Головна/Правильна організація сну дає сили для боротьби з онкологією
11.04.2024

Правильна організація сну дає сили для боротьби з онкологією

Багато з тих, хто тільки зіткнувся з онкологічним діагнозом або вже проходить лікування, відчувають порушення сну. Це може бути викликано як загальною тривогою, так і впливом медпрепаратів або інших способів лікування.
Незважаючи на те, що розлади сну можуть вимагати медичної допомоги або індивідуальної роботи з психологом, дотримання деяких рекомендацій може допомогти краще засипати і менше прокидатися серед ночі.

Сон — багато в чому такий же умовний рефлекс, як і багато інших. Тому для його налагодження важливо дотримуватися деяких правил, які допомагають закріпити в організмі певні зв’язки між сном і оточенням.

Гігієна сну починається зі створення відповідних для нього умов:

  • Спальню і ліжко в ній використовувати тільки для сну і сексуальних відносин. Не варто використовувати те місце, де ви спите, для інших цілей: перегляду телевізора, читання, ігор з дітьми. Важливо, щоб спальня асоціювалася у вашого організму в першу чергу зі сном.
  • Повітря під час сну має бути комфортної температури, досить свіжим і вологим.
  • Подбайте про те, щоб під час сну в ваші очі потрапляла мінімальна кількість світла: вимкніть всю техніку, закрийте вікна щільними шторами. Якщо немає такої можливості, купіть спеціальну пов’язку на очі.
  • Подбайте також і про зручне ліжко, матрац, подушку.

Дуже важливо мати правильні ритуали перед сном і пов’язану з ними поведінку:

ложиться спать и вставать в одно и то же время

  • Базове правило: лягати спати і вставати в один і той же час. При цьому лягати спати тільки тоді, коли відчуваєте себе сонним (не раніше певного часу, але можна пізніше). А ось вставати — чітко у встановлений час незалежно від того, виспалися ви чи ні, навіть у вихідні.
  • Якщо ви не можете заснути протягом 15-20 хвилин, вставайте з ліжка! Ідіть в іншу кімнату і займіться чимось спокійним і нудним: почитайте книгу, послухайте музику. Повертайтеся в ліжко тільки тоді, коли знову відчуєте себе сонним. Те ж саме робіть, якщо прокинулися вночі і не можете заснути 15-20 хвилин. Це ще одне важливе правило, яке є основою правильного сну. Ви повинні перебувати в ліжку тільки тоді, коли відчуваєте себе сонним.
  • Створіть ритуали відходу до сну: порядок дій, який ви будете виконувати кожен раз перед сном. Сюди можна включити умивання, чищення зубів, закривання дверей, установку будильника, прийом призначених медпрепаратів. Не варто виконувати будь-які активні дії, займатися спортом, робити релаксацію, приймати їжу.
  • За 2-3 години до сну краще переключитися на щось більш спокійне, не займатися роботою, прибиранням.
  • Постарайтеся прибрати годинник з поля зору. Деякі люди дуже сильно звертають увагу на те, скільки часу вони спали, а скільки — ні. Приберіть годинник з очей, користуйтеся тільки будильником, щоб вставати вчасно. Сама по собі тривалість сну не говорить про його якість: важливо тільки те, чи висипаєтеся ви і чи відчуваєте себе відпочилим або ні.
  • Уникайте денного сну. Якщо він вам дуже потрібен для того, щоб відновити сили днем або впоратися з болем, постарайтеся зробити його мінімальним (20-30 хвилин). Але краще обійтися без нього.
  • Зменшіть рівень тривоги. Румінація (постійне «пережовування» тривожних думок) може ускладнити засипання. Тривога з приводу неможливості заснути ускладнює проблему вдвічі. Як би не було дивно, але потрібно постаратися не переживати через те, що не виходить заснути. Більш того, потрібно припинити «намагатися заснути»: зусилля, пов’язані з цими спробами, самі по собі можуть в цьому заважати.

На якості сну може також відображатися і спосіб життя:

избегайте дневного сна

  • Оскільки найбільш поширеним стимулятором є кофеїн, варто обмежити його вживання в будь-якому вигляді (кава, чай, енергетики, деякі медпрепарати — наприклад, знеболюючі), а також відмовитися від його прийому в другій половині дня.
  • Врегулюйте своє харчування, не лягайте спати на голодний шлунок, але і не їжте безпосередньо перед сном. В крайньому випадку зробіть дуже легкий перекус. Якщо часто встаєте в туалет, треба зменшити кількість рідини на ніч.
  • Не використовуйте алкоголь в якості снодійного.
  • Скоротіть куріння ввечері.
  • Майте достатній рівень фізичної активності! Це дуже важливий пункт. Фізична активність повинна бути посильною, але регулярною. Не займайтеся фізкультурою безпосередньо перед сном.
  • Навчіться методам релаксації (і використовуйте їх вдень, але не перед сном). Оскільки складнощі із засинанням можуть бути викликані напругою м’язів через стрес і тривоги, релаксація може бути хорошим помічником. Тут підійде будь-який спосіб, який вам сподобається: прогресивна релаксація, аутогенне тренування. Медитація, візуалізація і майндфулнесс теж можуть бути корисними, щоб очистити розум.
  • Працюйте над своїми тривожними думками. Ця частина — сфера діяльності психотерапевта, але можна спробувати це зробити і самостійно. В такому випадку будуть корисні книги з самодопомоги. Плануйте завтрашній день заздалегідь. Виділяйте час для того, щоб потурбуватися вдень, щоб не займатися цим перед сном. Ведіть щоденник негативних думок і вивчайте, як вони впливають на ваш настрій.
  • Якщо ви зважитеся приймати якісь препарати, проконсультуйтеся з лікарем. Багато ліків для поліпшення сну є небезпечними при спонтанному прийомі.

Ці рекомендації є простими і в той же час ефективними. Їх дотримання може стати першим етапом в поліпшенні якості сну, а в разі потреби наступним кроком має бути звернення до лікаря або психолога.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху