Головна/Перелік можливих реакцій органів після променевої терапії
11.04.2024

Перелік можливих реакцій органів після променевої терапії

Сучасна променева терапія, і відповідно її наслідки, значно відрізняються від зразків попередніх поколінь. Удосконалилися не тільки самі апарати, але і методи доставки дози опромінення до мішені (пухлини).
Зараз променева терапія проводиться з візуалізацією локалізацій пухлини, а точність націлювання іонізуючого випромінювання прораховується настільки, що прилягаючі до пухлини тканини і органи практично не зачіпаються.
На застарілих апаратах для променевої терапії немає технологічних можливостей убезпечити розташовані поблизу до пухлини органи, і тим більше тканини. На кобальтових апаратах дистанційної променевої терапії, наприклад, 40% дози опромінення припадає на шкіру. Це все призводить до тяжких і тривалим постпроменевих реакцій.
У цій статті описані можливі реакції органів після сучасної променевої терапії, які мають короткочасний характер.

Можливі реакції горла та порожнини рота

Якщо Вам опромінюють щелепно-лицеву ділянку або шию, у деяких випадках може виникати почервоніння і запалення слизової оболонки ясен, порожнини рота і горла, а також з’явитися сухість у роті.

Ви зможете покращити своє самопочуття, якщо будете виконувати наведені нижче рекомендації:

Відмовтесь від паління і алкоголю під час лікування, оскільки вони також викликають подразнення і сухість слизової оболонки порожнини рота.

Полощіть порожнину рота не менше ніж 6 разів на день (після сну, після кожного прийому їжі, на ніч). Розчин для полоскання повинен бути кімнатної температури або охолоджений. Якими саме розчинами краще полоскати порожнину рота, можна дізнатися у лікаря.

Два рази на день акуратно, не притискаючи сильно, чистіть зуби м’якою щіткою або ватняним тампоном (після використання щітку ретельно промийте і зберігайте в сухому вигляді).

Проконсультуйтеся зі стоматологом щодо підбору необхідної зубної пасти. Вона не повинна подразнювати слизову оболонку.

Якщо ви користуєтеся протезами, знімайте їх перед проведенням сеансу променевої терапії. У разі натирання протезами ясен, краще взагалі тимчасово відмовитися від їх використання.

Можливі реакції молочної залози

При проведенні променевої терапії на пухлини молочної залози найбільш частими побічними ефектами є зміни шкіри. Під дією променевої терапії в області молочної залози можуть виникати больові відчуття і набряки, які після завершення лікування зникнуть або поступово зменшаться.

Опромінена молочна залоза іноді може збільшитися (внаслідок накопичення рідини) або зменшитися (внаслідок фіброзу тканин). У ряді випадків ці деформації молочної залози можуть зберегтися на все подальше життя. Променева терапія може призводити до погіршення рухливості плеча.

Уникайте підняття важких предметів (не більше 6-7 кг), енергійних рухів та рухів, які потребують значних зусиль (штовхання, тяга), а також носіння сумки через плече на боці опроміненої молочної залози.

Не дозволяйте вимірювати артеріальний тиск, а також робити ін’єкції (брати кров) в руку на стороні опромінення.

Не носіть прикрас, які щільно прилягають, на цій руці.

При випадковому пошкодженні шкіри руки – обробіть рану спиртом (але не спиртовою настоянкою йоду!) і заклейте її бактерицидним пластиром або накладіть пов’язку.

Захищайте руку від попадання сонячних променів.

Підтримуйте свою оптимальну вагу шляхом збалансованого харчування з низьким вмістом солі і високим вмістом клітковини.

Можливі реакції органів грудної клітини

Після проходження курсу променевої терапії у Вас може ускладнитись ковтання в зв’язку з променевим запаленням слизової стравоходу.

Ви можете полегшити прийом їжі, якщо будете:

  • їсти частіше;
  • малими порціями;
  • розбавляючи густу і розрізаючи тверду їжу на маленькі шматочки.

Перед їжею можете проковтнути невеликий шматочок вершкового масла для полегшення ковтання.

Можливі реакції прямої кишки

При променевому лікуванні прямої кишки можуть з’явитися біль і кров’янисті виділення, особливо при ускладненій дефекації. Для того щоб не допустити або зменшити ці явища, з перших днів лікування необхідно проводити попередження запорів.

Протягом першого тижня необхідно перейти на дієтичне харчування (стіл 4-5). Їжу приймати частіше, невеликими порціями, до 4-5 разів на день. Вона повинна бути відвареною або приготовленою на пару, та натертою на тертці.

Необхідно виключити смажене, солоне, гостре, кисле.

При появі здуття живота, проносу – виключити молочні продукти. Можна приймати вегетаріанські супи на слабкому м’ясному або рибному бульйоні, каші, киселі, парові страви з нежирних сортів м’яса у вигляді кнелей, суфле, фрикадельок, котлет, пюре, нежирну відварну рибу, пшеничний хліб з вищих сортів борошна (бажано у вигляді сухарів), свіжий сир.

Що можна вживати:

  • відвари чорниці, черемхи, шипшини, стиглих груш, гранатів, некислих яблук;
  • міцний чай;
  • какао на воді;
  • чорна кава;
  • з вин – кагор.

Більшість пацієнтів добре переносять 2-3 яйця не круто зварених і у вигляді парових омлетів.

Рекомендується обмежити прийом цукру, а вершкове масло вживати у готових стравах.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Чи підвищують грудні імплантати ризик виникнення раку молочної залози? Лікування
27.09.2024

Чи підвищують грудні імплантати ризик виникнення раку молочної залози?

Грудні імплантати давно стали популярним варіантом як для відновлення після мастектомії, так і для естетичних операцій. Разом із цим виникає запитання: чи впливають вони на ризик розвитку раку молочної залози? Це природно викликає хвилювання, тому важливо розуміти, що говорять наукові дані. Грудні імплантати не підвищують ризик виникнення раку молочних залоз. Жінки з імплантатами мають приблизно […]

караськов
Дмитро Караськов
In situ – Що Це Означає? Лікування
23.09.2024

In situ – Що Це Означає?

Термін “in situ” може здаватися складним для багатьох пацієнтів, які зустрічають його у своїх медичних висновках. Однак, це поняття має велике значення, оскільки вказує на початковий етап розвитку патології. Давайте розглянемо, що саме стоїть за цим терміном і чому він важливий для вашого здоров’я. Що Таке “In Situ”? “Іn situ” означає “на місці” і використовується […]

In situ – Що Це Означає?
Степан Крулько
Як зменшити ризики виникнення раку простати? Лікування
17.09.2024

Як зменшити ризики виникнення раку простати?

Рак простати — це поширене захворювання серед чоловіків, яке часто розвивається без помітних симптомів на ранніх стадіях. Проте своєчасна діагностика та профілактика можуть значно знизити ризик його виникнення та підвищити шанси на успішне лікування. Як лікар, я рекомендую звертати увагу на основні профілактичні заходи. Регулярна фізична активність відіграє ключову роль у підтриманні здоров’я. Навіть помірні […]

Як зменшити ризики виникнення раку простати?
Степан Крулько
Як зберегти та підтримувати чоловіче здоров’я Лікування
13.09.2024

Як зберегти та підтримувати чоловіче здоров’я

Чоловіче здоров’я потребує комплексного підходу для його підтримки та збереження. Профілактика відіграє важливу роль у попередженні захворювань, і регулярні медичні огляди є ключовим кроком для раннього виявлення проблем. Після 40 років рекомендується звертати увагу на здоров’я простати, рівень тестостерону та серцево-судинну систему. Своєчасні обстеження, такі як аналіз крові та перевірка артеріального тиску, допоможуть уникнути багатьох […]

Як зберегти та підтримувати чоловіче здоров’я
Степан Крулько
Доверху