Головна/Панічні атаки — ворог, з яким можна потоваришувати
11.04.2024

Панічні атаки — ворог, з яким можна потоваришувати

Напади страху і деякі фізичні симптоми, що виникають при цьому — так виглядає панічна атака, яка досить часто зустрічається у онкопацієнтів. Абсолютно раптово може проявитися прискорене серцебиття, запаморочення, нудота, оніміння рук або ніг, вас кидає в піт і тремтять кінцівки. Перша думка, яка з’являється при цьому в голові у хворого: «Я зійшов з глузду», «Мені погано, я вмираю», «Це інсульт або інфаркт». Тому звернутися до близьких, лікаря і психолога в такий момент буде абсолютно не зайвим. Саме так часто й роблять онкопацієнти, звертаючись до психолога TomoClinic Антона Покалюхіна. Саме з ним ми сьогодні і поговоримо про те, що таке панічна атака (ПА) і як з нею впоратися.

Кожна третя людина хоча б раз у житті відчувала ПА, але тільки у 3% населення такий стан проявляється часто і регулярно. Людина постійно чекає нового нападу і загальне її самопочуття від цього тільки страждає, виливаючись у панічний розлад (ПР). При цьому стані пацієнт часто робить якісь певні дії для захисту організму: дзвонить у швидку, приймає певне положення тіла, вимірює тиск. Може виникнути і агорафобія — тривога людини в небезпечному місці, де ПА повторюється, а допомогу можуть вчасно не надати. З таким «набором» страхів, тривог і паніки пацієнт вважає за краще залишатися вдома, часто набирає телефонний номер невідкладної допомоги.

Які ж причини появи панічних атак у онкопацієнтів?

До виживання нас підготувала еволюція. Стрес переживається хворим, виливаючись у ПР і активну роботу серцево-судинної системи, м’язів (ефект «бий-біжи»). Навіть коли онкопацієнту повідомляють діагноз, часто відзначається тахікардія, туман в голові, дискомфорт у всьому тілі. А мозок миттєво трактує ці симптоми як тривожні і починає включати паніку. Це додатково посилює симптоматику, і коло замикається: одне перетікає в інше, а зупинити цей кругообіг пацієнтові досить складно.

Як вирішити ситуацію?

Шкода, що до психолога людина з ПА йде в останню чергу, пройшовши коло інших фахівців і почавши приймати препарати, які абсолютно не допомагають при атаках. Самовиліковування при ПР не відбувається або відбувається в рідкісних випадках, тому людина може страждати роками і не знаходити вирішення проблеми. Допомагає психотерапія: гайди американського National Insitute of Mental Health і британського National Institute for Health and Care Excellence говорять про те, що психіатр може призначити спеціальні препарати, якщо ПР відбувається часто і результату від спілкування з психологом немає. Однак ці ліки часто не вирішують проблеми з ПА і можуть лише скоротити симптоми.

Багато в чому ефективна когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) — доказовий метод, основа якого така: ми поводимо себе незалежно від подій, зате ми поводимося залежно від думок про них. Також самопочуття і поведінка — речі взаємозалежні, тому онкопацієнт має навчитися контролювати думки, не піддаватися легко негативу, сміливо зустрічати звичні для паніки фізичні симптоми та не вчиняти традиційних для самозахисту дій. У цьому може суттєво допомогти саме когнітивно-поведінковий терапевт.

Чи можна онкопацієнту впоратися з ПА самостійно?

Так, якщо вони не так сильно позначаються на функціонуванні всього організму. Медитація, релаксація, майндфулнесс допомагають впоратися з панічними атаками. Кидайте виклик не тільки онкології, а й своїм страхам — і ви обов’язково зможете їх подолати!

 

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Перші ознаки раку Лікування
4.06.2024

Перші ознаки раку

Функціонування нашого організму – складна, унікальна, а інколи непередбачувана система. Наше тіло складається з трильйонів клітин. Кожна клітина має ядро, всередині якого є гени. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих інструкцій і ми залишаємося здоровими. Якщо спростити, то гени — це ділянки молекули ДНК, які містять інформацію […]

чернги ш
Олег Черниш
Біопсія щитовидної залози Лікування
31.05.2024

Біопсія щитовидної залози

Сьогодні патології щитоподібної залози досить часто зустрічаються серед захворювань. До 70 років більшість населення стикається з даним захворюванням. Біопсія щитовидної залози – це забір невеликих зразків тканини з щитовидної залози для проведення лабораторних досліджень. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною. Для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Вузли щитоподібної […]

blyaher
Анна Бляхер
Доверху