Головна/Трохи про музику, диригента і оркестр, або Що таке мультидисциплінарність?
11.04.2024

Трохи про музику, диригента і оркестр, або Що таке мультидисциплінарність?

Сьогодні це може здатися неймовірним, але ще кілька десятиліть тому рак не лікували за допомогою поєднання методів — використовували один спосіб. Історія боротьби з грізною хворобою така, що тільки у другій половині ХХ століття лікарі в розвинених країнах світу почали застосовувати комплексний підхід: поетапно методи, які зараз вже стали класичними, — хірургію, хіміотерапію, променеву терапію. Тобто пацієнта лікував не один фахівець, а декілька, і це була справжня командна робота, яка призвела до значного прогресу в онкології.

Чим складніше і глибше ставали наукові знання про рак, тим далі збільшувалася команда, у центрі якої знаходився пацієнт. Вже не міг фахівець одноосібно приймати рішення про тактику лікування. Розробка правильного плану з послідовним застосуванням різних методів ставала спільним завданням лікарів різних профілів. Для цього збиралася міждисциплінарна онкологічна комісія. Саме мультидисциплінарність лежить в основі останніх досягнень у лікуванні раку.

Сьогодні онкологія — одна з наук, що найбільш бурхливо розвивається. Методи, які ще недавно були інноваційними (таргетна терапія, імунотерапія) в провідних онкоцентрах світу використовують широко і успішно, а міжнародні протоколи коректують буквально кожні три місяці. Ось чому не може один лікар знати всі нюанси і не має морального права брати на себе відповідальність за життя пацієнта. Тільки робота багатопрофільного онкологічного консиліуму, на якому різні фахівці збираються разом, щоб розробити для кожного пацієнта оптимальний план діагностики, лікування і подальшого спостереження, приведе до успіху.

 width=

У нашому центрі в таку мультидисциплінарну комісію входять: клінічний онколог, хірург, променевий терапевт, хіміотерапевт, патолог, лікарі «вузьких» профілів (онкогінеколог, проктолог, уролог та інші — залежить від специфіки захворювання). Причому саме клінічний онколог, фахівець, який першим консультує пацієнта, збирає і виносить на консиліум всю необхідну інформацію, керує роботою комісії — «диригує оркестром».

А як працює оркестр?

Яскраву паралель провів директор TomoClinic Володимир Ященко:
«Уявіть злагоджену гру симфонічного оркестру. Навіть людина, у якої не дуже розвинений музичний слух, відчує енергетику і силу, якщо це справжній, зіграний колектив. Здавалося б, все просто, проте за майстерністю стоїть величезна багаторічна праця команди музикантів на чолі з диригентом.

Будь-який з учасників оркестру (скрипка, флейта, тромбон, віолончель та ін.) — напевно суперпрофесіонал і може віртуозно зіграти свою партію, але тільки злагоджена робота під керівництвом диригента дає нам можливість почути мелодію, а не какофонію.

Так само відбувається і при лікуванні раку. Клінічний онколог — це диригент, який на підставі обраної “партитури” (рекомендований у конкретній ситуації світовий протокол) керує “солістами”, — хірургом, хіміотерапевтом, променевим терапевтом і т. і. Завжди!

Потрібно відразу розуміти, яку “мелодію” ми очікуємо почути, хто диригент цього “оркестру”, який досвід і скільки “концертів зіграно”. Лікування будь-якого типу раку — це тільки робота “сімфонічного оркестру” з високопрофесійним “диригентом”: консиліум лікарів у складі клінічного онколога (“диригента”), хірурга, хіміотерапевта, променевого терапевта, патолога і, в залежності від ситуації, ще багатьох “вузьких” фахівців.

Звичайно, в медицині є “музика для одного виконавця”: наприклад, апендицит — “партія” хірурга. Однак до онкології це не має відношення. Лікування раку — завжди робота “оркестру”. Варто одному, навіть віртуозному виконавцю, випасти із загального ритму, і все піде не так, як потрібно. А ми несемо відповідальність за здоров’я і життя пацієнтів».

Таким чином, на питання про те, що може привести до успіху в боротьбі з раком, сучасна онкологія дає однозначну відповідь — це спільна участь у лікуванні пацієнта фахівців різних профілів, залучення «вузьких» спеціалістів, причому не тільки гінеколога, уролога або проктолога, а і психолога, дієтолога та навіть вчених-генетиків.

Такий підхід відповідає рекомендаціям міжнародних асоціацій боротьби з раком. Тобто мультидисциплінарність — найважливіша умова якості та ефективності лікування різних онкологічних захворювань.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Безоплатне видалення новоутворень шкіри Лікування
21.05.2024

Безоплатне видалення новоутворень шкіри

Були часи, коли родимку вважали ознакою привабливості й домальовували мушки на обличчі. На даний час вже відомо, – чим більше родимок, то більша ймовірність, що якась із них почне перероджуватися у небезпечну меланому. Родимка – пігментне новоутворення коричневого або темно- коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. І кожна родимка має свій […]

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі. Лікування
18.05.2024

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі.

На щастя, сьогодні існує багато ефективних методів боротьби з онкологічними захворюваннями. ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЇ Лікування онкології залежить від стадії захворювання, локалізації та типу раку, а також від загального стану пацієнта. Серед основних методів лікування онкології можна виділити: – Хірургічне лікування: виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується при ранніх стадіях раку та при […]

Рак завжди повертається!? Лікування
16.05.2024

Рак завжди повертається!?

На щастя, це твердження абсолютно не відповідає дійсності. Методи лікування онкозахворювань постійно вдосконалюються, що дозволяє повністю знищити ракові клітини. Однак, навіть одна життєздатна клітина пухлини може дати початок новому новоутворенню, що обумовить рецидив онкологічної хвороби. Це дуже ускладнює розуміння пацієнтами того, коли вони дійсно можуть бути вилікувані, а коли все ще мають підвищений ризик рецидиву […]

Чому обирають нас? Життя Клініки
8.05.2024

Чому обирають нас?

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – це передова клініка, яка спеціалізується на діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань. Наша місія – обʼєднати передові технології та експертний підхід, щоб забезпечити нашим пацієнтам найкращу можливу медичну допомогу та підтримку. Чому ж пацієнти обирають 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜: ми надаємо повний цикл діагностики та лікування онкологічних захворювань в одному місці; ми зібрали найкращу команду майстрів лікарської […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху