МРТ молочних залоз: коли, кому, навіщо?
УЗД молочних залоз і мамографія — всесвітньо визнаний стандарт діагностики і скринінгу для всіх жінок. Ми сподіваємося, що вам про це відомо, і ви регулярно проходите обстеження, рекомендовані для вашого віку.
Однак є ще один сучасний метод, про який ви, можливо, не знали, який може допомогти саме у вашій ситуації і дасть лікарям відповідь на багато питань. Таке дослідження називається МРТ молочних залоз, і ми вам про нього розповімо, розглянемо всі моменти, які можуть бути важливі для вас.
Що таке магнітно-резонансна терапія (МРТ) молочних залоз?
Дослідження МРТ сьогодні в усьому світі лікарі застосовують для діагностики багатьох захворювань. В основі методу лежить використання потужного магнітного поля і спеціальних комп’ютерних програм. В результаті можемо отримати детальні зображення практично всіх частин тіла, внутрішніх органів. На безпеці методу ми ще зупинимося, а зараз просто відзначимо, що в МРТ немає рентгенівського випромінювання, і проходити його можна стільки раз, скільки це необхідно.
Саме МРТ грудей дає дуже цінну інформацію про стан молочних залоз, яку неможливо отримати, використовуючи тільки УЗД або мамографію. Ви повинні розуміти, що МРТ не замінює ці дослідження. Воно також не може замінити біопсію залози, коли ми беремо шматочок тканини, щоб виконати її аналіз під мікроскопом. МРТ саме доповнює, дає лікарям необхідні відомості, коли для повної ясності недостатньо результатів мамографії та УЗД.
Чи потрібно вам пройти МРТ молочних залоз? В яких випадках призначаємо?
- Скринінг для жінок, які перебувають у групі ризику по раку молочної залози: мають високі шанси розвитку цього захворювання.
Як правило, такий ризик пов’язаний із сімейною історією, коли близькі — мама, бабуся або сестра — хворіли на рак грудей. Причому зверніть увагу, що це можуть бути і родичі з боку вашого батька, наприклад тітка, двоюрідні брат (зустрічається рак грудей і у чоловіків) або сестра. Якщо в сім’ї є жінки, які перенесли рак яєчників, ваш ризик також збільшується. Ми радимо звернутися до досвідчених діагностів-рентгенологів. Наші фахівці проаналізують історію вашої родини і визначать, чи підходить вам скринінг МРТ. Залежно від ряду факторів, ми також можемо рекомендувати вам пройти спеціальний генетичний тест. Все вирішується індивідуально на консультації з лікарем.
- Визначення стадії захворювання: поширеності пухлини після підтвердження діагнозу раку грудей.
Це необхідно для того щоб консиліум фахівців розробив правильну тактику лікування. Тобто лікарям потрібно знати:
– наскільки велика пухлина і чи зачіпає вона основний м’яз;
– чи є пухлина в другій молочній залозі;
– чи поширилася пухлина на лімфатичні вузли.
- При проведенні хіміотерапії для пацієнток, які отримують неоад’ювантну (передопераційну) хіміотерапію.
У ряді випадків рак грудей лікують, застосовуючи спеціальні хіміотерапевтичні препарати, перш ніж провести операцію з видалення пухлини. Це і називається неоад’ювантною хіміотерапією. МРТ ми використовуємо для оцінки відповіді пухлини на таке лікування: лікарі бачать, чи зменшилася пухлина і наскільки; визначають, коли починати наступний етап, — хірургію.
- Перед проведенням операції з видалення пухлини.
МРТ дає хірургу-онколога дуже важливу інформацію при плануванні операції, щоб фахівець міг максимально зберегти форму і об’єм молочної залози.
- Контроль після хірургічного лікування.
За результатами МРТ лікар може оцінити стан молочних залоз після операції, виключити рецидив пухлини.
- Скринінг для жінок з дуже щільною тканиною молочної залози.
Нерідко в таких випадках мамографія буває недостатньо інформативною. Провівши додатково МРТ, досвідчений лікар-діагност бачить повну картину, отримує всі відомості про стан молочних залоз пацієнтки.
- Оцінка стану імплантатів молочної залози.
МРТ— це краще дослідження для визначення цілісності силіконових імплантатів.
- Подальша оцінка підозрілих ділянок, які спостерігаються за результатами мамографії або УЗД.
Іноді відхилення від норми неможливо повністю оцінити за допомогою проведення тільки ультразвуку або додаткової мамографії. У таких випадках ми застосовуємо МРТ, щоб остаточно визначити, чи необхідна біопсія.
- Оцінка стану молочних залоз, якщо проводилися реконструктивні (відновні) операції грудей.
МРТ молочних залоз завжди проводиться з внутрішньовенним введенням спеціальної речовини.
Така речовина називається контрастом. При проведенні МРТ з контрастом фахівці отримують дуже чіткі зображення: контрастна речовина дозволяє підсвітити і посилити видимість всіх структур.
Чи безпечно МРТ молочних залоз?
Дослідження не представляє ніякої загрози здоров’ю, якщо ви будете дотримуватись відповідних правил. Контрастна речовина також абсолютно безпечна: не викликає алергії і виводиться з організму досить швидко.
Існують лише кілька факторів, які можуть зробити обстеження МРТ небажаним. Розкажіть лікарю, якщо у вас є:
- кардіостимулятор;
- затиск аневризми головного мозку (металевий затиск на кровоносній судині в головному мозку);
- імплантована інсулінова помпа для лікування діабету;
- вушний імплантат;
- імплантовані стрижні для стабілізації хребта;
- неконтрольований гастроезофагеальний рефлюкс (стан, що викликає сильну печію);
- еспандер тканин з магнітним портом після мастектомії.
Крім того, повідомте лікаря, якщо ви вагітні.
Як довго триває МРТ?
Виділіть 1,5 години свого часу для обстеження МРТ молочної залози. У більшості випадків процедура займає від 45 до 60 хвилин, протягом яких фахівці одержують кілька десятків зображень.
Підсумуємо. Коли вам потрібно поговорити з лікарем про проведення МРТ молочних залоз?
Показання до МРТ грудей:
- скринінг в групі ризику;
- визначення стадії хвороби;
- визначення відповіді пухлини на передопераційну хіміотерапію;
- контроль як перед, так і після хірургічного лікування;
- обстеження жінок з імплантатами молочних залоз;
- сумнівні «знахідки» при мамографії або УЗД молочних залоз.
Важливо. В даний час МРТ молочних залоз є нерідко необхідним, але все ж додатковим методом і, як правило, не використовується для первинної діагностики. Однак сьогодні онкологічна наука розвивається стрімко.
На думку відомого австрійського професора радіології Томаса Хельбіча (Медичний університет Відня), вже в 2025 році ситуація зміниться. Оскільки для жінок зі щільною тканиною молочних залоз мамографія малоінформативна, таким пацієнткам буде рекомендований МРТ як перший метод скринінгу. Також дуже вірогідний варіант, при якому МРТ грудей буде рекомендований як перший метод діагностики для жінок з високим ризиком виникнення раку молочних залоз.
Тепер ви знаєте багато про МРТ молочних залоз: коли, чому і кому ми рекомендуємо це дослідження. У нашому центрі ви можете пройти МРТ грудей комфортно, безпечно, на найсучаснішому апараті і під контролем лікарів-рентгенологів, які мають колосальний досвід.
Щоб отримати інформацію і записатися на консультацію, телефонуйте: 0 800 30 15 03 — дзвінок безкоштовний з мобільних і стаціонарних телефонів по Україні.