Головна/Новини світової онкології. Лід і полум’я: протипухлинна відповідь імунної системи
11.04.2024

Новини світової онкології. Лід і полум’я: протипухлинна відповідь імунної системи

Про гаряче і холодне в онкології

Злоякісні пухлини поділяють на гарячі та холодні типи за сприйнятливістю до імунотерапії. Гарячі більш чутливі до імунотерапії, тоді як холодні не викликають необхідної для лікування реакції імунної системи.

Так звані «гарячі» пухлини «пронизані» певними імунними клітинами. Цей взвод імунної армії не вбиває пухлину, а, навпаки, як прихований ніндзя, може мобілізуватися з потужним запальним вибухом. «Гарячі» пухлини часто мають безліч мутацій: у них накопичуються поломки ДНК, що змушує ракові клітини продукувати специфічні молекули на своїй клітинній поверхні.

Ці молекули роблять пухлину більш уразливою для розпізнавання імунною системою і, таким чином, з більшою ймовірністю викликають сильну імунну відповідь і, як наслідок, сприйнятливість до імунотерапії. Серед злоякісних утворень вважаються «гарячими»: рак сечового міхура, голови та шиї, рак нирки, рак печінки, меланома, недрібноклітинний рак легені та ін.

Також існують «холодні» пухлини, які нагадують неприступну фортецю, оточену ровом. У їхніх «стінах» мало клітин, що дозволяють мобілізувати імунну відповідь. У топі «крижаних брил»: гліобластома, рак яєчників, передміхурової залози та підшлункової залози.

Запалити «холодне серце» та зупинити ріст пухлини

Однією із серйозних задач для вчених стала доставка імунотерапевтичних засобів до «холодних» пухлин. Дослідники з британського Ноттінгемського університету, китайських Університету Нінбо та Сільськогосподарського університету Шаньсі зробили важливий крок у вирішенні цієї проблеми.

Вчені виявили паразита, здатного допомогти у боротьбі з такими пухлинами. Дослідження опубліковано в журналі Journal for ImmunoTherapy Cancer

Зазначається, що паразит Toxoplasma gondii живе в організмі та може виділяти велику кількість білків для протидії його імунному захисту. У ході експерименту над мишами дослідники створили мутантний штам цього паразита, здатність до розмноження якого була обмежена. За допомогою ін’єкції фахівці ввели його безпосередньо в холодні пухлини гризунів (такі новоутворення не запалені та не провокують імунну відповідь). У результаті вдалося «запалити холодне серце», тобто почалося запалення у місці пухлини, підвищилася ефективність імунних контрольних точок, і виживання тварин збільшилося. Зростання пухлин сповільнилося.

Онкологи сподіваються, що найближчим часом вдасться розробити схеми лікування «холодних» пухлин для людей. Новий метод дозволить також лікувати карциному простати та багато новоутворень у дітей.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху