Головна/Трохи про музику, диригента і оркестр, або Що таке мультидисциплінарність?
11.04.2024

Трохи про музику, диригента і оркестр, або Що таке мультидисциплінарність?

Сьогодні це може здатися неймовірним, але ще кілька десятиліть тому рак не лікували за допомогою поєднання методів — використовували один спосіб. Історія боротьби з грізною хворобою така, що тільки у другій половині ХХ століття лікарі в розвинених країнах світу почали застосовувати комплексний підхід: поетапно методи, які зараз вже стали класичними, — хірургію, хіміотерапію, променеву терапію. Тобто пацієнта лікував не один фахівець, а декілька, і це була справжня командна робота, яка призвела до значного прогресу в онкології.

Чим складніше і глибше ставали наукові знання про рак, тим далі збільшувалася команда, у центрі якої знаходився пацієнт. Вже не міг фахівець одноосібно приймати рішення про тактику лікування. Розробка правильного плану з послідовним застосуванням різних методів ставала спільним завданням лікарів різних профілів. Для цього збиралася міждисциплінарна онкологічна комісія. Саме мультидисциплінарність лежить в основі останніх досягнень у лікуванні раку.

Сьогодні онкологія — одна з наук, що найбільш бурхливо розвивається. Методи, які ще недавно були інноваційними (таргетна терапія, імунотерапія) в провідних онкоцентрах світу використовують широко і успішно, а міжнародні протоколи коректують буквально кожні три місяці. Ось чому не може один лікар знати всі нюанси і не має морального права брати на себе відповідальність за життя пацієнта. Тільки робота багатопрофільного онкологічного консиліуму, на якому різні фахівці збираються разом, щоб розробити для кожного пацієнта оптимальний план діагностики, лікування і подальшого спостереження, приведе до успіху.

 width=

У нашому центрі в таку мультидисциплінарну комісію входять: клінічний онколог, хірург, променевий терапевт, хіміотерапевт, патолог, лікарі «вузьких» профілів (онкогінеколог, проктолог, уролог та інші — залежить від специфіки захворювання). Причому саме клінічний онколог, фахівець, який першим консультує пацієнта, збирає і виносить на консиліум всю необхідну інформацію, керує роботою комісії — «диригує оркестром».

А як працює оркестр?

Яскраву паралель провів директор TomoClinic Володимир Ященко:
«Уявіть злагоджену гру симфонічного оркестру. Навіть людина, у якої не дуже розвинений музичний слух, відчує енергетику і силу, якщо це справжній, зіграний колектив. Здавалося б, все просто, проте за майстерністю стоїть величезна багаторічна праця команди музикантів на чолі з диригентом.

Будь-який з учасників оркестру (скрипка, флейта, тромбон, віолончель та ін.) — напевно суперпрофесіонал і може віртуозно зіграти свою партію, але тільки злагоджена робота під керівництвом диригента дає нам можливість почути мелодію, а не какофонію.

Так само відбувається і при лікуванні раку. Клінічний онколог — це диригент, який на підставі обраної “партитури” (рекомендований у конкретній ситуації світовий протокол) керує “солістами”, — хірургом, хіміотерапевтом, променевим терапевтом і т. і. Завжди!

Потрібно відразу розуміти, яку “мелодію” ми очікуємо почути, хто диригент цього “оркестру”, який досвід і скільки “концертів зіграно”. Лікування будь-якого типу раку — це тільки робота “сімфонічного оркестру” з високопрофесійним “диригентом”: консиліум лікарів у складі клінічного онколога (“диригента”), хірурга, хіміотерапевта, променевого терапевта, патолога і, в залежності від ситуації, ще багатьох “вузьких” фахівців.

Звичайно, в медицині є “музика для одного виконавця”: наприклад, апендицит — “партія” хірурга. Однак до онкології це не має відношення. Лікування раку — завжди робота “оркестру”. Варто одному, навіть віртуозному виконавцю, випасти із загального ритму, і все піде не так, як потрібно. А ми несемо відповідальність за здоров’я і життя пацієнтів».

Таким чином, на питання про те, що може привести до успіху в боротьбі з раком, сучасна онкологія дає однозначну відповідь — це спільна участь у лікуванні пацієнта фахівців різних профілів, залучення «вузьких» спеціалістів, причому не тільки гінеколога, уролога або проктолога, а і психолога, дієтолога та навіть вчених-генетиків.

Такий підхід відповідає рекомендаціям міжнародних асоціацій боротьби з раком. Тобто мультидисциплінарність — найважливіша умова якості та ефективності лікування різних онкологічних захворювань.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху