Головна/Молекулярна діагностика: у кожного нашого пацієнта своя хвороба
11.04.2024

Молекулярна діагностика: у кожного нашого пацієнта своя хвороба

Саме слово «різні» багато в чому пояснює складність онкологічного лікування. Рак — збірна назва для більш ніж сотні різних (!) захворювань. Серед них також існують різні (!) типи пухлин, з якими необхідно боротися. І, звичайно, всі люди різні (!). Простими словами, це і є відповідь на питання, чому лікування часто буває багатоетапним і тривалим і чому немає однієї «чудо-таблетки». Така вже природа раку.

Наше тіло складається з клітин, які безперервно діляться і оновлюються. Це нормально. У наших генах фрагменти ДНК (ДНК — молекула, «цеглинка», з якої будується тіло кожної живої істоти), які розташовані в ядрі клітини, визначають, коли клітина повинна ділитися або оновлюватися. Якщо це відбувається в інший спосіб, ненормальний і хаотичний, може розвинутися злоякісна пухлина.

Ось чому вчені прагнуть проникнути глибше в клітку людського організму, і бурхливий розвиток генетики відкриває сьогодні перед пацієнтами все нові і нові можливості. Якщо до кінця минулого століття в онкологічному лікуванні використовувалися хіміотерапія, променева терапія і хірургія, то в останні десятиліття з’являються і інші методи для боротьби з раком на різних стадіях.

 width=«Майбутнє за молекулярною діагностикою, — стверджує наш клінічний онколог Анатолій Палюх. — Ми вже можемо використовувати генетичну інформацію для визначення підтипу виявленого раку і зв’язати її з прогнозом; зрозуміти, наскільки ймовірно — подіє певне лікування чи ні. Як для пацієнток з метастатичним раком молочної залози, так з і іншими видами раку, ми все більше заглиблюємося в аналіз характеристик новоутворення».

Коли відомі важливі біологічні характеристики пухлини, можливо провести цільове лікування: наприклад, пухлина виявиться чутливою до гормональної терапії, а не до хіміотерапії, — у такому випадку можна буде уникнути хіміотерапії, яка впливає на весь організм.

Молекулярна діагностика набирає обертів, і наші онкологи працюють над індивідуальними методами лікування раку.

Наприклад, рак грудей може бути чутливим до гормонів або нечутливим до гормонів. Чутливість — це означає, що статеві гормони, такі як естроген і прогестерон, можуть стимулювати ріст утворення. Білок HER2 також грає роль у розвитку пухлини.
Якщо пухлина позитивна по HER2, значить у ній присутній надмірна кількість білка HER2. Якщо білок HER2 не міститься в надлишку, ми називаємо це HER2-негативною пухлиною. Якщо білок HER2 не присутній у надлишку і пухлина нечутлива до гормонів (естрогену і прогестерону), ми говоримо про потрійний негативний рак грудей.

Однак тепер нам відомо, що, крім гормонів і HER2, важливі й інші характеристики, такі як наявність або відсутність PD-L1, мутацій (дефектів) генів BRСA1 / 2 і PIK3CA. Ми знаємо про ці характеристики вже кілька років і застосовуємо молекулярну діагностику широко і успішно, щоб підібрати для конкретного пацієнта цільове ефективне лікування.

Можливо, пройде ще небагато часу, вчені зроблять нові відкриття, і ми зможемо розрізняти більше підгруп. І тоді будуть доступні все більш і більш персоніфіковані варіанти лікування, що дасть нашим пацієнтам кращий прогноз.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Урологія у TomoClinic: Кому показано, коли потрібно звертатися та з якою метою? Лікування
9.03.2025

Урологія у TomoClinic: Кому показано, коли потрібно звертатися та з якою метою?

Урологія — це медична галузь, яка займається діагностикою та лікуванням захворювань сечостатевої системи у чоловіків та захворювань сечовидільної системи у жінок. У TomoClinic ми пропонуємо сучасний підхід до урологічних проблем, забезпечуючи високий рівень медичної допомоги для пацієнтів різного віку.  Кому варто звертатися до уролога? Чоловікам: для профілактики та лікування захворювань передміхурової залози, сечового міхура, нирок, […]

дікап
Гліб Вовна
Доверху