Головна/Панічні атаки — ворог, з яким можна потоваришувати
11.04.2024

Панічні атаки — ворог, з яким можна потоваришувати

Напади страху і деякі фізичні симптоми, що виникають при цьому — так виглядає панічна атака, яка досить часто зустрічається у онкопацієнтів. Абсолютно раптово може проявитися прискорене серцебиття, запаморочення, нудота, оніміння рук або ніг, вас кидає в піт і тремтять кінцівки. Перша думка, яка з’являється при цьому в голові у хворого: «Я зійшов з глузду», «Мені погано, я вмираю», «Це інсульт або інфаркт». Тому звернутися до близьких, лікаря і психолога в такий момент буде абсолютно не зайвим. Саме так часто й роблять онкопацієнти, звертаючись до психолога TomoClinic Антона Покалюхіна. Саме з ним ми сьогодні і поговоримо про те, що таке панічна атака (ПА) і як з нею впоратися.

Кожна третя людина хоча б раз у житті відчувала ПА, але тільки у 3% населення такий стан проявляється часто і регулярно. Людина постійно чекає нового нападу і загальне її самопочуття від цього тільки страждає, виливаючись у панічний розлад (ПР). При цьому стані пацієнт часто робить якісь певні дії для захисту організму: дзвонить у швидку, приймає певне положення тіла, вимірює тиск. Може виникнути і агорафобія — тривога людини в небезпечному місці, де ПА повторюється, а допомогу можуть вчасно не надати. З таким «набором» страхів, тривог і паніки пацієнт вважає за краще залишатися вдома, часто набирає телефонний номер невідкладної допомоги.

Які ж причини появи панічних атак у онкопацієнтів?

До виживання нас підготувала еволюція. Стрес переживається хворим, виливаючись у ПР і активну роботу серцево-судинної системи, м’язів (ефект «бий-біжи»). Навіть коли онкопацієнту повідомляють діагноз, часто відзначається тахікардія, туман в голові, дискомфорт у всьому тілі. А мозок миттєво трактує ці симптоми як тривожні і починає включати паніку. Це додатково посилює симптоматику, і коло замикається: одне перетікає в інше, а зупинити цей кругообіг пацієнтові досить складно.

Як вирішити ситуацію?

Шкода, що до психолога людина з ПА йде в останню чергу, пройшовши коло інших фахівців і почавши приймати препарати, які абсолютно не допомагають при атаках. Самовиліковування при ПР не відбувається або відбувається в рідкісних випадках, тому людина може страждати роками і не знаходити вирішення проблеми. Допомагає психотерапія: гайди американського National Insitute of Mental Health і британського National Institute for Health and Care Excellence говорять про те, що психіатр може призначити спеціальні препарати, якщо ПР відбувається часто і результату від спілкування з психологом немає. Однак ці ліки часто не вирішують проблеми з ПА і можуть лише скоротити симптоми.

Багато в чому ефективна когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) — доказовий метод, основа якого така: ми поводимо себе незалежно від подій, зате ми поводимося залежно від думок про них. Також самопочуття і поведінка — речі взаємозалежні, тому онкопацієнт має навчитися контролювати думки, не піддаватися легко негативу, сміливо зустрічати звичні для паніки фізичні симптоми та не вчиняти традиційних для самозахисту дій. У цьому може суттєво допомогти саме когнітивно-поведінковий терапевт.

Чи можна онкопацієнту впоратися з ПА самостійно?

Так, якщо вони не так сильно позначаються на функціонуванні всього організму. Медитація, релаксація, майндфулнесс допомагають впоратися з панічними атаками. Кидайте виклик не тільки онкології, а й своїм страхам — і ви обов’язково зможете їх подолати!

 

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Паліативна допомога в онкології Лікування
8.11.2024

Паліативна допомога в онкології

Паліативна допомога в онкології: важливість паліативної допомоги для поліпшення якості життя пацієнтів на пізніх стадіях хвороби. Паліативна допомога в онкології забезпечує неоціненну підтримку пацієнтам на пізніх стадіях захворювання, покращуючи їхню якість життя. Основна мета паліативної допомоги — не боротьба з раком як таким, а зменшення симптомів, таких як біль, слабкість, нудота, а також поліпшення емоційного […]

СЕРЬОГІНА
Наталія Серьогіна
Генетичні мутації та рак Лікування
5.11.2024

Генетичні мутації та рак

Генетичні мутації та рак: як генетичні фактори впливають на розвиток раку та можливості персоналізованої медицини. Генетичні мутації грають вирішальну роль у розвитку раку, впливаючи на роботу клітин та здатність організму контролювати їхній ріст. Мутації можуть бути як спадковими, так і набутими. Спадкові мутації передаються від батьків, і вони становлять близько 5-10% усіх випадків раку. Наприклад, […]

Генетичні мутації та рак
Степан Крулько
Лінійний прискорювач: головні переваги Лікування
21.10.2024

Лінійний прискорювач: головні переваги

Сучасний лінійний прискорювач – це високотехнологічний апарат для променевої терапії, який дозволяє максимально точно впливати на пухлину, захищаючи здорові тканини. Завдяки цій технології лікування стає ефективнішим, комфортнішим і менш травматичним для пацієнта. У TomoClinic ми застосовуємо найновіші моделі прискорювачів, включно з Elekta Synergy, що забезпечує високоточне опромінення з мінімальним впливом на здорові тканини завдяки інтегрованій […]

лікар 12
Микола Гуменюк
TomoClinic – це не просто клініка, а місце, де пацієнта супроводжують на кожному етапі. Лікування
20.10.2024

TomoClinic – це не просто клініка, а місце, де пацієнта супроводжують на кожному етапі.

Вибір місця для лікування онкології – це не просто рішення, а крок, який може вплинути на всю подальшу історію вашого здоров’я. У TomoClinic ми переконані, що правильний вибір допоможе не лише ефективніше боротися з хворобою, а й полегшить шлях до одужання завдяки підтримці професійної команди. Важливо обирати клініку, яка спеціалізується саме на вашому типі захворювання. […]

лікар 18
Алла Кухар
Доверху