в крайнощі і слідуючи принципам здорового харчування, можна непомітно прийти до інших проблем з психічним здоров’ям. Наприклад, орторексії — нав’язливого бажання харчуватися виключно правильними продуктами. Це досить молодий розлад харчової поведінки і поки що офіційно не визнаний, але часто використовується фахівцями. Схильні до в орторексії вважають, що харчуються правильно, а насправді тільки обмежують себе в корисних речовинах і роблять свій раціон не зовсім повноцінним. Так, всі ми знаємо, що краще виключити канцерогени. Але не перегинайте палицю і намагайтеся тримати все в балансі: поведінку і харчування, турботу про своє здоров’я і тривогу. Коли є привід, то варто потривожитися і звернутися за допомогою, а коли приводу немає, зберігайте здоровий глузд і не удавайтеся до фанатизму.

 width=

— Чим може бути корисна канцерофобия?

— Ви здали кров на онкомаркери, пройшли КТ і отримали свіжі результати. Ви прийняли душ і помолилися перед сном. Ви живете сьогоднішнім днем — і це найцінніша поведінка для канцерофоба. Якщо після всього цього у вас залишаються сумніви і підозри — вирушайте до онкологів, вони дадуть чітку відповідь на підставі досліджень. Розкажуть про планові перевірки на найближчий рік, щоб ви були впевнені у власному здоров’ї і завтрашньому дні. Особливо це важливо для тих, хто знаходиться в зоні ризику, має негативну генетику або залишив хворобу за плечима. Достовірна інформація від лікаря повинна заспокоїти і налаштувати на виконання плану «чекапів».

— Що ви порадите людям, які надто тривожаться за своє здоров’я і бояться одного разу почути про онкологію?

— Страхи — це в’язниця, яку ми створюємо власноруч. Але ми в змозі і зруйнувати її. Якщо десь в боці боляче — не бійтеся, це не обов’язково рак. Робіть регулярні обстеження організму відповідно до розкладу, але не частіше. Критично ставтеся до інформації, що надходить з інтернету, від оточуючих і навіть до негативних думок з власної голови. Інформування та просвіта — наше все. Дізнайтеся про другу думку лікаря, якщо сумніваєтеся в першій. Запитайте про третю думку лікаря, якщо перші дві не збігаються. Однак в певний момент важливо зупинитися, відпустити тривожність і довіритися.

 

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Лікуємо без черг! Лікування
19.04.2024

Лікуємо без черг!

Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, що утворюють пухлину. Відсутність лікування призводить тільки до одного результату – загибелі хворого. Тому, абсолютно логічно, що дізнавшись про діагноз, хочеться якнайшвидше розпочати лікування. Завдяки ефективно налагодженому процесу і можливості проведення лікування на двох лінійних прискорювачах, у 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 відсутні черги. […]

Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Доверху