Поєднання методів призводить до успіху лікування — це хіміопроменева терапія
Все частіше онкологи використовують одночасно хіміотерапію і променеву терапію. Це світовий стандарт для лікування цілого ряду злоякісних пухлин. Про те, які захворювання лікують за допомогою хіміопроменевої терапії, як проходить процес, як наші фахівці допомагають пацієнтам подолати побічні явища, а також про ефективність комбінованої терапії, розповіла завідувачка хіміотерапевтичним відділенням TomoClinic Оксана Фрідман.
У яких випадках ви призначаєте хіміопроменеву терапію?
Найчастіше ми застосовуємо цей метод для пацієнток з раком шийки матки, якщо хвороба не метастатична, але в пухлинний процес втягнута велика зона і лімфатичні вузли і є ризики для проведення операції. Як правило, це 2-а або 3-я стадія. Основним методом залишається променева терапія, однак при додаванні хіміотерапії ефективність вище, відповідь на лікування краща.
Скільки курсів хіміотерапії отримують пацієнтки? Як проходить комбіноване лікування?
П’ять курсів: кожен — один раз на тиждень. Зазвичай починають променеву терапію, і ми відразу, буквально на наступний день, плануємо хіміотерапію. До кінця тижня пацієнтка встигає отримати і променеве навантаження на тлі хіміотерапії, і необхідну дозу опромінення. Раз на тиждень поєднує сеанс: вранці — хіміотерапія; потім у призначений час — променева терапія. Тобто за весь період радіотерапії — п’ять введень хіміотерапії.
Скільки триває сеанс хіміотерапії?
Введення нешвидке, триває близько 4-х годин.
Чому процедура займає стільки часу?
Це робиться для того щоб максимально убезпечити нирки. Протягом процедури пацієнтка отримує велике водне навантаження, що необхідно для захисту нирок. Тому весь процес триває приблизно 4 години. А саме препарати хіміотерапії капають протягом години. Крім того, обов’язково вводимо спеціальні ліки проти нудоти.
Жінка може одужати після такого лікування — без операції?
Так! Йдеться саме про зцілення. При 2-й або 3-й стадії після проведення хіміопроменевої терапії пацієнтка може бути повністю позбавлена від хвороби. Коли в пухлинну зону залучені лімфовузли, а видалити їх оперативно неможливо, ми проводимо опромінення в поєднанні з хіміотерапією, і тоді операція не потрібна.
При яких ще захворюваннях ви застосовуєте хіміопроменеву терапію? Чи є відмінності в режимі введення?
При раку органів голови-шиї — якщо пухлина місцево-поширена, залучені судини, суміжні органи, які неможливо прооперувати. Це ротова порожнина, ротоглотка: коли велика область ураження, хіміопроменева терапія стає рятівною альтернативою. Хіміотерапію на тлі радіотерапії проводимо відповідно до сучасних міжнародних стандартів — 2-3 введення з інтервалом у три тижні. Доведено, що такий графік (велика доза один раз на три тижні) дає найкращий результат.
Наші показники не відрізняються від світових — 70% пацієнтів повністю виліковуються.
Рак шийки матки і рак органів голови-шиї — основні напрямки. Також використовуємо хіміопроменеву терапію при лікуванні пухлин стравоходу (якщо вражена верхня третина і неможлива операція), при раку сечового міхура, раку легень 2-й або 3-й стадій (при неможливості хірургічного втручання). Препарати, дози, тривалість лікування — все чітко прописано в протоколах, яких ми дотримуємося.
Чи вживаєте ви заходи, щоб допомогти пацієнтам легше перенести лікування, впоратися з побічними явищами?
Обов’язково проводимо терапію проти нудоти кілька днів поспіль після отримання хіміотерапії. На 2-й або 3-й день даємо водне навантаження, щоб полегшити пацієнтові роботу нирок. Особливо важливі підтримуючі процедури при лікуванні пухлин голови-шиї, тому що побічні явища можуть бути нелегкими. Ми робимо все можливе, щоб пом’якшити їх: проводимо внутрішньовенні вливання, переводимо на рідкі поживні суміші, призначаємо знеболюючі препарати. Обов’язково госпіталізуємо таких пацієнтів на весь період лікування. Вони вимагають більшої уваги, догляду, виходжування, постійного контролю аналізів. Для них розробляємо спеціальне індивідуальне меню: все перетерте, збите — для того щоб людина могла самостійно їсти і не відчувати болю.
Ми завжди поруч, готові лікувати, в усьому допомагати і підтримувати наших пацієнтів.
