Головна/Про опромінення органів черевної порожнини і малого тазу. Як уникнути наслідків лікування?
11.04.2024

Про опромінення органів черевної порожнини і малого тазу. Як уникнути наслідків лікування?

Що буде після лікування? Таке питання часто задають пацієнти, які готуються до променевої терапії органів черевної порожнини або малого таза. Люди бояться, що разом із пухлиною тотально будуть опромінюватися здорові органи і виникнуть нові проблеми. Чи так це насправді?

 width=На питання відповіла завідувачка відділення променевої терапії нашого центру Наталія Серьогіна:

— Все залежить від того, на якому обладнанні проводять лікування і які технології використовують. Дійсно, при опроміненні органів черевної порожнини або малого тазу у пацієнтів нерідко розвивається променевий ентероколіт — запалення тонкої і товстої кишки. Це стосується людей, які проходить лікування з приводу раку прямої кишки, простати, раку тіла матки або шийки матки.

Радіація вбиває нормальну мікрофлору кишечника, виникає дисбактеріоз і, як наслідок, — ентероколіт. Симптоми можуть проявлятися частими випорожненнями, проносами, болями в животі, спазмами, відчуттям неповного випорожнення кишківника. Особливо виражені ці реакції у пацієнтів, які отримують хіміопроменеву терапію: радіація пошкоджує слизову кишківника.

— Чи можна запобігти неприємним наслідкам?

— Для пацієнтів нашого центру — можна. Щоб у подальшому, після лікування, людина не страждала б на хронічний ентероколіт усе життя, потрібно вивести основну масу кишківника із зони опромінення.

— Як це відбувається?

— Еволюція самої променевої терапії, розвиток методів, застосування нових технологій дозволяють нам впливати на пухлину практично на рівні хірургії, тобто прицільно — доза потрапляє туди, куди і повинна потрапити. Завдяки сучасним технологіям планування, таким як IMRT (променева терапія з модуляцією інтенсивності), IGRT (променева терапія під візуальним контролем), ми значно знижуємо обсяг опромінення в малому тазу і виводимо кишківник із зони опромінення. Діємо з високою точністю, цілеспрямовано.

— Тобто уникнути неприємних наслідків допомагає застосування високих технологій?

— Так. Технології та досвід команди фахівців, наша спільна робота. Треба розуміти, що лікарі завжди прагнуть максимально допомогти своїм пацієнтам, але проблема в тому, що технічні можливості в різних клініках відрізняються. У багатьох медичних установах досі діють застарілі кобальтові апарати. Працюючи з таким обладнанням, неможливо забезпечити захист здорових органів.

Як приклад можна привести лікування метастазів у кістках тазу: на кобальтових апаратах повністю опромінюється половина тазу: всі отримують одну дозу — і пухлинні вогнища, і прилеглі органи. Тому у пацієнтів після закінчення променевої терапії і починаються «неприємності»: ентероколіти, цистити. Відновлення тривале і не завжди успішне. Крім того, не всюди пацієнт може отримати якісну медичну допомогу. Буває, що променевого терапевта поруч немає, а сімейний лікар не завжди володіє необхідними знаннями.

— Яким же має бути правильний підхід до «лікування після лікування»?

Я думаю, що і нам, онкологам, і сімейним лікарям, і лікарям «вузького» профілю потрібно бути широко ерудованими в загальній медицині. Адже, крім індивідуальності, медицина — це ще й інфраструктура, команда. Тому важлива медична грамотність, спільна робота лікарів суміжних спеціальностей і сімейних лікарів, щоб звести до мінімуму будь-які наслідки агресивного онкологічного лікування.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху