Головна/Міфи про променеву терапію
11.04.2024

Міфи про променеву терапію

З кожним днем ​​технології і методи лікування розвиваються, а можливості для максимально ефективного і атравматичного лікування зростають. Людство впоралося з такими колись невиліковними захворюваннями як чума, тиф, сифіліс і поліомієліт, але що стосується раку – він все ще вселяє в очі людей жах.

На сьогоднішній день існує три основні методи лікування онкологічних захворювань: хірургічне лікування, променева терапія і хіміотерапія. Ці методи не взаємовиключні, а скоріше навпаки – найбільш часто використовуються доповнюючи один одного. Але якщо говорити про наслідки лікування раку, чомусь у свідомості людей вони головним чином лякають одними і тими ж: випаде волосся, нудота, рак може повернутися, небезпека для знаходяться поруч людей …

Важливо пам’ятати, що про всі можливі наслідки в повній мірі може розповісти тільки фахівець, грунтуючись на конкретному випадку – вид раку, локалізації, методі або методах лікування. Наприклад, при хіміотерапії, коли йде вплив препаратів, що гальмують поділ пухлинних клітин або необоротно ушкоджують їх, частіше спостерігаються системні побічні реакції – випадання волосся, нудота, блювота, зміни крові.

У разі променевої терапії вплив локалізовано, тому виникають місцеві побічні реакції, такі як почервоніння і запалення шкіри в області впливу і інші порушення, які залежать від місця розташування пухлини, яких із застосуванням сучасних технологій зараз можливо мінімізувати або уникнути зовсім.

Найбільш поширені помилки про променеву терапію
Хірургічне видалення пухлини ефективніше, ніж променева терапія
Важливо розуміти, що найбільш дієвий метод усунення пухлини визначається індивідуально, після ряду обстежень, і часто включає в себе комбінування різних методик, які в підсумку дадуть потрібний результат. Думка, що найефективніше просто «вирізати» пухлина, є помилковим. У ряді випадків, хірургічне втручання може спричинити за собою ряд неминучих ускладнень, які можна виключити, використовуючи метод променевої терапії.
Наприклад, при раку передміхурової залози: у малому тазі знаходиться велике скупчення нервових закінчень, які не можливо не пошкодити використовуючи хірургічний метод, це призведе до ряду ускладнень і дисфункцій, які можна уникнути при променевої терапії.
Перед іонізуючим опроміненням (яке використовується при променевої терапії) медичні фізики контурних онкологічне освіту і розробляють індивідуальний план опромінення, захищаючи здорові тканини і органи, які розташовані навколо пухлини. Це дає можливість уникнути небажаних наслідків зовсім, або мінімізувати їх.
Променева терапія – це боляче
У більшості пацієнтів проведення курсу променевої терапії не супроводжується якими-небудь неприємними відчуттями, і це навіть викликає ряд питань з розряду «А чи ефективно це, якщо я нічого не відчуваю?». Деякі пацієнти розповідають про появу почуття тепла чи поколювання в області впливу випромінювання. Згодом на шкірі опромінюється поступово з’являється сухість, печіння, свербіж або запалення. І хоча дані симптоми можуть бути неприємними, вони, як правило, не є критичними, як при інших видах онкологічного лікування. З шкірними реакціями допоможуть впоратися спеціальні косметичні засоби або ліки, про які розповість доктор.
Після променевої терапії людина радіоактивний і небезпечний для оточуючих
При проведенні променевої терапії радіоактивність організму ніяк не збільшується. Випромінювання потрапляє в організм тільки в момент роботи апарату. Після його виключення будь-якого випромінювання в організмі не залишається. Для того, щоб зберегти нормальний, звичний ритм свого життя, дуже важливо розповісти родичам, друзям і колегам, що ніякого ризику впливу випромінювання на них немає.

Якщо проводиться тільки променева терапія, то випадання волосся на голові не відбувається. Можливо випадання волосся в пахвовій западині або на сосках (при опроміненні раку грудей), проте після завершення лікування вони виростають знову. Хибне уявлення про обов’язкове облисінні при радіотерапії обумовлено тим, що багато людей плутають даний метод лікування з хіміотерапією.

Хіміотерапія (прийом хімічних препаратів) є системним лікуванням, а значить впливає на весь організм. Тому під час лікування часто виникає облисіння. Променева терапія – це метод місцевого лікування, тобто випромінювання концентрується тільки в області злоякісної пухлини. Саме тому волосся на голові випадати не можуть, звичайно ж за винятком радіотерапії пухлин голови або шиї.

Імовірність виникнення нудоти і блювоти залежить від локалізації онкоутворення і підвищується паралельно зі збільшенням дози випромінювання і площі опромінюваних тканин. Наприклад, при променевої терапії ранніх стадій раку грудей опроміненню піддається лише молочна залоза і поруч розташовані лімфатичні вузли, це не викликає нудоти або блювоти. Але якщо лікування піддається прогресуючий рак грудей, коли пухлина вже поширюється за межі молочної залози, блювота і нудота можуть виникати, особливо при опроміненні органів шлунково-кишкового тракту, головного мозку і печінки.

Також як і у випадку облисіння, важливо розуміти, що такі побічні реакції можуть виникати при одночасному проведенні хіміотерапії і променевої терапії, оскільки вони властиві деяким хіміопрепаратів.

Рак завжди повертається (рецидиви)

Імовірність існує, але таке поширена думка швидше засноване на тому, що в нашій країні рак найчастіше діагностується на пізніх стадіях. У випадках, коли проводиться лікування I стадії, при якій ракові клітини ще не подолали захисний тканинний бар’єр і не проникли в лімфатичну або кровоносну судину, можна не побоюватися рецидиву або метастаз. Але точно визначити дійсне поширення пухлинного процесу проникли окремі ракові клітини в лімфатичні шляхи і вийшли вони за межі променевого впливу – важко. Тому всі пацієнти, які закінчили лікування, перші 2 роки підлягають обов’язковим оглядам через кожні 3 місяці.

 

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Пухлина головного мозку. Перші симптоми та лікування Лікування
23.05.2024

Пухлина головного мозку. Перші симптоми та лікування

Пухлина головного мозку – це група внутрішньочерепних новоутворень, які можуть уражати як церебральні тканини, так і залози мозку, його оболонки, кровоносні судини чи нерви. Пухлина може бути доброякісною (відрізняється повільним зростанням і чіткими межами) та злоякісною (коли новоутворення швидко розвивається та проникає у здорові області мозку). Пухлини у головному мозку утворюються шляхом неконтрольованого посиленого поділу […]

Безоплатне видалення новоутворень шкіри Лікування
21.05.2024

Безоплатне видалення новоутворень шкіри

Були часи, коли родимку вважали ознакою привабливості й домальовували мушки на обличчі. На даний час вже відомо, – чим більше родимок, то більша ймовірність, що якась із них почне перероджуватися у небезпечну меланому. Родимка – пігментне новоутворення коричневого або темно- коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. І кожна родимка має свій […]

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі. Лікування
18.05.2024

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі.

На щастя, сьогодні існує багато ефективних методів боротьби з онкологічними захворюваннями. ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЇ Лікування онкології залежить від стадії захворювання, локалізації та типу раку, а також від загального стану пацієнта. Серед основних методів лікування онкології можна виділити: – Хірургічне лікування: виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується при ранніх стадіях раку та при […]

Рак завжди повертається!? Лікування
16.05.2024

Рак завжди повертається!?

На щастя, це твердження абсолютно не відповідає дійсності. Методи лікування онкозахворювань постійно вдосконалюються, що дозволяє повністю знищити ракові клітини. Однак, навіть одна життєздатна клітина пухлини може дати початок новому новоутворенню, що обумовить рецидив онкологічної хвороби. Це дуже ускладнює розуміння пацієнтами того, коли вони дійсно можуть бути вилікувані, а коли все ще мають підвищений ризик рецидиву […]

Доверху