Головна/Чи може стрес спровокувати розвиток раку?
11.04.2024

Чи може стрес спровокувати розвиток раку?

Сьогодні все частіше можна почути думку про те, що повсякденний стрес є одним з головних чинників розвитку онкологічних захворювань.

Ми спробуємо розібратися в цьому питанні і з’ясувати: наскільки значимий цей фактор і чи можна його уникнути.

У широкому сенсі під стресом слід розуміти весь спектр реакцій організму на несприятливі впливи навколишнього середовища. Але найчастіше стресом називають неприємні переживання, які супроводжують все наше життя: втрати, сімейні сварки, проблеми на роботі, особистісні переживання і навіть дрібні побутові неприємності. Багато хто вірить в те, що такі переживання не просто можуть провокувати розвиток онкозахворювань, а й є одним з провідних факторів. Ця ідея ґрунтується на тому, що після установки діагнозу пацієнти оцінюють своє життя і знаходять в ній масу несприятливих подій, що сталися протягом 1-2 років перед виявленням захворювання. Однак це не більше, ніж логічна помилка, адже «після» зовсім не обов’язково означає «внаслідок». Крім того, не варто забувати про те, що життя будь-якої людини багата різноманітними подіями, в тому числі і негативними.

Якщо звернутися до наукової точки зору, то єдиної думки серед науковців щодо питанні впливу стресу на розвиток пухлин на сьогоднішній день не існує. Різноманітні дослідження (як статистичні на великих вибірках пацієнтів, так і лабораторні на тварин) найчастіше показують протилежні результати, що не дає можливості однозначної відповіді, проте дозволяє зробити деякі висновки.

По-перше, накопичений стрес знижує захисні сили організму. Відбувається це як на фізіологічному рівні, так і на поведінковому. Багато людей, які відчувають тривалий стрес, починають вести нездоровий спосіб життя: переїдають, зловживають алкоголем, починають палити або курять більше, ніж зазвичай, гірше сплять і менше рухаються. Таким чином, стрес опосередковано сприяє виникненню факторів, що провокують онкозахворювання.

По-друге, ступінь впливу стресу на ризик виникнення пухлин занадто перебільшена в масовій свідомості. Вчені стверджують, що набагато більше значення мають куріння, підвищена маса тіла, вплив ультрафіолету і онкогенні віруси (такі як папіломавірус або віруси гепатитів).

Але головне, про що потрібно пам’ятати, – це те, що неможливо побудувати своє життя так, щоб бути застрахованим від стресу. Більш того, часто стрес буває корисним: він відіграє значиму роль в адаптаційних процесах, активізує організм і мобілізує внутрішні і зовнішні ресурси. Тому будь-кому, хто піклується про своє здоров’я, необхідно зосередитися не на тому, як застрахуватися від стресу, а на тому, щоб навчитися з ним справлятися.

stop-stress.jpg

Те, як людина реагує на стрес називається «копінг». Копінг включає в себе всі зовнішні (поведінка) і внутрішні (думки, емоції) дії, які робить людина, щоб впоратися зі стресом. Вироблення ефективної копінг-стратегії дозволяє ефективно розподілити ресурси і успішно подолати негативні життєві ситуації. Безумовно, копінг-стратегії повинні бути індивідуальними: то, що допомагає одному, зовсім необов’язково допоможе іншому. Однак ми можемо привести найбільш загальні рекомендації щодо того, як ефективно справлятися зі стресом:

Займайтеся спортом

Численні дослідження показують, що фізична активність не тільки сприяє зміцненню захисних сил організму, але і допомагає впоратися з накопиченим стресом. Не обов’язково ставити олімпійські рекорди, досить займатися тим видом фізичної активності, яка приносить вам задоволення.

Шукайте позитивну соціальну підтримку

Як і будь-яку ношу, стрес легше перенести, якщо розділити його з кимось. Добре, якщо у вас близькі люди, яким ви можете довірити свої тривоги і занепокоєння. При цьому важливо, щоб ці люди заряджали вас оптимізмом і впевненістю, а не сумнівалися в ваших силах.

Опануйте навички управління своїм тілом: релаксація, аутотренінг, йога, медитація

Стресовий стан часто супроводжується м’язовою напругою, особливо в області шиї, плечей і спини. Навчившись розслабляти м’язи, ви зможете знизити рівень тривожності. Такі вправи вимагають певної практики і регулярності, зате з часом починають приносити результат і задоволення.

Корегуйте свій світогляд

Є певні риси характеру, які сприяють успішному подоланню стресових ситуацій, наприклад, оптимізм і гумор. Виробивши у себе такі риси, можна навчитися легше сприймати несприятливі життєві обставини.

Незайвим буде так само позбутися перфекціонізму, який дуже часто веде до емоційного вигоряння, і навчитися випускати емоції замість того, щоб стримувати їх в собі.

Навчіться повноцінно відпочивати

Правильний відпочинок також є хорошим способом подолати стрес. Необхідно вміти обмежувати себе в роботі і приділяти час самому собі. Корисним буде заняття хобі, повноцінний сон, проведення часу з сім’єю.

Обмежте вживання стимуляторів (кава, сигарети) і алкоголю

Звичайно, в короткочасній перспективі ці речовини можуть надати вам сил і енергії, проте при тривалому вживанні їх ефект змінюється на протилежний.

Зверніться до психолога

Зрештою, якщо ви відчуваєте, що не здатні впоратися з ситуацією самостійно, подумайте про звернення до фахівця. Психолог пояснить, що з вами відбувається, допоможе розібратися у ваших почуттях, навчить необхідним вправами і дасть можливість виплеснути емоції.

pokalyuhin.jpg

Автор статті: Антон Покалюхін, психолог “Українського Центру Томотерапії”

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху