Ми розповімо про рак грудей: що відрізняє «інвазивний» і рак «на місці» та від чого залежить лікування
Чи знаєте ви, що існують різні види онкологічної патології молочної залози? Що кожен випадок унікальний і що тип раку грудей і тактику лікування фахівці визначають на основі всіх характеристик пухлини? Що в однієї жінки можуть бути різні типи раку одночасно?
У статті ви знайдете відповіді на ці питання. Дізнаєтеся більше про онкологічне захворювання грудної залози, яке зустрічається найчастіше, — рак.
Походження та поширення раку молочної залози
Рак грудей здебільшого може бути:
- протоковий — виникає в молочних протоках залози;
- дольковий — виникає в одній або декількох дольках грудної залози.
Поширюватися рак грудей може також по-різному.
Карцинома — це ще один термін для позначення злоякісної пухлини.
Карцинома іn situ (від лат. «на місці») — означає, що рак обмежений тим місцем, де він виник, не проникає через базальну мембрану в кровоносні і лімфатичні судини. Це один з найбільш ранніх і сприятливих варіантів онкопатології, який відповідає нульовій стадії захворювання.
Інвазивна карцинома — означає, що рак поширився в грудях. Метастазуючи, пухлина може потім поширюватися за межі молочної залози в інші органи.
Відповідно, виділяють протокову і долькову карциноми іn situ, протокову і долькову інвазивні карциноми.
Типи раку молочної залози
Протокова карцинома in situ (DCIS) — як ви вже прочитали вище, це початкова стадія захворювання, при якій у протоках грудної залози знаходяться ракові клітини, але вони ще не прорвалися в навколишні тканини і судини.
Інвазивна протоковая карцинома — означає, що рак виник у протоках молочної залози і поширюється в прилеглі тканини. Пухлина зазвичай швидко збільшується і відчувається як затвердіння в грудях. Цей вид найбільш поширений і зустрічається в 75% випадків.
Інвазивний лобулярний (дольковий) рак — тип онкологічної патології, який розвивається в молочних залозах і часто може відчуватися як виражений набряк грудей.
Дольковий рак in situ (LCIS) — можлива передракова стадія, розвивається в дольках грудей. Може носити мультифакторний характер (в одній залозі — кілька пухлин). Зустрічається не дуже часто.
Є також кілька більш рідкісних видів раку молочної залози
Карцинома запальна — швидкозростаюча форма раку молочної залози. Груди здаються запаленими, тому що шкіра над ними стає почервонілою, з набряками, з підвищеною місцевою температурою. Нагадує клінічні прояви маститу.
Рак соска (рак Педжета) — форма раку молочної залози, яка може бути in situ або інвазивною. Симптоми захворювання зазвичай включають: виділення з соска, лускату ранку в області соска і нерідко ущільнення в грудях.
Типи раку грудей у чоловіків
Рак грудей у чоловіків часто розташовується поруч із соском, тому що саме там знаходиться велика частина тканини грудної залози. Зустрічається досить рідко і може бути спадковим. Ризик поширення пухлини в навколишні тканини і метастазування у чоловіків вище, ніж у жінок.
Чи залежить вибір тактики лікування від типу раку грудної залози?
На це питання нам відповів завідувач хірургічним відділенням TomoClinic, лікар-мамолог Дмитро Караськов:
— Залежить, проте не тільки від гістології. Більшою мірою — від біологічних молекулярних характеристик пухлини, які ми визначаємо за допомогою спеціальних імуногістохімічних методів. В даний час такі дослідження є обов’язковим стандартом, що дає можливість підібрати правильне лікування.
Хотів би ще раз нагадати, щоб ви не забували про регулярні обстеження молочної залози, які включають — в залежності від віку та сімейного історії — мамографію, УЗД грудей, консультацію фахівця. Піклуйтеся про себе і залишайтеся здоровими!