Головна/Метастази при раку: причини появи і їх особливості
11.04.2024

Метастази при раку: причини появи і їх особливості

У всьому світі онкологічні захворювання є одними з найбільш вивчених серед усіх патологій людського організму. Проведено безліч досліджень, отримано величезну кількість результатів і висновків, але точна причина їх виникнення так і не визначена. Крім первинної ракової пухлини, існує також загроза поширення патологічного процесу в організмі людини – метастазування. Саме метастази, в більшості випадків, призводять до летального результату захворювання.

У перекладі з давньогрецької метастази позначають «переміщення». Це вторинні вогнища росту практично будь-якого злоякісного новоутворення, які розвиваються внаслідок переміщення по організму людини ракових клітин з первинного вогнища. Така «міграція» найчастіше відбувається по судинах кровоносної та/або лімфатичної систем, після порушення цілісності судин в їх місці зіткнення зі злоякісним новоутворенням. Як правило, метастази розвиваються в лімфатичних вузлах, печінці, легенях, хребті і навіть в головному мозку.

Онкологічний процес може привести до пересування патологічних клітин по організму досить швидко, але якщо організм має хорошу опірність, такі клітини нейтралізуються і не приводять до розвитку метастаз. Клінічні прояви метастатичного процесу можуть виникати в різний час, це залежить від типу пухлини, безлічі факторів і індивідуальних особливостей організму. Часто перші ознаки метастаз з’являються через 1-2 роки після розвитку первинного вогнища онкологічного процесу, коли знижується загальний або місцевий імунітет і резерви на боротьбу з патологічними процесами вичерпані. Метастази призводять до порушення нормального функціонування практично всіх життєво важливих органів, а також супроводжуються сильним болем, що призводить до необхідності безпосереднього лікування болю.

метастазирование рака

З кожним роком методи лікування раку удосконалюються, приносячи все кращі результати, і на сьогоднішній день в розвинених країнах онкологічне захворювання вже не вважається вироком. Цей діагноз змінює життя людини, але за допомогою сучасних методик можливо перемогти захворювання і зберегти якість і повноцінність життя на довгі роки. Але через погану поінформованість людей і халатне ставлення до свого здоров’я, в нашій країні онкологічні захворювання виявляються вже на пізніх стадіях, коли вірогідність присутності метастаз дуже висока.

Швидкість прояву клінічних ознак перших метастазів залежить від виду пухлини і ступеня диференціації її тканин.

Частота і особливості метастазування залежать від наступних факторів:

  • На якій стадії раку розпочато лікування
  • Форма зростання онкологічного захворювання і гістологічні характеристики

Існує поверхнева форма раку, при якому пухлина розташована на слизової (НЕ метастазують багато років), і інвазивна форма (інфільтративний рак), коли пухлина проросла в стінку органу і поширилася на м’язові шари і прилеглі тканини (дає ранні метастази).

  • Локалізація пухлини
  • Характер і обсяг проведеного радикального лікування (найбільш сприятливі прогнози при комбінованих методах)
  • Вік пацієнта (в молодому організмі метастази розвиваються швидше і мають тяжкий перебіг)

Як відомо, первинне онкологічне новоутворення піддається лікуванню більш результативно, але своєчасно виявлений метастатичний рак і правильна стратегія лікування також може дати хороший результат. Найбільш ефективно комбіноване лікування. Воно передбачає застосування хіміотерапії, променевої терапії та хірургічного методу в певній послідовності, яка визначається індивідуально для кожного пацієнта, і може доповнюватися іншими методами. Наприклад, точність і технологічність сучасного методу локальної терапії – томотерапії, яка вже доступна і в Україні, дозволяє одночасно опромінювати і первинне злоякісне новоутворення і метастази, з контролем потрібної дози опромінення для кожного новоутворення і захистом прилеглих до пухлин тканин і органів.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху