Головна/Томотерапія (TomoTherapy) – це прорив в боротьбі з онкологією?
11.04.2024

Томотерапія (TomoTherapy) – це прорив в боротьбі з онкологією?

Томотерапія – це установка для променевої терапії, оснащена технологією комп’ютерної томографії з можливістю робити знімки КТ. Слово «томотерапія» складається з двох слів – Tomo і Therapy. «Томо» – це тонке перетин, тонкий зріз чогось, а «терапія» означає лікування. Зовні установка Томотерапіі схожа на Комп’ютерний томограф (КТ). Ця радіотерапевтична система фокусується на ворожій цілі і «бомбить» її десятками тисяч потужних променів радіації в усіх напрямках з розшаруванням на безліч зрізів по всій панорамі, розгорнутої на 360 ° так, що ніяка «деталь» не може залишитися «за кадром». Через це Томотерапію часто називають «шаровим лікуванням».

Ще одне назв методу – спіральна Томотерапія. Променевої випромінювач робить плавні кругові обертання навколо пацієнта, а стіл з пацієнтом переміщається горизонтально, створюючи ефект спірального руху. При цьому комп’ютер безперервно відстежує інтенсивність дози опромінення, площа і форму його застосування. Апарат оснащений спеціальним пристроєм для візуалізації, виявлення та перевірки локалізації (місцезнаходження) пухлинних тканин. Взявши пухлина під приціл, коректуючи за допомогою вбудованого спірального комп’ютерного томографа по зображеннях, що допомагає чітко утримувати вогнище ураження в фокусі за мить до початку сеансу, що обертаються промені з високою точністю потрапляють на хвору тканину відповідно до обраної та затвердженої схеми лікування. При цьому вплив на суміжні з пухлиною здорові тканини виявляється нікчемним. Тому цей метод також називають променевою терапією з модульованим інтенсивністю (IMRT: Intensity Modulated Radiation Therapy).

Томотерапія – це справжній прорив в лікуванні онкологічних захворювань, а в окремих випадках Томотерапія взагалі нічим незамінна. З появою цього методу значно зросли шанси успішної боротьби навіть з дуже розрослися злоякісними пухлинами, при цьому вогнища патології отримують призначені для них дози радіоактивного випромінювання в повному обсязі, а здорові органи щадятся і практично не зачіпаються. Найвища точність дозування опромінення дозволяє застосовувати Томотерапію для лікування навіть супроводжувався метастазами органів. Якщо в до-томотерапевтіческіе часи для лікувальної атаки на внутрішню пухлина, що захопила велику площу, були потрібні довгі і важкі сеанси опромінень, то з появою Томотерапіі зцілення або значного прогресу в лікуванні можливі за набагато коротший час. Протягом всього одного сеансу Томотерапія може охоплювати цілі «розсипи» пухлин, а потім у лікарів є можливість відслідковувати найтонші нюанси в зміні розмірів і локалізації пухлин після проведеного сеансу.

Лікування раку за допомогою Томотерапії (TomoTherapy)

Томотерапія раку включає в себе системний підхід до лікувального процесу – від попереднього планування лікування до контролю його результатів і адаптивної терапії. Для розробки плану лікування і визначення кількості необхідних сеансів опромінення, попередньо робиться комп’ютерна томографія (КТ) вогнища ураження в тривимірному зображенні. В процесі Томотерапіі розміри пухлини будуть зменшуватися, тому перед початком кожного сеансу КТ будуть повторювати з метою коригування точності опромінення, підвищення ефективності лікування і зниження впливу на прилеглі здорові тканини. Постійний контроль за розташуванням пацієнта і чітка звірка локалізації, розмірів і форми пухлини методом накладення друг на друга одержуваних кожен раз зображень, знижує ступінь похибки до мінімуму – від 2 мм в області голови та шиї до менше 5 мм в області тіла. Саме тому Томотерапія називається Променевої терапією з візуальним контролем (IGRT: Image Guided Radiation Therapy).

Залежно від прийнятого лікарем-радіологом плану лікування, перш за все, кількості сеансів, лікування раку може зайняти у хворого від декількох днів до декількох місяців. Всі ці дані будуть скрупульозно фіксуватися і перевірятися для здійснення суворого контролю за ходом і результатами лікування.

Сеанси Томотерапіі зазвичай призначаються щодня, проводяться вони амбулаторно і займають не більше 20 хвилин.

Те, чого немає в інших. При всьому тому, що є в традиційній радіотерапії, Томотерапія має низку незаперечних переваг, серед яких:

– Ювелірне визначення місцезнаходження пухлини, надточне радіоактивне опромінення вогнища патології, збереження навіть поблизу прилеглих тканин здоровими;

– Інтенсивно модулированная, тобто рухлива, перетворюються, підлаштовуватися під потреби лікування, променева терапія. При Томотерапіі інтенсивність радіоактивного випромінювання регулюється кутом опромінення, а промені фокусуються строго на пухлини, який би химерної форми вона не була. Забійну силу опромінення отримує рак, а не здорові тканини і органи пацієнта;

– Не зачіпаючи серце і легені, Томотерапія може охоплювати відразу велику площу онкопроцесу – 160х40 см і знищувати цілі колонії пухлин за один сеанс.

Томотерапія здатна боротися з такими видами раку, до яких ще недавно не можна було «достукатися» традиційним радіовипромінювальних обладнанням або скальпелем – пухлини хребта, ураження кісткового мозку, трубчастих кісток, рак слизових оболонок, пухлини голови, шиї, первинний рак всіх частин тіла, множинні вузли , метастазне рак, рак простати та ін. Томотерапія застосовна при новоутвореннях найскладніших форм і в важкодоступних місцях розташування, а у випадках, коли пацієнт уже піддавався традиційної променевої терапії і отримав максимально можливу дозу опромінення, Томотерапія стає єдиним варіантом боротьби з рецидивом.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Перші ознаки раку Лікування
4.06.2024

Перші ознаки раку

Функціонування нашого організму – складна, унікальна, а інколи непередбачувана система. Наше тіло складається з трильйонів клітин. Кожна клітина має ядро, всередині якого є гени. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих інструкцій і ми залишаємося здоровими. Якщо спростити, то гени — це ділянки молекули ДНК, які містять інформацію […]

чернги ш
Олег Черниш
Біопсія щитовидної залози Лікування
31.05.2024

Біопсія щитовидної залози

Сьогодні патології щитоподібної залози досить часто зустрічаються серед захворювань. До 70 років більшість населення стикається з даним захворюванням. Біопсія щитовидної залози – це забір невеликих зразків тканини з щитовидної залози для проведення лабораторних досліджень. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною. Для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Вузли щитоподібної […]

blyaher
Анна Бляхер
Доверху