Головна/Причини виникнення болю при онкологічних захворюваннях
11.04.2024

Причини виникнення болю при онкологічних захворюваннях

Основною причиною виникнення болю є подразнення специфічних больових рецепторів – ноцицепторів, які розподілені в різних органах і тканинах: в шкірі, слизових оболонках, стінках порожнистих органів, капсулах паренхіматозних органів, а також в губчастих і мінеральних складових кісток і окістя.
Пошкодження тканин супроводжується деструкцією клітинних мембран, в результаті чого запускається ланцюг гістохімічних реакцій з вивільненням тканинних алгогенів, до числа яких нині відносять більше 30-ти різних субстанцій. Найважливішими з них прийнято вважати простагландин, гістамін, серотонін, іони калію і водню, молекули оксиду азоту та інші біоактивні речовини. У патологічному вогнищі активізується і алгоген, що надходить з плазми крові – калідин і брадикінін. Як плазмовий, так і тканинний алгоген взаємодє з відповідними структурами на поверхні больових рецепторів (ноцицепторов), різко підвищуючи їх чутливість і здатність генерувати больові імпульси. Після нервових волокон (аферентам) больові імпульси надходять в задні роги спинного мозку, звідки по спинно-таламічному тракті спрямовуються до верхніх відділів ЦНС (ядер гіпоталамуса і таламуса і ін.).
Надалі вся сенсорна больова імпульсація надходить в нейрони сірої речовини – в проекційні зони кори великих півкуль, де і відбувається узагальнення інформації від всіх нейронів, її обробка та аналіз, після чого організм усвідомлює біль і ступінь небезпеки того, що сталося пошкодження. Цей вид болю називається ноцицептивним, оскільки він зароджується в ноцицепторах і є адекватною фізіологічною реакцією на зовнішній вплив.
боль при онкологии
Особливістю формування онкологічного болю є здатність больових рецепторів відповідати не тільки у відповідь на взаємодію з запальними алгогенов, але і при специфічному впливі пухлинних факторів, що сприяє посиленому проведення больових імпульсів при онкологічної болю. При цьому ноцицептори взаємодіють з продуктами метаболізму пухлинних клітин, медіаторами пошкодження або запалення тканин, в результаті змінюється біоелектричний потенціал нейронів, які передають больову інформацію в спинний мозок, а потім у вищі відділи ЦНС.
Виникнення і підтримка онкологічного болю обумовлено активацією ноціцептров такими медіаторами як позаклітинні іони водню, ендотелін, інтерлейкіни, простагландини ПГ і фактор некрозу пухлини. Проведені в останні десятиліття лабораторні дослідження поклали основу в розуміння ролі окремих медіаторів в процесі запалення, канцерогенезу та сенситизації ноцицепторів.
 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху